Володимир Прокопів: "Ми ведемо переговори з Держкомземом, щоб об'єднати їх базу даних і столичну"
Голова комісії Київради з питань мостобудування, архітектури та землеустрою Володимир Прокопів (фракція "Удар-Солідарність") розповів в інтерв'ю РБК-Україна про роботу над Генпланом столиці, проблеми визначення меж Києва, а також про процедуру видачі земельних ділянок киянам, які взяли участь в АТО.
РБК-Україна: Розкажіть про попередні результати тимчасової слідчої комісії (ЛКК) з розгляду законності рішень, прийнятих за часів. коли мером був Леонід Черновецький, а секретарем міськради Галина Герега.
Володимир Прокопів: Результати роботи комісії неоднозначні. З одного боку, я розумію причини створення такої комісії, - був суспільний запит, і нова влада повинна реагувати на ті рішення, які прийняті з явним порушенням закону.
З іншого боку, потрібно розуміти, на що Київрада має вплив, а на що впливати не може. Ця комісія та її голова перебирають на себе функції органів слідства і Верховної Ради, пропонуючи скасувати якісь рішення. Скасовувати рішення про виділення землі під будівництво, коли на цій земельній ділянці вже збудовано 25-поверховий будинок, і там живуть люди, - мінімум неадекватно. Наша профільна комісія намагається такі рішення не пропускати.
Є ряд позитивних рішень ТКК, які наша комісія підтримує. Наприклад, є земельна ділянка, виділена під забудову, але місцеві жителі виступають проти, при цьому будівництво не було розпочате. В такому разі ми готуємо свій проект рішення про скасування попереднього рішення і повертаємо ділянку у власність міста. Маємо вже кілька подібних прецедентів.
Є кілька неоднозначних рішень, зокрема, рішення щодо Гостинного двору. Звичайно, це було відверте розкрадання майна у громади Києва, і з цим потрібно щось робити, але своїми силами Київрада не здатна вирішити цю проблему. Скасування рішення попередників і розірвання договору оренди на земельну ділянку призводить тільки до того, що забудовник не може там здійснювати ніяких дій, в тому числі, по консервації історичної будівлі і підготовці її до зими.
Відповідно, ми своїм рішенням створюємо тупикову ситуацію: всі розуміють, що Гостиний двір може не пережити зиму і просто впасти, а з іншого боку, ніхто нічого не може зробити. Розуміючи це, члени фракції скинулися грошима, і зараз там проводяться консерваційні роботи за особисті кошти депутатів. Наступний етап - прийняття конструктивних прорахованих рішень по цьому об'єкту.
РБК-Україна: На якому етапі знаходиться розробка Генерального плану Києва, і коли очікується винесення проекту до сесійної зали?
Володимир Прокопів: Не візьмусь прогнозувати, коли очікується. Над ним ще працюють. Група розробників зараз в діалозі з громадськістю, зауважень до генплану у людей дуже багато. В залежності від того, як швидко вони знайдуть компроміс, тоді генеральний план і потрапить до сесійної зали, де буде підтриманий. Я вважаю, що шукати цей компроміс у сесійній залі недоречно.
РБК-Україна: На якому етапі перебуває процес затвердження меж Києва?
Володимир Прокопів: На тому самому етапі, на якому перебував 20 років тому. Межі Києва досі не затверджені. Причому кордони не затверджені як з об'єктивних причин, так і по ряду незрозумілих мені обставин.
Головна причина - це неузгодженість з суміжними землекористувачами. Їх, якщо я не помиляюся, 17. При цьому у кожного є свої претензії, що логічно, адже місто хоче розширити свою територію за рахунок суміжних землекористувачів, а вони, в свою чергу, хочуть зворотного.
Зараз у нас унікальна ситуація, оскільки є повне взаєморозуміння між владою області, міста та центральною владою. Думаю, що завдяки цьому розумінню, ми затвердимо межі Києва і впорядкуємо взаємини з областю. За строками не готовий прогнозувати. Я не думаю, що це займе багато часу, але називати дати було б неправильно з мого боку.
