Заборона на куріння в ресторанах і органах влади, яка набула чинності 16 грудень 2012 р., може бути піддана суттєвому перегляду. На думку нардепа Льва Миримського, автора законопроекту №2153 «Про внесення змін до Закону «Про заходи щодо попередження й зниження вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення», підтримка його ініціативи дозволить зняти соціальну напругу в суспільстві, створити об'єктивні і справедливі умови життя і дозвілля для тих, хто палить. Опоненти вважають, що законопроект №2153 несе в собі загрозу здоров'ю нації.
Заборона на куріння в ресторанах і органах влади, яка набула чинності 16 грудень 2012 р., може бути піддана суттєвому перегляду. На думку нардепа Льва Миримського, автора законопроекту №2153 «Про внесення змін до Закону «Про заходи щодо попередження й зниження вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення», підтримка його ініціативи дозволить зняти соціальну напругу в суспільстві, створити об'єктивні і справедливі умови життя і дозвілля для тих, хто палить. Опоненти вважають, що законопроект №2153 несе в собі загрозу здоров'ю нації.
Законопроект Льва Миримського №2153 «Про внесення змін до Закону «Про заходи щодо попередження й зниження вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» зареєстрований у Верховній Раді 1 лютого ц.р. Законопроект передбачає повну заборону на куріння лише в закладах державної і комунальної форми власності. Також у документі пропонується виключити зі списку заборонених до вживання в громадських місцях електронні сигарети і кальян.
Читайте також: Палити в кафе, барах і ресторанах в Україні заборонено
«Повністю поділяючи державницьку позицію щодо пропаганди здорового способу життя, відповідального ставлення до свого здоров'я та здоров'я оточуючих як до найвищої індивідуальної і суспільної цінності, необхідно відзначити, що держава при прийнятті законодавчих актів не повинно допускати звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод людей, в тому числі тих, хто усвідомлено вибрали куріння як стиль життя або елемент дозвілля і при цьому не порушують права і свободи інших людей... Переслідування і обмеження прав на дозвілля і відпочинок, самореалізацію, вільний розвиток своєї особистості, об'єднуватися на основі єдності інтересів для спільної реалізації своїх прав і свобод і т.д. осіб, які вживають тютюнові вироби, при цьому не порушуючи права інших на чисте повітря, є не тільки неетичною з боку держави, але й порушують встановлені конституційні принципи», - сказано в пояснювальній записці до законопроекту.
На момент написання даної статті Миримський був поза зоною досяжності. Але на своєму сайті він написав: «Я часто буваю в Європі, яка вже багато років бореться з курінням. Але навіть там немає таких тотальних заборон. У Гамбурзі, наприклад, спочатку заборонили курити в барах і ресторанах, а потім знову дозволили, коли ці самі бари і ресторани попросту спорожніли. У більшості країн Європи власники ресторанів самі можуть вирішувати: курити чи не курити в їх закладах. В Європі в будь-яких громадських місцях є спеціальні приміщення для курців, обладнані витяжками. Будь-який курець може покурити в ресторані і навіть в аеропорту, не порушуючи закон. І люди там, тим не менш, живуть набагато довше, ніж в Україні».
Читайте також: В Україні з січня перевірять виконання закону про заборону куріння в громадських місцях
Пізніше нардеп зазначив, що клеїти на пачки сигарет страшні картинки - те ж, що клеїти на ковбасу трупи розчленованих тварин. «А що, якщо вегетаріанці почнуть так робити?», - резюмував політик.
З цією думкою згоден Костянтин Сергієнко, психолог, коучер, організатор освітніх програм «Україна - Німеччина». «Наклейки на пачках сигарет працюють як сугестивний фактор. І людина, що читає постійно про ризик захворювання на рак і інші жахи, більшою мірою ризикує захворіти на рак, причому - не через куріння, а через навіювання. Це ефект плацебо в дії», - сказав РБК-Україна Сергієнко.
«У 2012 р. в Україні було вироблено 94 млрд сигарет, що на 1,5 млрд менше, ніж у 2011 р. Державний бюджет 2012 р. отримав 16,6 млрд грн від тютюнових акцизів, що на 8% більше, ніж у 2011 р. У попередні роки темпи зростання доходів бюджету від тютюнових акцизів були набагато більше: 2011 р. - 17%, 2010 р. - 44%, 2009 р. - 253%. Розрахунки показують, що в 2013 р., якщо ставки акцизу залишаться незмінними, доходи бюджету від тютюнових акцизів зростати не будуть».
Ганна Гопко, координатор коаліції «За вільну від і тютюнового диму Україну»
Однак, на думку противників куріння в громадських місцях, ініціатива Льва Миримського згубна. «Я проти прийняття зазначеного законопроекту. Швидше за все, автор просто керувався особистим інтересом. У нас сьогодні все бари, ресторани і кафе приватні, а це говорить про те, що заборона на куріння буде знятий практично у всіх таких закладах. Судячи з усього, автор не усвідомлює наскільки шкідливим є куріння і не знає статистики захворювань, які викликані цією шкідливою звичкою», - заявила РБК-Україна голова комітету ВР з питань охорони здоров'я Тетяна Бахтєєва, яка впевнена, що законопроект, що дозволяє куріння в ресторанах, не отримає підтримку в ВР.
Також не вбачає ніякого порушення прав людини в обмеженнях на куріння і правозахисник Антон Шаровара не вбачає порушень і утисків прав курців в забороні на куріння в громадських місцях. «Згідно загальновизнаного правового принципу, права і свободи однієї людини закінчуються там, де починаються права і свободи іншого. Цілком можливо, що в ініціативі (Льва Миримського) пом'якшити заборону на куріння під виглядом захисту прав курців завуальований особистий інтерес курця», - сказав РБК-Україна Шаровара.
Читайте також: Майже половина респондентів не помітила змін у кількості відвідувачів барів через заборону паління, - опитування РБК-Україна
Крім того, слід зазначити, МОЗ попередив про ризик куріння кальянів. «Концентрація дрібних часточок, які є важливим фактором ризику серцево-судинних захворювань, в повітрі кальян-барів вдвічі вище, ніж у повітрі барів, де курять інші тютюнові вироби. Вода в кальяні охолоджує тютюновий дим, через що курці кальянів затягуються глибше і токсичні речовини диму потрапляють у нижні частини легенів, що підвищує ризик важких респіраторних захворювань», - сказано в повідомленні МОЗ.
Таким чином, питання про розширення прав кращих громадян залишається відкритим. І своє слово тут повинні сказати представники громадського харчування, які в приватних бесідах скаржаться на скорочення кількості відвідувачів. Адже і заборона на куріння в ресторанах було пролобійовано, за великим рахунком, тому що дуже небагато ресторанів були стурбовані встановленням якісних витяжок в залах для курців.
Ілля Іванов