12 квітня свою погрозу спробував прояснити і сам Трамп. "Ніколи не говорив, коли станеться удар по Сирії. Він може статися дуже скоро або взагалі не так скоро! У будь-якому випадку, Сполучені Штати, при моїй адміністрації, провели чудову роботу з очищення регіону від ІДІЛ. Де ваше "Дякую, Америка"?, - написав Трамп в Twitter.
Остання хімічна атака на Східну Гуту в Сирії, де вже сім років триває військовий конфлікт, спровокував черговий виток загострення відносин між Росією і США. Сполучені Штати та їх союзники Великобританія і Франція поклали відповідальність за атаку на місто Дума, раніше контрольоване опозицією, на сили Башара Асада і Росію та Іран, які його підтримують. В хід пішов обмін погрозами військового протистояння. На цьому тлі в західних ЗМІ виринали все нові й нові дані про підготовку удару по Сирії з боку США і союзників. Як накалялися події - в матеріалі РБК-Україна.
Сирійську східну Гуту (передмістя Дамаска) сили опозиції взяли під контроль через два роки після початку війни, у 2013-му. З тих пір регіон знаходиться в облозі урядової армії Башара Асада. Незважаючи на те, що східна Гута в минулому році була позначена як одна з чотирьох зон деескалації, в лютому 2018 року сили Асада, за підтримки союзника – Росії, почали масований наступ і бомбардування в районі з 400 тис. жителів.
7 квітня з'явилися перші повідомлення про чергову атаку з боку урядових сил на місто Дума - останній у Східній Гуті, контрольований опозицією - з застосуванням бочкової бомби з отруйними речовинами. Після ударів, скоєних сирійськими військовими літаками, Сирійська обсерваторія з прав людини, що базується у Великобританії, повідомила про 11 випадків симптомів задухи в місті, зокрема, у 5 дітей. Незабаром волонтерська рятувальна служба "Білі каски", опублікувавши фото тіл загиблих, заявила, що постраждали понад тисячу осіб і 150 смертей підтверджено. Причина - хімічна атака.
Пізніше, 11 квітня, у Всесвітній організації охорони здоров'я повідомили, що близько 500 пацієнтів, які в ці вихідні були доставлені в медустанови після нападу на Думу, мали симптоми, що виникають після впливу на організм токсичних хімічних речовин. Як стверджують у ВООЗ з посиланням на своїх партнерів, в результаті атаки загинули понад 70 осіб, які ховалися в підвалах. Причому 43 людини загинули в результаті симптомів, пов'язаних з впливом високотоксичних хімічних речовин.
Державні сирійські медіа заперечували відповідну інформацію. Аналогічної позиції дотримувалися і в Міноборони РФ, де "рішуче спростували" дані про застосування бомби з хімією армією Асада. Глава МЗС РФ Сергій Лавров у свою чергу заявляв, що звинувачення на адресу сирійської влади є "провокацією". За його словами, військові фахівці з РФ "відвідали місце можливої хімічної атаки в Сирії" і "не виявили там слідів застосування хлору".
В останньому звіті комісії ООН, що розслідує військові злочини в Сирії, від вересня 2017-го йдеться, що з часу початку роботи комісії у 2011 році зафіксовано 33 випадки застосування хімічної зброї, з них 27 нападів вчинили саме урядові війська. Хто вчинив інші шість атак, достовірно не встановлено. За даними верховного комісара ООН з прав людини Зейда Раад аль-Хусейна, хімічна зброя використовувалася різними сторонами в конфлікті в Сирії щонайменше у 35 окремих випадках з початку 2013 року. Як стверджують в Держдепі, з початку року в Сирії сталося 9 нападів із застосуванням хімзброї.
Раніше наймасштабнішою хіматакою в ході конфлікту в Сирії, за оцінкою комісії, вважався удар по місту Хан-Шейхун в провінції Ідліб 4 квітня минулого року. Внаслідок атаки загинули приблизно 90 мирних жителів, у більшості - це жінки і діти. У комісії ООН стверджують, що цей удар здійснений по частині провінції, контрольованій опозицією. За даними комісії, бойовий літак урядових військ скинув боєприпаси з отруйним газом зарином. Тоді президент США Трамп віддав наказ провести ракетну атаку по військовій авіабазі "Шайрат" в провінції Хомс на заході Сирії. З есмінців ВМС США в Середземному морі по базі, що контролюється силами Асада, були випущені 59 ракет "Томагавк".
