ua en ru

влада шукає нові способи уникнути зростання ціни на газ

влада шукає нові способи уникнути зростання ціни на газ Девід Ліптон на зустрічі з Володимиром Гройсманом позитивно оцінив роботу уряду (фото kmu.gov.ua)

Напередодні візиту в Україну місії Міжнародного валютного фонду (МВФ) до українських чиновників приїхав "ревізор" – заступник директора-розпорядника Фонду Девід Ліптон. Його приїзд складно назвати випадковим, оскільки вже більше двох місяців каменем спотикання в переговорах з МВФ залишається питання ціни на газ для населення. Для того, щоб не допустити її підвищення з 1 жовтня, український уряд пропонує Фондом кілька варіантів, які дозволять змінити методику її розрахунку.

Але проблема в тому, що ця методика – одне із зобов'язань, взятих на себе Україною перед отриманням останнього траншу. Тому кредитор наполягає на збереженні чинної формули розрахунку, а уряд шукає різні способи переконання кредитора. Наступний раунд переговорів відбудеться вже в ході візиту місії Фонду в кінці вересня. На цьому тижні додаткові аргументи на підтримку урядової позиції висловив АМКУ, а самі чиновники мають намір шукати схвалення в Секретаріаті енергетичного співтовариства ЄС. Детальніше - в матеріалі РБК-Україна.

Українська влада готуються в кінці вересня зустрічати в Києві місію МВФ, яка повинна з'ясувати, як Україна виконала "домашнє завдання" після третього перегляду програми розширеного фінансування. Ідеальний для України результат після від'їзду місії - схвалення четвертого перегляду радою директорів МВФ і отримання нового траншу. Тому на цьому тижні "промацати грунт" до столиці приїхав заступник директора-розпорядника МВФ Девід Ліптон.

У ході зустрічі з прем'єром Володимиром Гройсманом Ліптон заявив, що Україна демонструє відмінні результати у економічних та соціальних питаннях. Він зазначив, що уряду вдалося стабілізувати ситуацію, що створює передумови для більш динамічного економічного зростання. "Світова економіка зараз зростає. І зараз це момент можливостей для України, який можна і потрібно використовувати", – цитує Ліптона прес-служба Кабміну.

Щоб переконати кредитора у своїй спроможності, уряд квапить парламент з прийняттям пенсійної реформи і планує вчасно внести у Верховну Раду проект держбюджету на 2018 рік. Ще один пункт порядку денного, що цікавить МВФ, - створення Антикорупційного суду. У якому вигляді буде створений новий орган, - поки невідомо.

Але все ще відкритим залишається питання, якою буде ціна на газ для населення в наступному опалювальному періоді. І він з липня є серйозним каменем спотикання в переговорному процесі з МВФ. Дискусія з Фондом розгорнулася після того, як Кабмін заявив про намір змінити методику розрахунку вартості газу для побутових споживачів. Її коригування дозволить уряду не допустити зростання вартості газу, і як наслідок, на інші комунальні послуги, зберігши її на нинішньому рівні 4942 гривень за тис. кубометрів.

Ціна на газ в Україні розраховується з урахуванням імпортної ціни, виходячи з середньої вартості газу за 12 місяців на німецькому хабі NCG, транспортування газу від хаба до кордону з Україною, тарифів в точках входу-виходу в газотранспортну систему (ГТС), а також курсу долара. Згідно з домовленостями з МВФ, закріплених у меморандумі, якщо ціна газу, встановлена на опалювальний період 2017-2018 років, відхиляється від імпортної на 10%, тоді вона підлягає коригуванню. Причому коригування передбачена, як у бік підвищення, так і у бік зниження. Якщо методику не змінити, то вже з 1 жовтня ціна зросте на 17-19%. МВФ просить дотримуватися діючий механізм, який є одним із зобов'язань, взятих на себе Україною перед отриманням останнього траншу.

