Адміністрація Президента Барака Обами має намір змусити найбільші банки США змінити умови по іпотечних кредитах для мільйонів домогосподарств. Цей крок підтримає ринок житла і дозволить покарати банки за численні випадки порушення прав позичальників.
Адміністрація Президента Барака Обами має намір змусити найбільші банки США змінити умови по іпотечних кредитах для мільйонів домогосподарств. Цей крок, який обійдеться фінансовим інститутам приблизно в 30 млрд дол., підтримає ринок житла, дозволить покарати банки за численні випадки порушення прав позичальників, пише "РБК daily".
Білий дім має намір домогтися зміни умов по кредиту для 3 млн позичальників, які зазнають труднощів з виплатами. На думку чиновників, подібна ініціатива стане гарним способом "покарати" банки за халатне ставлення до процесу видачі і обслуговування іпотечних кредитів і заодно вирішити накопичені проблеми на американському ринку житла.
На даний момент жодна кредитна організація США так і не зазнала хоч скільки-небудь значимого покарання за практику "автоматичної перевірки документів" і постійні порушення прав позичальників, що викликали раніше справжній скандал.
Відповідати за подібні гріхи будуть п'ять найбільших іпотечних кредиторів США: Bank of America, JP Morgan Chase, Citigroup, Wells Fargo і Ally Financial. Згідно з підрахунками Inside Mortgage Finance, спільно вони видали близько 60% всіх кредитів на покупку житла в США.
Ініціатива Президента, проте, може зіткнутися з серйозними юридичними труднощами. Справа в тому, що в розслідуванні діяльності іпотечних кредиторів виявилися замішані дуже багато відомств, і координувати їх спільні дії для "мирову угоду" з банками буде непросто.
Відзначимо, 27 березня 2010 р. колишній голова Федеральної резервної системи США (1987-2006 рр.) Алан Грінспен заявив, що стурбований фінансовою ситуацією. На його думку, підвищення ставок за довгостроковими зобов'язаннями "зробить відновлення ринку нерухомості дуже важким і взагалі послабить капітальні інвестиції".
Криза обійшлася американським платникам податків у сотні мільярдів доларів бюджетних коштів і тисячі скорочених робочих місць, і адміністрація Президента США Барака Обами разом з конгресом висловлювала намір знайти причини і винних у кризі.
Нагадаємо, спочатку криза вибухнула в США в системі високоризикових іпотечних кредитів категорії subprime. Протягом декількох років обсяги видачі цих кредитів у США безперервно росли, а вимоги до позичальників знижувалися.
На початку 2007 р. почався обвал на іпотечному ринку, кількість дефолтів і прострочень по кредитах subprime різко зросла. Паралельно йшла корекція на ринку нерухомості, досі ціни на житло в багатьох штатах Америки не досягли дна.
Влітку 2007 р. іпотечна криза перекинулася на фінансові ринки. З'ясувалося, що на балансах провідних банків знаходиться значна кількість складних боргових інструментів, похідних від іпотеки. Ці активи стали практично неліквідними, виявилося неможливим оцінити їх справедливу вартість.
Масштабні списання по іпотечних активах призвели до дефіциту ліквідності в світовій фінансовій системі, банки стали неохоче перекредитовувати один одного. Для боротьби з кризою найбільші центробанки світу почали надавати підтримку фінансовому сектору, виділяючи для цього значні кошти.
Наприкінці 2008-початку 2009 р. ФРС була змушена вкласти десятки мільярдів доларів в іпотечні гіганти Fannie Mae і Freddie Mac, виділити кошти на порятунок низки інвестбанків і взяти діяльну участь в їх злитті з іншими учасниками ринку, а також фактично викупити цілком страхову компанію American International Group (AIG).