Після атаки в Думі в Державному департаменті США заявили, що Росія, яка воює на стороні сирійського уряду, повинна нести відповідальність за використання смертоносних хімікатів. "Історія використання хімічної зброї режимом проти власного народу безперечна. Росія в кінцевому підсумку несе відповідальність за жорстокі атаки на незліченну кількість сирійців із застосуванням хімічної зброї", - заявили в Держдепі.
Гостро відреагував також президент США Дональд Трамп, опублікувавши протягом дванадцяти хвилин три повідомлення в Twitter з цього приводу.
Так, лідер Сполучених Штатів назвав Башара Асада "твариною" і заявив, що Росія та Іран повинні заплатити велику ціну за його підтримку. Також Трамп дорікнув свого попередника Барака Обаму за бездіяльність у вирішенні сирійського конфлікту.
9 квітня стало відомо, що президенти США і Франції узгодили свої позициии по хімічній атаці в сирійській Східній Гуті і обмінялися інформацією, що підтверджує використання хімічної зброї в Сирії. 10 квітня стало відомо, що лідер США обговорив ескалацію в Сирії з прем'єр-міністром Британії Терезою Мей. Обидва погодилися не допустити використання хімічної зброї.
Паралельно, Трамп пообіцяв рішення з приводу відповіді США на події в Сирії протягом наступних 24-48 годин. "Ми не можемо допустити таких звірств... Рішення буде прийнято дуже швидко, можливо, до кінця дня", - заявив Трамп, виступаючи перед журналістами 9 квітня, пише The Guardian. На питання, чи не несе відповідальність за атаку в Сирії президент РФ Володимир Путін, президент США відповів: "Він - так, може. І якщо це він, це буде дуже складно... Всі повинні нести відповідальність. Він буде, всі будуть". Вже на наступний день, 10 квітня, у Білому домі повідомили, що Трамп скасував свій перший офіційний візит до Латинської Америки, запланований на тижні, "щоб контролювати американську реакцію на Сирію".
Тим часом, на екстреному засіданні Ради безпеки ООН з питання хімічної атаки в Сирії 10 квітня США винесли на голосування проект резолюції про створення нового механізму розслідування хімічних атак в Сирії замість діючої місії ООН і Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ). Співавторами документа виступили Канада, Франція, Нідерланди, Перу, Польща, Великобританія, Швеція і Туреччина. Однак Росія як постійний член Ради безпеки заблокувала американський проект резолюції. Разом з тим, Рада Безпеки ООН відхилив два російських варіанти резолюції. "Історія зафіксує, що в цей день Росія вирішила захищати монстра, а не сирійський народ", - сказала представник США в раді безпеки ООН Ніккі Хейлі.
Тоді ж у Держдепі поінформували, що Штати провели консультації з союзними країнами та обговорили можливу військову відповідь на дії режиму Асада.
Вже в середу, 11 квітня, газета The New York Times повідомила, що Трамп і його радники обговорювали питання про більш серйозне, ніж торішній, ударі по Сирії. За інформацією NYT, розглядалися пропозиції, щоб у ході нової операції, на відміну від удару 2017 року, "удари були нанесені не тільки за однієї мети, і проведення операції не обмежувалося одним днем". Однак президент США все ще "неохоче поставився до більш глибокого і тривалого залученню США", пише видання. "Тому Пентагон схиляться до торішнього варіанту, коли два есмінця ВМС США здійснили пуск по авіабазі "Шайрат" 59 "Томагавків", - йдеться в матеріалі NYT.
Разом з тим, телеканал CNN Turk повідомив, що есмінець ВМС США "Дональд Кук", оснащений крилатими ракетами "Томагавк", а також системою протиракетної оборони "Іджіс", підійшов до сирійського міста Тартус, де розташована база матеріально-технічного забезпечення ВМФ Росії, на відстань приблизно 100 км. Найближчим часом, за інформацією The Wall Street Journal, до "Дональда Кука" приєднається також ракетний есмінець ВМС США "Портер".
