Верховна Рада України сьогодні, 4 жовтня, відхилила 13 законопроектів про вибори народних депутатів.
Верховна Рада України сьогодні, 4 жовтня, відхилила 13 законопроектів про вибори народних депутатів.
Так, за прийняття законопроекту № 3331 від 31 жовтня 2008 р. ініціював депутатом від БЮТБ Геннадієм Задирко про внесення змін до закону України "Про вибори народних депутатів України" (щодо проведення повторного підрахунку голосів) проголосували 25 народних депутатів, за законопроект № 2097 від 19 лютого 2008 р. ініційований депутатами Народної Партії про вибори народних депутатів України свої голоси віддали 24 нардепа, за проект закону № 3366 від 15 січня 2009 р. ініціював депутатами від НУ-НС і БЮТБ про вибори до Верховної Ради України - 25, за законопроект № 4499 від 19 травня 2009 р ініційований народним депутатом від НУНС Миколою Катеренчуком про внесення змін до закону України "Про вибори народних депутатів Україні" - 6 нардепів, за проект закону № 3468 ініційований Юрієм Ключковський (Фракція НУ-НС) про вибори народних депутатів України - 143 нардепа, за законопроект № 3209 від 10 грудня 2009 р. ініціював депутатом від НУ-НС Ігор Крілем про внесення змін і доповнень до закону України "Про вибори народних депутатів України" (щодо запровадження пропорційної виборчої системи з відкритими списками кандидатів у депутати) - 23 депутата, за проект закону № 3210 від 8 квітня 2008 р. внесення до парламенту депутатами від НУ-НС про внесення змін до закону України "Про вибори народних депутатів України" (щодо голосування та встановлення результатів виборів) - 48, нардепів, за проект закону № 3441 від 4 грудня 2008 ініційований депутатами НУ-НС про внесення змін до закону України "Про вибори народних депутатів України" (щодо запровадження пропорційної виборчої системи з преференціями) - 44 депутата, за законопроект № 3684 від 30 січня 2009 р. ініціював Володимиром Мойсиком , фракція НУ-НС, про внесення змін до Закону України "Про вибори народних депутатів України" (щодо повернення до пропорційно-мажоритарної системи виборів) - 6 депутатів, за законопроект № 4357 від 14 квітня 2009 р. ініціював Сергієм Подгорним, депутатом від БЮТБ про внесення змін до закону України "Про вибори народних депутатів України" (щодо відкритості виборчих списків кандидатів у народні депутати) - 94 нардепа, за проект закону № 4371 від 15 квітня 2009 р. ініціював депутатом від БЮТБ Юрієм Гнаткевичем про внесення змін до закону України "Про вибори народних депутатів України" (щодо проведення виборів у два тури) - 70 депутатів, за проект закону № 8448 від 27 квітня 2011 ініційований депутатом від НУ-НС Арсенія Яценюком про внесення змін до деяких законів України (щодо забезпечення публічності та прозорості виборчого процесу) - 34 і за прийняття законопроекту
№ 8599 від 1 червня 2011 ініційованого народним депутатом від БЮТБ Миколою Потапчук про внесення змін до пункту 1 статті 9 закону України "Про вибори народних депутатів України" щодо встановлення граничного вікового цензу для обрання на посаду - 26 народних депутатів.
Нагадаємо, раніше спікер Верховної Ради Володимир Литвин заявив, що ВР на пленарному засіданні 4 жовтня парламент не прийме жоден законопроект про вибори в першому читанні.
Також Литвин сказав, що Верховна Рада України дочекається остаточних висновків Венеціанської комісії для прийняття змін до виборчого законодавства. "На поточний момент офіційного висновку Венеціанської комісії щодо проекти закону про вибору народних депутатів не має. Є лише робочі напрацювання і коли подадуть офіційні рекомендації, їх треба буде ще вивчити, - наголосив Литвин.
Нагадаємо, доопрацьований проект закону України "Про вибори народних депутатів України" в кінці травня був оприлюднений на сайті Міністерства юстиції України. Законопроект містить норму про підвищення прохідного бар'єру для партій до 5%. 50% депутатів парламенту обиратимуться за партійними списками, інші 50% - по одномандатних округах. Проект закону забороняє участь у виборах до Верховної Ради блоків. У бюлетені для голосування буде виключена графа "Проти всіх".
У середині серпня Венеціанська комісія Ради Європи закликала українську владу до проведення діалогу з опозицією щодо внесення змін до виборчого законодавства. Томас Маркерт, секретар Венеціанської комісії, в інтерв'ю Deutsche Welle тоді зазначив, що можливе повернення до змішаної виборчої системи, за якою половина депутатів буде обиратися за партійними списками, половина - по мажоритарних округах, може призвести до спотворення результатів виборів на користь провладних політичних сил.
Нагадаємо, у висновках Венеціанської комісії, що опубліковані на сайті Мін'юсту України, говориться, що в законопроекті про вибори народних депутатів відсутня ясність у питанні можливості оскаржити результати виборів. При цьому члени ВК відзначають ряд позитивних змін в законопроекті.
Раніше представник Президента в парламенті Юрій Мірошниченко заявив, що Законопроект про вибори народних депутатів буде внесено до ВР тільки після експертизи провідних експертних інститутів світу.
Зі свого боку заступник голови ЦВК Андрій Магера сказав, що не виключає, що прохідний бар'єр у парламент, який зараз закладається на рівні 5%, може бути знижений або Президентом, або парламентом.
Раніше, 11 квітня ц.р. міністр юстиції Олександр Лавринович заявив, що нове виборче законодавство не передбачатиме можливості проголосувати "проти всіх" на виборах до ВР. Він зазначив, що відповідна графа ("не підтримую жодного кандидата") є пережитком радянського минулого.
Законопроект викликав гостру критику всередині країни. Опозиція назвала такі зміни у виборчому законодавстві кроком до згортання демократії в Україні. Зокрема, експерти вважають, що деякі норми законопроекту не дадуть нормально працювати ЗМІ.
22 вересня міністр юстиції України Олександр Лавринович заявив, що питання виборчої системи, яка буде діяти в Україні в разі ухвалення парламентом законопроекту "Про вибори народних депутатів України", і прохідний бар'єр не є предметом дискусії між експертами Венеціанської комісії (ВК) та Міністерством юстиції України.
Пізніше Лавринович повідомив, що законопроект про вибори з рештою неврегульованими позиціями після розгляду робочої групи буде переданий Президенту України для прийняття остаточного рішення.
Зазначимо, Венеціанська комісія опублікує остаточне рішення і висновок про проект закону 17 жовтня.
При цьому сьогодні за ініціативою керівництва Верховної Ради України та лідерів депутатських фракцій відбулася робоча зустріч із главою держави щодо ухвалення нового закону "Про вибори народних депутатів України".
"До виборів лишається трохи більше року, тому є потреба і можливість у своєчасному ухваленні рішення щодо законодавчого забезпечення", - наголосив Володимир Литвин.
Під час зустрічі сторони заслухали інформацію керівника робочої групи з підготовки нового виборчого закону міністра юстиції України Олександра Лавриновича щодо напрацьованого законопроекту.
"Робоча група добре попрацювала, напрацьовано серйозний документ. Сьогодні ця робота добігає кінця, і я приймаю пропозицію голови Верховної Ради, щоб подальша робота над законопроектом йшла у парламенті, і узгоджений законопроект вносився лідерами депутатських фракцій на розгляд Верховної Ради", - наголосив Янукович.
Раніше Президент України своїм розпорядженням утворив робочу групу за участю міжнародних експертів із метою створення нового виборчого законодавства.