РБК-Україна: Чи правда, що забудова скандальної ділянки в 147 га в Біличанському лісі ведеться при участі будівельної компанії К.А.Н. Ігоря Ніконова, який зараз перший заступник голови КМДА?
Володимир Прокопів: Потрібно розуміти, що означає забудова із залученням тієї чи іншої будівельної компанії. Важливо хто замовник, а хто будує - не принципово. Власник проводить тендер - хто побудує дешевше і якісніше, а потім вибирає з претендентів. На ринку існує два десятки компаній, які здатні здійснити це будівництво, ймовірно, у ці два десятки входить компанія К.А.Н. Але ж можуть і інші.
РБК-Україна: Коли очікується прийняття рішення по виділенню землі для киян-учасників АТО? Чи визначені місця розташування кооперативу?
Володимир Прокопів: Не факт, що це буде кооператив, можливо, ми знайдемо більш адекватну модель. Тема дуже делікатна. Наше завдання - виконати обіцянку міського голови, не допустивши при цьому махінацій та спекуляцій, а бажаючих спекулювати буде достатньо.
Рішення буде прийняте в тісному діалозі з одержувачами земельних ділянок, і воно буде комплексним: визначимо місце, форму та процедуру. Тільки після цього можна буде говорити про дати. Зараз вирішується глобальне питання - розробка процедури виділення землі не тільки воїнам АТО, але і всім громадянам.
Сьогоднішня процедура, яка прийнята 20 років тому, настільки роздута і бюрократизована, що коли наші герої, які пройшли справжню війну на сході, повернуться і захочуть отримати землю - вони змушені будуть "воювати" кілька років з чиновниками. Ми вважаємо, що це неприпустимо. Ті люди, які мають право на земельну ділянку, повинні отримати її швидко, з мінімумом документів, що забезпечить захист від афер і махінацій.
РБК-Україна: Наскільки ймовірні такі афери для отримання ділянки?
Володимир Прокопів: Це моя особиста думка, але я не сумніваюся, що спроби нажитися на теми АТО будуть, так як деякі люди звикли, що повз них нічого не повинно пройти.
РБК-Україна: Яка кількість земель в Києві інвентаризована, і як йдуть справи з земельним кадастром?
Володимир Прокопів: Земельний кадастр Києва є одним з кращих в Європі. Інвентаризація проводилася з 1996 р. і була завершена. Тих проблем, про які йде мова в цілому по Україні, у нас немає. У Києві земля інвентаризована, у нас ведеться кадастр, є публічна карта ділянок.
РБК-Україна: У ряді населених пунктів, дані таких карт не відповідають дійсності. Наскільки дана карта точна в Києві?
Володимир Прокопів: Публічна карта дійсно має велику кількість неточностей, а міський кадастр, який ми ведемо для себе, є набагато точнішим. Ми зараз ведемо переговори з Держкомземом, щоб об'єднати їх базу даних і нашу.
РБК-Україна: Як ви вважаєте, які пріоритетні завдання сьогодні стоять перед Київрадою у контексті земельних питань?
Володимир Прокопів: Перше, що повинна зробити наша комісія, - це продемонструвати, що процес вирішення питань землекористування та містобудування в Києві став на законні рейки. Щоб всі питання зі словом "земельні" більше не ототожнювали зі словом "корупція". Важливо, щоб більше 80% всіх землекористувачів, у яких немає проблем з законом, перестали залежати від бюрократичних процедур, хабарів та іншого. Таких справ накопичилася гора.
РБК-Україна: Деталізуйте, що саме потрібно для цього зробити?
Володимир Прокопів: В першу чергу, необхідно прийняти новий порядок відведення земельних ділянок, який включає всі операції з землею: продовження договорів оренди, зміну цільового призначення, надання ділянки, приватизацію громадянами. Потрібно юридично чітко виписати цей порядок, проголосувати за нього, а потім впровадити його в життя, щоб ця система почала працювати.
Розмовляв Михайло Криволапов