Заступник міністра доходів і зборів Володимир Хоменко у бліц-інтерв'ю РБК-Україна розповів про бажання відомства удосконалити систему податкових перевірок, про те, чому вважає перевірку "Вістей" законною, а також про спроби недоброзичливців заплямувати його репутацію.
РБК-Україна: 27 травня на засіданні уряду міністр фінансів Олександр Шлапак розкритикував діяльність Міндоходів за недостатню відкритість. Чи обґрунтована критика?
Володимир Хоменко: Я роблю все, щоб відомство було максимально відкритим. Сьогодні це приклад (28 травня Хоменко провів брифінг для преси). Сьогодні я не прочитав і пішов, а сидів до останнього питання. На сьогодні жодних таємниць немає. Є табу - це оперативно-розшукова діяльність.
РБК-Україна: Шлапак у своєму виступі на засіданні уряду зазначив, що почали працювати так звані "партизани". Хто такі ці "партизани"?
Володимир Хоменко: Ті, хто продовжує робити обнал і створювати умови для ухилення від оподаткування. Цій темі ми незабаром присвятимо окрему зустріч і тоді висвітлимо це питання.
РБК-Україна: Як ви ставитеся до ідеї проведення податкової амністії?
Володимир Хоменко: Ідея сформована на тих напрацюваннях, які ми подали в Кабінет міністрів. Наскільки я знаю, проекти подані у Верховну Раду. Я брав безпосередню участь в їх відпрацюванні. Я думаю, вона пройде.
РБК-Україна: Ви говорили про те, що необхідно ввести автоматизовану систему вибору перевірок. Чи ведеться робота в цьому напрямку? Коли можна очікувати запровадження такої системи?
Володимир Хоменко: Ми готуємо її, працюємо. Я думаю, що база даних є. Потрібна математична задача, яка ці питання буде вирішувати. Якраз над цим і працюємо.
РБК-Україна: Яка зараз ефективність системи податкових перевірок, якщо абсолютна більшість рішень за їх результатами не на користь Податкової?
Володимир Хоменко: Це проблема. Сьогодні, до речі, була нарада у Міністерстві доходів і зборів. Будемо думати, яким чином цю проблему вирішувати. Тут є кадрові питання, є професійні. Адже багато запитань до тих, хто проводить перевірку. Є так звана планова перевірка. Раніше ставили завдання, що ти йди і напиши, скільки потрібно заплатити. Підприємство оскаржує це, звичайно, рішення на його користь. Ми не говоримо, що сьогодні ми працюємо 100% ефективно - є проблеми, ми їх знаємо і будемо вирішувати.
РБК-Україна: Ви сказали, що перевірка "Вістей" була законною. А як бути з прийнятим Верховною Радою постановою № 875-VII "Про забезпечення безперешкодної діяльності засобів масової інформації у передвиборний період 2014 року"? У ньому міститься заборона на перевірки ЗМІ на період виборчої кампанії. Чому не можна було почекати 3 дні до виборів і вже після них почати перевірку?
Володимир Хоменко: Ми говоримо про те, що йде відмивання грошей - стаття 209 Кримінального кодексу. Це тяжкий злочин, максимальна міра покарання - 15 років. Про що можна говорити? Я ж не буду чекати, коли закінчаться вибори. Це однозначно було за рішенням суду. Перевірка проводилася під наглядом прокуратури.
РБК-Україна: Кому вигідна публікація в пресі матеріалу, в якому стверджується, що Ви придбали віллу біля Ніцци за 28 мільйонів євро?
Володимир Хоменко: Чи можу я подобатися тим, кого я змушую через кримінальне провадження повертати кошти в бюджет? Це антирейтинг, на мене шукають вплив, намагаються скомпрометувати, купити, підставити. Я не працюю на рейтинг, я працюю на результат. Я працюю вже більше 30 років і до цього звик.
Я скажу лише одну річ. Пишуть, що мене вигнали з Міністерства внутрішніх справ. Я пішов добровільно у вересні 2009 року. Перед цим я був заступником міністра 2 роки. Через мене пройшло 24 млрд грн. У мою компетенцію входила організація держзакупівель. Після того, як заарештували Юрія Луценка, мене тягали по коридорах Генпрокуратури півтора року. Все перевернули догори дном і нічого не знайшли. Якби знайшли, що я вкрав хоча б 15-20 тисяч гривень, я б сьогодні з вами не говорив.
Розмовляв Сергій Гвоздков