ua en ru

ВР прийняла за основу проект закону про декриміналізації економічних злочинів

Автор: RBC.UA
Верховна Рада України прийняла за основу законопроект № 9221 від 27 вересня 2011р. ініційований Президентом України Віктором Януковичем про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо гуманізації відповідальності за правопорушення у сфері господарської діяльності). За ухвалення відповідного законопроекту проголосували 278 народних депутатів при мінімально необхідних 226.

Верховна Рада України прийняла за основу законопроект № 9221 від 27 вересня 2011р. ініційований Президентом України Віктором Януковичем про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо гуманізації відповідальності за правопорушення у сфері господарської діяльності). За ухвалення відповідного законопроекту проголосували 278 народних депутатів при мінімально необхідних 226.

Відзначимо, в даному законопроекті немає статті 356 Кримінального кодексу, за якою звинувачують екс-прем'єр-міністра Юлію Тимошенко.

В цілому законопроектом пропонується за вчинення злочинів у господарській сфері замість покарання у вигляді позбавлення волі ввести санкцію у вигляді штрафу. Штраф може бути замінений судом на інше покарання лише у разі його несплати в строк, встановлений судовим рішенням.

Також замінити позбавлення волі на штраф пропонується і в тих випадках, коли суб'єктом злочину є посадова особа юридичної особи приватного права.

Законопроект скасовує кримінальну відповідальність за ті діяння у сфері господарської діяльності, які на сьогодні втратили ознаки підвищеної суспільної небезпеки, достатньої для переслідування їх в кримінальному порядку.

За вчинення таких правопорушень законопроектом встановлюється адміністративна відповідальність у вигляді накладення штрафів.

Проектом закону пропонується встановити, що взяття під варту не може бути застосоване до раніше несудимим особи, підозрюваного або обвинуваченого у вчиненні злочину, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до п'яти років, за винятком випадків, коли вона переховується від органів слідства або перешкоджає розслідуванню справи.

Щодо підстав застосування запобіжного заходу у вигляді взяття під варту у справах про злочини у сфері економіки та господарської діяльності, а також у справах про посадових злочинів, скоєних підприємцями, законопроектом запроваджується механізм, згідно з яким підозрюваного, обвинуваченого у таких справах може бути взятий під варту лише у разі невнесення ними коштів в якості застави або укриття від органів слідства або перешкоджанні розслідуванню справи.

Законопроектом також встановлено перелік складів злочинів у сфері господарської діяльності, залучення до відповідальності за які можливо виключно на підставі скарги потерпілого. При цьому порядок притягнення до кримінальної відповідальності за скаргою потерпілого передбачає, що відповідна кримінальна справа підлягає припиненню у разі, якщо потерпілий примириться з обвинуваченим до моменту видалення суду до нарадчої кімнати для постановлення вироку.

Проект закону розроблено з метою гуманізації існуючих в законодавстві України санкцій за вчинення кримінальних злочинів у сфері економіки та господарської діяльності.

Раніше спікер Верховної Ради України Володимир Литвин запросив керівників депутатських фракцій на проведення погоджувальної ради. Як пояснив Литвин, у зв'язку з тим, що лідери фракцій НУ-НС і БЮТ пропонують виключити з Кримінального кодексу статтю 356, за якою судять екс-прем'єр-міністра Юлію Тимошенко.

Сьогодні повідомлялося, що Фракції ВР не змогли домовитися щодо внесення до законопроекту про декриміналізацію економічних злочинів поправок, запропонованих опозицією. Поправками пропонується виключити з Кримінального кодексу України статтю 365, за якою судять Тимошенко (перевищення влади або службових повноважень, карається позбавленням волі від двох до десяти років).

Зазначимо, сьогодні постійний представник Президента у ВР, народний депутат Юрій Мірошниченко заявив про те, що проект закону про гуманізацію відповідальності в результаті правопорушень у сфері господарської діяльності буде проголосований сьогодні в першому читанні. Він також не виключив, що в другому читанні проект закону буде розглянутий за скороченою процедурою.

Нагадаємо, вчора, спікер Верховної Ради Володимир Литвин наголосив на необхідності врахування пропозицій відхилених проектів законів по декриміналізації економічних злочинів посадових осіб під час розгляду президентського проекту закону. Говорячи про можливість внесення в проект закону Президента поправки, що передбачає декриміналізацію статті за якою судять Тимошенко, Литвин відповів, що "це складне питання, це тонкий компроміс ... ми будемо проводити консультації".

Раніше фракція "БЮТ-Батьківщина" наголосила на необхідності термінового розгляду цього тижня змін до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів.

Нагадаємо, раніше Президент України Віктор Янукович подав на розгляд парламенту законопроект про декриміналізацію економічних злочинів. Відповідний законопроект зареєстрований у Верховній Раді 27 вересня.

Законопроектом пропонується за вчинення злочинів у господарській сфері замість покарання у вигляді позбавлення волі ввести санкцію у вигляді штрафу. Штраф може бути замінений судом на інше покарання лише у разі його несплати в строк, встановлений судовим рішенням.

Разом з тим положення щодо змін до статті 365 Кримінального кодексу (перевищення влади або службових повноважень, карається позбавленням волі від двох до десяти років) у тексті законопроекту відсутні.

Раніше Президент заявив, що законодавство у сфері відповідальності за економічні злочини необхідно привести до європейських стандартів.

Що стосується, 365 ст. Кримінального кодексу за якою звинувачують Юлію Тимошенко та змін, в якій не передбачено, то заступник голови Партії регіонів Дмитро Шенцев заявив, що фракція Партії регіонів готова розглянути питання декриміналізації цієї статті.

Крім того, у Верховній Раді зареєстрували два законопроекти про декриміналізацію 365 статті. Зазначимо,лідер фракції БЮТ-Батьківщина Іван Кириленко повідомив, що депутати БЮТ не будуть голосувати за зміни до законодавства, що можуть звільнити Тимошенко в обмін на сплату 1,5 млрд грн збитків "Нафтогазу".