На Кубі з 1 січня 2012 р. набувають чинності зміни у рамках ринкової реформи, згідно з яким приватному сектору буде відкритий доступ до сфери роздрібних послуг, передає Reuters. З цього моменту теслі, слюсарі, фотографи і годинникарі отримають можливість реєструвати приватні підприємства і працювати на себе, самостійно встановлюючи графік роботи і ціни.
На Кубі з 1 січня 2012 р. набувають чинності зміни у рамках ринкової реформи, згідно з яким приватному сектору буде відкритий доступ до сфери роздрібних послуг, передає Reuters. З цього моменту теслі, слюсарі, фотографи і годинникарі отримають можливість реєструвати приватні підприємства і працювати на себе, самостійно встановлюючи графік роботи і ціни.
Влада Куби виконує програму лібералізації економіки, спрямовану на подолання застою і стимулювання зростання шляхом зниження ролі держави в економіці і заохочення приватної ініціативи. До 2016 р. уряд Рауля Кастро має намір перевести 35-40% працюючого населення в приватний сектор.
Після кубинської революції 1959 р. за рішенням Фіделя Кастро всі підприємства на острові були націоналізовані. Однак його наступник і молодший брат Рауль Кастро, який прийшов до влади в 2008 р., відкрито назвав подібний крок помилковим.
На його думку, в ім'я порятунку соціалістичної системи підхід до економіки на Кубі повинен бути повністю переглянутий. Раніше в поточному році влада запропонувала більше 300 проектів реформ для порятунку застійної кубинської економіки. В центрі уваги опинився цей недержавний сектор, у тому числі такі галузі, як фермерське господарство і роздрібна торгівля.
Крім того, влада має намір зняти деякі заборони на купівлю-продаж приватної власності, надати менш централізований характер збору доходів, а також гарантувати держпідприємствам більшу незалежність від міністерств в питаннях прийняття бізнес-рішень та управління коштами.
Нагадаємо, в квітні кубинська влада вирішила поступово скасувати карткову систему розподілу продовольства, при якій прожили кілька поколінь кубинців. З такою пропозицією виступив Рауль Кастро на першому за 14 років з'їзді Комуністичної партії Куби. Ця реформа буде здійснена в рамках п'ятирічного плану коригування економіки.
Кастро назвав цю міру життєво необхідною для кубинської економіки, оскільки карткова система, яка надавала всім громадянам доступ до основних продуктів харчування за "смішними цінами", перетворилася в "важкий тягар для економіки країни". Правда, до остаточного скасування карткової системи, за словами Кастро, необхідно значно збільшити виробництво продовольства в країні. Відміна "карток" стала чи не найбільш обговорюваним питанням в кубинському суспільстві напередодні партійного з'їзду.
У вересні влада Куби дозволила приватним особам здійснювати операції по автотранспорту. Вперше з 1959 р. жителі Острова Свободи отримали можливість купувати і продавати автомобілі. Мова йде про передачу прав власності на автомобілі "шляхом купівлі, продажу або дарування". У якості учасників угоди можуть виступати як кубинці, так і іноземці, які постійно або тимчасово проживають на Кубі. Нововведення набуло чинності з 1 жовтня.
До цього автовласник міг здійснити операцію тільки в тому випадку, якщо автомобіль був зроблений раніше 1959 р., коли перемогла Кубинська революція.
Раніше в рамках цих реформ на Кубі вперше почали продавати населенню персональні комп'ютери. Згідно з економічною реформою, в майбутньому планується дозволити кубинцям продавати і купувати нерухомість, подорожувати за кордон в якрсті туристів.
Зміни в економіці будуть супроводжуватися політичними реформами. Кастро раніше запропонував обмежити термін перебування вищих посадових осіб при владі двома п'ятирічними термінами. За словами кубинського лідера, партійне керівництво "потребує оновлення".
Кілька днів тому влада Куби оголосила про амністію 2,9 тис. ув'язнених. На свободу зможуть вийти навіть деякі з засуджених за антиурядову діяльність. Це рішення було прийнято у зв'язку з підготовкою до візиту Папи Римського Бенедикта XVI, який відвідає Острів Свободи у квітні 2012 р. Крім цього, Рауль Кастро заявив про звільнення 86 іноземних ув'язнених з 25 держав, які відбувають термін в кубинських в'язницях. За словами глави держави, ця амністія є "жестом доброї волі" відносно родичів ув'язнених.
Нагадаємо, що Фідель Кастро через хворобу відійшов від керівництва Кубою в 2006 р., передавши повноваження глави держави своєму братові, 79-літньому Раулю Кастро. З тих пір він майже не з'являвся на публіці, в західній пресі навіть з'являлися чутки про його смерть.
У свою чергу брат Фіделя майже відразу ініціював програму економічних реформ, яка зокрема передбачає збільшення ролі приватного підприємництва. За словами самого Рауля Кастро, цей економічний план - не повернення до капіталізму, а порятунок соціалістичного ладу, який знаходиться під загрозою.