Американське видання Stars & Stripes в свою чергу повідомило, що ударна група американських бойових кораблів на чолі з авіаносцем "Гаррі С. Трумен" 11 квітня залишила базу Норфолк у штаті Вірджинія і вирушила в бік Європи і Близького Сходу.
За даними розвідувально-аналітичного центру Stratfor, що базується в США, вірогідними цілями можливої атаки проти режиму Асада в Сирії можуть стати об'єкти, пов'язані з хімічною зброєю. Крім того, США може завдати удари по авіабазам навколо Дамаска, зокрема Мардж Рухаїл, Думейр і Меззех. На думку експертів Stratfor, існує ймовірність розгортання сил США і союзників на Близькому Сході. Аналітики центру також припускають, що американська сторона може використовувати для цього базу в Катарі, а британська - на Кіпрі, про що свідчить посилення військової діяльності на цих об'єктах. У центрі зазначили, що для більш масштабних дії США буде потрібно залучення більшого числа військових кораблів, підтримка Туреччини, Йорданії та Іраку, а також їх дозвіл на використання свого повітряного простору.
11 квітня про можливий удар по Сирії висловився посол Росії в Лівані Олександр Засипкін. "Якщо американці вдарять... їх ракети будуть збиті, а також джерела, з яких ці ракети будуть випущені", - заявив російський дипломат телеканалу "Хезболли" Al-Manar. І додав, що посилається на заяву президента РФ Володимира Путіна і керівника російського Генштабу.
У відповідь на заяву російського посла Дональд Трамп закликав Росію приготуватися до ракетних ударів у Сирії. "Росія обіцяє збивати всі та будь-які ракети, випущені по Сирії. Готуйся, Росія, тому що вони на підході, хороші, нові "розумні"! Не варто бути партнерами тварини, яка вбиває свій народ газом і отримує від цього задоволення", - написав Трамп у своєму Twitter.
Прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков, коментуючи журналістам загрози Трампа, повідомив, що Москва не є учасником twitter-дипломатії.
За даними видання Le Figaro, війська Асада перекинули частину бойової авіації на російську базу в Сирії "Хмеймім", щоб піти від авіаударів коаліції на чолі з США. "Башар Асад перевів збройні сили Сирії в стан "бойової готовності" протягом наступних трьох днів в аеропортах і військових базах країни", - написало видання.
Пізніше в Білому домі спробували трохи знизити напруження після твіту Трампа. Прес-секретар Сара Сандерс поінформувала, що президент ще не прийняв остаточного рішення про військовий удар по Сирії, а його твіт залишається одним з варіантів дій Вашингтона і його союзників. Сандерс зазначила, що США переконані у провині урядових сил Асада в хімічній атаці на Думу. У Білому домі додали, що покладають відповідальність за атаку і на РФ, яка обіцяла сприяти знищенню сирійського хімічного арсеналу. Представниця Білого дому зазначила, що Росія діє в Сирії як "негативний персонаж". Однак, за її словами, Трамп сподівається, що ситуація зміниться, і Росія перейде до співпраці. В адміністрації США також повідомили, що Трамп продовжує консультації щодо спільних дій з союзниками - Великобританією, Францією, Ізраїлем і декількома арабськими країнами.
Наступного дня,12 квітня свою погрозу спробував прояснити і сам Трамп. "Ніколи не говорив, коли станеться напад на Сирію. Він може статися дуже скоро або взагалі не так скоро! У будь-якому випадку, Сполучені Штати, при моїй адміністрації, провели чудову роботу з очищення регіону від ІДІЛ. Де ваше "Дякую, Америка?" - написав Трамп в Twitter.
12 квітня Reuters і The Telegraph повідомила, що британський прем'єр Тереза Мей скликала міністрів на спеціальне засідання уряду в четвер, щоб обговорити можливий військову відповідь Великобританії на подію у Східній Гуті. Зокрема - приєднання до можливої військової операції США і Франції в Сирії. За інформацією The Times, велика Британія готується до нанесення ударів по Сирії та її літаки на військовій базі на Кіпрі приведені в повну боєготовність. Крім того, за даними британських ЗМІ, Мей розпорядилася перемістити кораблі британського ВМФ ближче до Сирії.
