Верховна Рада сьогодні, в ході ранкового засідання, у другому читанні і в цілому як закон зміни до Митного кодексу України, які зокрема передбачають збільшення планки безмитного ввезення товарів на територію України до 1 тис. євро.
Верховна Рада (ВР) сьогодні, в ході ранкового засідання, у другому читанні і в цілому як закон прийняла зміни до Митного кодексу України, які зокрема передбачають проведення митного оформлення протягом 4-х годин з моменту подачі документів і введення персональної відповідальності посадової особи митниці за неправомірні затримки митного оформлення. Відповідний законопроект "Про внесення змін до Митного кодексу України і деякі інші законодавчі акти України" № 8130-д від 12 травня 2011 р. ініційований народним депутатом Віталієм Хомутинником, підтримали 270 народних депутатів з мінімально необхідних 226.
Згідно з новим законом, письмовому декларуванню з поданням митної декларації підлягають товари, сумарна вартість яких перевищує 10 тис. євро. Підвищена вартісна межа ввезення товарів без сплати податків - товари, сумарна вартість яких не перевищує 1 тис. євро і загальної ваги 50 кг і які переміщуються в ручній поклажі або в супроводжуваному багажі одного разу на 10 днів звільняються від оподаткування. Проектом визначено загальну ставку мита у розмірі 10%, що нараховується на обсяги товарів, що перевищують норми безмитного ввезення. У разі ввезення товарів на суму понад 10 тис. євро, застосовуються повні ставки мита, передбачені Митним тарифом України.
Зазначимо, згідно з першій редакції законопроекту пропонувалося збільшити планку безмитного ввезення товарів до 2 тис. євро, але у підсумку депутати проголосували за збільшення в 5 разів - до 1 тис. євро.
Зазначимо, раніше можна було безмитно ввозити на територію України товари, вартість яких не перевищувала 200 євро.
Документ спрямований на приведення Митного кодексу України у відповідність до Міжнародної конвенції про спрощення та гармонізації митних процедур, Конвенції про тимчасове ввезення, а також імплементації в національне законодавство Рамкових стандартів безпеки Всесвітньої митної організації і реформування митної служби України.
Законом вводиться ряд прогресивних інструментів щодо здійснення митного оформлення, зокрема, передбачено:
- право декларанта на здійснення митного оформлення товарів у будь-якому митному органі;
- проведення митного оформлення у протягом 4-х годин з моменту подання митної декларації та документів;
- персональна відповідальність посадової особи митниці за неправомірні затримки митного оформлення;
- використання однієї декларації (попередня декларація) для здійснення різних митних формальностей, наприклад контролю за доставкою в митний орган призначення, розміщення на склад тимчасового зберігання або початку випуску товарів для вільного обігу;
- чіткі підстави для відмови у митному оформленні та обов'язки митниці надати вичерпні роз'яснення;
- право декларанта задекларувати товари до моменту їх прибуття в Україну або в митний орган призначення;
- звільнення декларанта від відповідальності за ненавмисні помилки;
- новий порядок митного оформлення та державної реєстрації іноземних інвестицій.
Закон містить положення щодо визначення правил, за якими шкоду, заподіяну підприємству неправомірними діями посадових осіб митного органу при проведенні перевірки, відшкодовується за рахунок коштів державного бюджету в порядку, встановленому законом. Введено дієву систему управління ризиками при здійсненні митного контролю, яка є основою митного контролю. Визначено порядок надання, призупинення та відкликання статусу уповноваженого оператора економічної діяльності, який дозволяє суб'єкту зовнішньоекономічної діяльності користуватися спеціальними спрощеннями при здійсненні митного оформлення і т.д.
Закон передбачає декриміналізацію товарної контрабанди, тобто переведення її до адміністративних правопорушень. Скорочений перелік порушень митних правил, зведене до мінімуму застосування стягнення у вигляді конфіскації товарів і транспортних засобів.
Крім того, депутати 272 голосами ухвалили рішення про розділення відповідного законопроекту на дві частини. Так згідно з рішенням нардепів, на підпис Президентові буде направлено два закони: Митний кодекс України і закон про внесення змін у деякі законодавчі акти, що регулюють митну сферу.
Зазначимо, у країнах ЄС діє обмеження на безмитне ввезення товарів вартістю не більше 300-450 євро на людину (залежно від країни).