Кабмін наотреоз відмовляється навіть від самої ідеї підвищення ціни газу. Так, ще не змінивши параметри формули, прем'єр-міністр Володимир Гройсман поспішив публічно запевнити, що вартість газу для населення змінюватися не буде. Міністерство енергетики та вугільної промисловості не опублікувало у встановлений законодавством термін - 1 липня - ціну газу на наступний опалювальний період. А віце-прем'єр Володимир Кістіон, що займається енергетичний блок уряду, в інтерв'ю "Інтерфакс-Україна" підтвердив, що Кабмін не бачить підстав підвищувати ціну, і що "формулу соціально необхідно відкоригувати". За інформацією РБК-Україна, в Адміністрації президента також схвалюють ініціативи уряду, спрямовані на утримання зростання вартості газу для побутових абонентів.

Як раніше писало РБК-Україна, з липня українські влади МВФ пропонують кілька варіантів зміни методики розрахунку ціни на газ.

Спочатку уряд переконував Фонд у необхідності змінити розрахунковий період. Тобто, при розрахунку ринкової ціни (паритетній імпортної) враховувати не середню вартість палива за 12 місяців, а за два періоду – з 1 квітня по 1 жовтня 2016 року і з 1 квітня по 1 липня 2017 року, коли газ на зовнішньому ринку був дешевим. Саме в ці періоди відбувалася закупівля газу і його закачування у сховища.

Коли МВФ попросив додаткові аргументи, Кабмін розробив другий варіант, яким передбачалося виключити з методики розрахунку транспортування газу від хаба до кордону і тарифи за вхід-вихід в ГТС. Це так звана методика "хаб нуль". Як стало відомо РБК-Украина, саме цей варіант енергетичний блок уряду обговорюватиме під час візиту до Відня 18 вересня з Секретаріатом енергетичного співтовариства ЄС, намагаючись заручитися підтримкою європейців у "газовому питанні".

Проти діючої методики на цьому тижні несподівано виступив Антимонопольний комітет, який у своєму зверненні до Володимиру Гройсману підкреслив монопольне становище "Нафтогаз України" і рекомендував відмовитися від прив'язки ціни до імпортного паритету, а саме - до обліку середньозваженої ціни на німецькому хабі (NCG) з урахуванням транспортування і тарифів на вхід-вихід на західному кордоні країни. Комітет вважає, що застосування цієї схеми призвело до зростання вартості українського газу майже втричі. Тому АМКУ пропонує уряду розраховувати ціну на газ з урахуванням вартості газу, придбаного Нафтогазом у газодобувний підприємств України", без додаткових транспортних витрат.

У МВФ публічно "газове питання" не коментують. Але джерело РБК-Україна в головному офісі Фонду у Вашингтоні у серпні повідомив виданню, що їх позиція незмінна – продовжувати виконання умов, закріплених за підсумками третього перегляду програми в березні. Іншими словами, МВФ очікує від уряду виконання діючий методики розрахунку, а значить, 17-19-відсоткового зростання ціни на газ для побутових споживачів з 1 жовтня.

Відразу кілька співрозмовників РБК-Україна, близьких до переговорного процесу, підтвердили, що на даний момент сторони залишилися при своєму. "Переговори тривають. Висновки робити рано", - приблизно з однаковою тональністю запевнили видання два чиновника, що представляють різні відомства в Кабміні. Співрозмовник РБК-Україна в керівництві уряду був також категоричний: "Ми не будемо піднімати ціну на газ. Як бути з МВФ - подивимося".

Найвірогідніше, конкретика щодо цього питання з'явиться не раніше кінця вересня, коли до Києва приїде місія МВФ. При цьому, за даними РБК-Україна, під час візиту Ліптона на цьому тижні газове питання обговорювалося лише в "форматі обміну думками".

"З одного боку, є питання попередніх домовленостей, з іншого, - питання їх перегляду. Попередні зобов'язання, згідно всіх, в тому числі, і юридичних аспектів, які повинні бути виконані, так як це ті зобов'язання, за яким Україна отримала третій транш. Так склалося, що на даний момент ціну газу дійсно потрібно підняти. Якщо це зобов'язання буде виконано, тоді постає питання про можливість перегляду формули за нових умов", - пояснив РБК-Україна співрозмовник, присвячений в переговорний процес.