Vodafone Україна домовився з "Укртелекомом" про купівлю належить йому оператора мобільного зв'язку "Трімоб". Мережа оператора і його абоненти не представляють особливого комерційного інтересу, але частоти можуть бути використані для запуску 4G.
Vodafone Україна домовився з "Укртелекомом" про купівлю оператора мобільного зв'язку "Тримоб". Мережа оператора і його абоненти не представляють особливого комерційного інтересу, але частоти можуть бути використані для запуску 4G.
Сьогодні стало відомо, що мобільний оператор "МТС Україна", що працює під брендом Vodafone Україна, домовився з "Укртелекомом"про покупку компанії "Тримоб". Сума угоди, за попередніми оцінками, склала близько 3 млрд. гривень. За словами одного з джерел РБК-Украина, переговори велися ще з весни минулого року, після того як "МТС Україна" продала свою фіксовану мережу телекомунікаційній групі Vega. Vega, як і "Укртелеком", належить холдингу СКМ Ріната Ахметова.
Поки що сторони не коментують потенційну операцію. "Ми продовжуємо розглядати різні варіанти розвитку. Не виключаємо продаж. Але не коментуємо ні варіанти, ні статус переговорів", - повідомили в прес-службі "Укртелекому".
"Тримоб" (екс-Utel) є першим оператором стандарту UMTS 3G в Україні. Держава видала йому ліцензію ще в 2005 році без тендера та за ціною 30 млн доларів. Для порівняння, ліцензії, що у лютому минулого року отримали "Київстар" і "МТС", обійшлися їм у 2,7 млрд грн (більше 96 млн доларів за курсом 28), а "Астеліт" (life:)) заплатив 3,36 млрд грн (120 млн доларів).
Після приватизації "Укртелекому", з 2011 року, власники компанії шукали можливості для продажу "Тримоба". Оскільки більше ні в кого з операторів не було ліцензії на 3G, актив представляв велику цінність. Але, за словами представників операторів, які тоді хотіли купити "Тримоб", його вартість була надто високою і не влаштувала нікого.
Зараз "Тримоб" такої цінності не представляє. По-перше, інші оператори теж отримали ліцензії на 3G і будують свої мережі. По-друге, власник не інвестував у розширення покриття й поліпшення якості мережі "Тримоба", тому кількість його абонентів з кожним роком зменшувалася, а обладнання застаріло. За оцінками учасників ринку, зараз "Тримоб" обслуговує близько 200 тис. абонентів. Тому і сума угоди відповідає ринковим реаліям.
Як вважає президент компанії SV Consulting Олег Стефанюк, сьогодні головна цінність "Тримоб" - це його частотний ресурс, який дозволить Vodafone Україна розширити ємність мережі і випередити конкурентів за якістю послуг. У перспективі частина спектра можна використовувати під 4G, як це робиться, наприклад, у Росії. 10МГц від загального отриманого обсягу частот оператор може залишити під 3G, а решта 20 МГц - під LTE (4G).
Запуск зв'язку четвертого покоління на тих же частотах, де працює 3G, стане можливим, якщо Національна комісія з питань регулювання зв'язку та інформатизації (НКРСІ) введе принцип технологічної нейтральності. Як уже повідомляло РБК-Україна, 11 листопада Кабмін затвердив план з впровадження 4G. Згідно з документом, тендери на право користування 4G планується провести у другому півріччі 2017 року. НКРЗІ вже створила робочу групу, яка повинна виробити оптимальні сценарії запуску зв'язку четвертого покоління.
Партнер консалтингової групи E&C Анатолій Фроленков вважає, що покупка "Тримоба" дозволить Vodafone Україна збільшити покриття власної мережі. "Частина устаткування доведеться замінити, а частина - просто доставити", - говорить він. Зараз за кількістю покритих міст Vodafone Україна відстає від "Київстару", який, за станом на кінець 2015 року, покрив понад 200 населених пунктів, серед яких 16 обласних центрів. Покриття Vodafone є у 19 обласних центрах, включаючи Харків, Суми і Кіровоград, де 3G від "Київстару" поки немає.
До останнього часу головним претендентом на купівлю "Тримоба" вважався life:). Оскільки СКМ володів часткою в цій компанії, інший акціонер, турецький оператор Turkcell, розраховував отримати перевагу перед іншими операторами, які вели аналогічні переговори. Після того, як life:) сам отримав ліцензію на 3G, "Тримоб" цікавив його лише як джерело додаткового радіочастотного ресурсу.
У квітні минулого року навіть з'явилася новина, що в "Тримобе" пройшов передпродажний аудит. Керівництво life:) також не приховував свого інтересу в придбанні цього активу. Переплативши на аукціоні за 3G, оператор отримав частоти, які межують з частотами "Тримоб" і розраховував, що СКМ продасть йому "Трімоб".
Як розповів Стефанюк, зараз life:) володіє меншою кількістю радіочастот, ніж його конкуренти. Тому, щоб отримати додатковий ресурс для запуску 4G, оператор, швидше за все, розгляне можливість покупки однієї з компаній, що володіють ліцензіями на відповідний діапазон. Наприклад, це може бути що належить СКМ, компанія "ММДС Україна". У неї є ліцензія на частоти 2500-2700 МГц - це один з найпопулярніших в світі діапазонів для зв'язку четвертого покоління LTE (4G). "ММДС Україна" неодноразово виставлялася на продаж. У 2008 році потенційний покупець пропонував за неї до 30 млн доларів, але таку пропозицію було відхилено. Через кілька років менеджери СКМ стверджували, що є покупці, готові викласти за актив вже не менше 80 млн доларів. Однак і за таку суму продавати її вони не погодилися.
Навколо частот цієї компанії нещодавно розгорівся скандал: НКРЗІ не продовжила одну з її ліцензій. "ММДС Україна", у свою чергу, заявила про намір продовжити ліцензію через суд. Якщо це не вдасться, її частоти можуть піти з молотка.
Ще один з варіантів розвитку, які зараз розглядає life:) - це запуск власної фіксованої мережі. За словами опитаних РБК-Україна учасників ринку, компанія хотіла купити "Датагруп" (належить Олександру Кардакову, а також бере участь у капіталі фонду Horizon Capital), але потім передумала. Зараз вона придивляється до магістральних операторів "Атраком" і "Омега телеком".