Народні депутати сьогодні розглянули ще 48 статей проекту Кримінального процесуального кодексу, загалом, прийнявши 95 статей з 614, занесених в таблицю поправок, підготовлених до другого читання КПК, і відклали розгляд решти поправок до четверга, 12 квітня.
Народні депутати сьогодні розглянули ще 48 статей проекту Кримінального процесуального кодексу, загалом, прийнявши 95 статей з 614, занесених в таблицю поправок, підготовлених до другого читання КПК, і відклали розгляд решти поправок до четверга, 12 квітня.
Депутати прийняли поправку, згідно з якою підозрюваний, обвинувачений може укласти договір із захисником, а також, договір із захисником можуть укласти інші особи, які діють на користь обвинувачуваного.
Також нардепи прийняли поправку, згідно з якою суд, спираючись на постанову прокурора, доручає відповідному органу, який уповноважений законом на надання безоплатної правової допомоги, повинен призначити адвоката для захисту і забезпечити його присутність у кримінальному провадженні. У свою чергу відповідний орган зобов'язаний виконати постанову суду негайно.
Рада прийняла поправку, якою встановила, що захисник повинен мати свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю. Зазначимо, в редакції першого читання відповідна норма передбачала, що таке свідоцтво має стосуватися права на заняття адвокатською діяльністю в Україні.
Крім того, депутати, уточнили, що захисником не може бути адвокат, відомості про якого не внесені до Єдиного реєстру адвокатів України, або ж у реєстрі містяться відомості про зупинення або припинення права на заняття адвокатською діяльністю.
Депутати зобов'язали суд визнати суттєвим порушенням прав людини, якщо отримані показання або пояснення були отримані від особи, яка не була повідомлена про своє право відмовитися від дачі показань і не відповідати на запитання.
Варто зазначити, що депутати відмовилися внести поправку, якою пропонувалося включити журналістів в коло осіб, які можуть не зберігати професійну таємницю, у разі якщо особа, від якої вони отримали відомості, надала письмовий дозвіл. Нагадаємо, згідно проекту КПК, в коло осіб, які можу порушувати професійну таємницю, входять захисник, адвокат, нотаріус, медпрацівник і священнослужитель.
Нагадаємо, в першому читанні Рада прийняла КПК в лютому поточного року. Як повідомив керуючий партнер юридичної фірми "Ільяшов і партнери" Михайло Ільяшов, більшість практикуючих юристів відзначають в проекті нового Кримінально-процесуального кодексу безліч позитивних моментів.
Радник Президента, керівник Головного управління з питань судоустрою Адміністрації Президента Андрій Портнов раніше говорив, що новий КПК є революційним у багатьох процесуальних нюансах.
Такої ж думки про проект документа і експерти. Колишній міністр юстиції України, президент Інституту правової політики Микола Оніщук вважає, що КПК знищить репресивну систему кримінальної юстиції.
Позитивно документ оцінили і в Раді Європи. Експерт РЄ Ерік Сванідзе відзначав, що текст документа хороший, проте і його виконання повинно бути на рівні. А для цілісного формування системи судочинства необхідно прийняти ще ряд законів.
Новий КПК, як раніше пояснював Портнов, передбачає набуття чинності протягом 6 місяців після його прийняття, хоча європейські експерти в своїх зауваженнях запропонували дворічний термін для вступу в дію цього закону, мотивуючи це тим, що необхідно провести навчання для слідчих і прокурорів для роботи з урахуванням документа.