Канцлер Німеччини Ангела Меркель, у свою чергу заявила, що Німеччина не збирається брати участь у можливих військових ударах по Сирії.
У той же час прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков запевнив журналістів, що РФ і США ведуть активний діалог з приводу ситуації в Сирії. "Ця лінія (взаємодії - прим.) існує, і вона перебуває в активному стані... В цілому, кажу, що лінія задіюється з обох сторін", - сказав Пєсков, пише РІА-Новости.
Між тим, російські ЗМІ з посиланням на міністерство оборони РФ повідомили, що 12 квітня в Думу були введені підрозділи російської військової поліції. Місто, що піддалося хімічній атаці, повністю перейшло під контроль урядових військ Сирії.
Колишній віце-прем'єр-міністр, екс-представник України в Тристоронній контактній групі в Мінську Роман Безсмертний переконаний, що заяви з погрозами Трампа не варто недооцінювати. "Переконаний, що вбивство в Сирії дітей, літніх людей, жінок не може пройти безкарно. Якщо це залишати без реакції, покласти цьому край не вдасться. Тому Трамп абсолютно чітко говорить: ми вже двічі потрапили в вас, тому що ви це робили. Якщо ви не хочете, щоб це сталося втретє, швидко звідти підіть. Хтось може списати це на його характер, але в системі, в якій сьогодні знаходиться Трамп, ні в Твіттері, ні в Фейсбуці ніщо просто так не з'являється", - заявив РБК-Україна Безсмертний.
Він зазначив, що досі в Сирії не було відкритого протистояння по лінії Москва-Вашингтон, там існував конфлікт і битва цивілізованого світу проти сирійського режиму, який на рівні консультантів підтримує Росія. "Але як тільки конфлікт у Сирії досягне протистояння США-Росія, температура на україно-російському фронті буде підніматися дуже швидко. Це видно в прикордонній зоні з підготовки оперативно-тактичних дій російської сторони до формування Південної групи військ. Українській армії треба готуватися до цього, прекрасно розуміючи, що ці речі пов'язані", - прогнозує Безсмертний.
Член постійної делегації в ПА НАТО, народний депутат Оксана Юринець також прогнозує, що останні дії та заяви з боку лідерів США і їх союзників свідчать про можливої ескалації конфлікту навколо Сирії. "На сьогодні, події, які розвиваються дуже швидко, можуть призвести до різних непрогнозованих заходів, які можуть використовуватися з обох сторін учасниками цього конфлікту", - вважає Юринець.
Екс-міністр закордонних справ Костянтин Грищенко вважає, що підготовка до здійснення удару по Сирії в останні дні настільки просунулася, що навряд чи хтось буде скасовувати застосування сили. Це підтверджують і заяви з боку лідерів США, Великобританії і Франції, відзначає Грищенко. "Питання більше полягає в тому, яким буде масштаб таких ударів, потужність, що саме буде метою, наскільки це позначиться на здатності сирійських збройних сил офіційних здійснювати широкомасштабні операції проти повстанців. Тобто виникає дуже багато питань. Але те, що викликає найменше сумнівів, що США, швидше за все, завдадуть такий удар", - розповів виданню колишній міністр закордонних справ.
"Ніяких відповідей, відповідних ударів по засобам, з яких будуть запускатися такі ракети, ніхто, я думаю, не планує... Це швидше публічна спекуляція. Те, що можуть бути задіяні системи протиракетної оборони, протиповітряної - це цілком можливо і, мабуть, найбільш достовірно. Те, що Сполучені Штати та їх союзники зроблять все від них залежне для того, щоб від таких ударів не постраждали російські військовослужбовці, - це теж не викликає сумнівів", - вважає екс-міністр.
На думку Грищенка, події в Сирії, очевидно, ведуть до погіршення становища Росії на зовнішньополітичній арені. "На сьогоднішній день, це така спіраль, яка веде до все більшого погіршення ситуації. І якщо не зміняться підходи Росії до цілого ряду міжнародних проблем, до форми, до подання своєї позиції на міжнародній арені, зокрема, в Раді безпеки ООН, то ці проблеми будуть посилюватися і приводити до прийняття нових рішень, які будуть тільки на шкоду інтересам Російської Федерації", - зазначив він.