Голова фракції "Удар" у Верховній Раді Віталій Ковальчук розповів в інтерв'ю РБК-Україна про те, що шансів на створення нової коаліції в нинішній Верховній Раді немає, про своє бачення моделі майбутніх виборів Верховної Ради, а також про ставлення до відставки прем'єра Арсенія Яценюка.
РБК-Україна: Ваші колишні соратники по коаліції "Батьківщина" і "Свобода" звинувачують "Удар" в прийнятті рішення про вихід з більшості в односторонньому порядку. Так, голова фракції "Батьківщина" Сергій Соболєв публічно заявив, що для проведення дострокових виборів Верховної Ради України не потрібно було в обов'язковому порядку заявляти про розпад коаліції. Тим більше що під питанням тепер ухвалення необхідних законів. Це підтверджує провал голосування за всі ключові урядові законопроекти. Ми бачили, як ваша фракція не голосувала за проект закону для створення газотранспортного консорціуму із західними інвесторами. Ваші колишні колеги підозрюють, що ви ведете сепаратні переговори з опозицією і депутатськими групами для забезпечення результативного голосування в парламенті до виборів. Це так? Чому "Удар" вирішив першим вийти з більшості?
Віталій Ковальчук: Ми із самого початку заявляли після президентських виборів, що має бути прийнято рішення про проведення дострокових парламентських виборів. Подобається це комусь чи не подобається. Але ми про це заявляли, ми послідовні, ми про це говорили ще 18 червня. Тому було достатньо часу, а це більше місяця, щоб наші партнери по коаліції провели переговори, консультації. Логічно, що в результаті ми заявили про вихід. Нашу позицію підтримала фракція "Свобода". А також достатня кількість депутатів з "Батьківщини". Тому можу сказати одне. Ті депутати, у яких є здоровий глузд і відповідальна державна позиція перед своїми виборцями, заявили про вихід. А всі звинувачення на нашу адресу не мають жодних підстав.
РБК-Україна: Але не виключений варіант, що може бути створено нову парламентську більшість, куди увійде Партія регіонів, її колишні члени, частину мажоритарників, навіть комуністів, які не бажають проведення виборів, оскільки у них або немає, або зменшилися шанси потрапити в нову Раду? Така більшість можлива за участю "Удару"?
Віталій Ковальчук: Я думаю, що будь-які спроби створити нову коаліцію в цьому парламенті будуть марними. Мені взагалі буде цікаво подивитися, як яка-небудь наша демократична сила, яка раніше входила в нашу коаліцію, спробує створити нову більшість з політичною групою того ж Курченка? Це не реально. Запущений 30-денний строк, після чого Президент отримає право розпустити парламент. Цей відлік розпочато 24 липня.
РБК-Україна: Чому "Удар" тоді не голосує за проекти законів, підготовлені та подані до парламенту вашими колегами? Чому ваша фракція провалила урядові ініціативи? Це навмисний саботаж?
Віталій Ковальчук: Ми чітко заявили, що розпад коаліції жодним чином не впливає на прийняття тих чи інших законів. Якщо наші вимоги і пропозиції до окремих проектів законів будуть враховуватися, то, безумовно, ми готові їх підтримувати. Тоді ми будемо голосувати за проекти законів, які будуть подаватися Кабміном, іншими політичними силами. У тому числі за ініціативи наших колег.
Головне, щоб у всіх депутатів було реальне бажання приймати закони, а не розповідати про те, що існування або неіснування коаліції якимось чином впливає на прийняття тих чи інших законів. Ми представляли свої пропозиції до закону про бюджет. Міністерство фінансів їх вивчало. Це ж стосується нашої позиції по іншим законам. Головне, щоб всі зміни в бюджет і Податковий кодекс були збалансованими.
РБК-Україна: У "Батьківщині" і "Свободі" наполягають на введенні військового стану в двох східних областях. Однак ми чули позицію Президента Петра Порошенка. Глава держави вважає недоцільним вводити таке становище в Донецькій і Луганській областях. Яка ваша позиція?
Віталій Ковальчук: Ми ще раз нагадуємо про те, що у нашої партії є спільний політичний договір про співпрацю з нашим Президентом. Ми дотримуємось основних принципів і положень цієї угоди, яку було підписано ще до президентських виборів. Тому ми поводили консультації з питання можливого введення військового стану на сході з нашим Президентом. І ми підтримуємо його позицію. Сьогодні не на порядку денному питання про введення військового стану на території Донецької і Луганської області.
Є безліч обставин, які говорять самі за себе і про те, що немає сенсу і не потрібно це робити. По-перше, це може створити проблеми з отриманням траншів та коштів МВФ. По-друге, в такому випадку друга сторона, яка застосовує агресію і терор, може бути визнана учасником війни. Це тягне за собою відповідні права і зобов'язання. Ми повинні бути свідомі та віддавати собі звіт в тому, що введення воєнного стану може закрити для України ринки збуту і так далі, і тому подібне.
Тому ми будемо ініціювати ухвалення змін до закону по боротьбі з тероризмом, щоб надати нашим Збройним силам і спецпідрозділам право використовувати відповідні спецзасоби і зброю для боротьби з терористами, для захисту нашої територіальної цілісності. Але це абсолютно не пов'язано з введенням військового стану.
РБК-Україна: Все-таки затягування АТО в Донецькій і Луганській областях може стати причиною зриву голосування в цьому регіоні?
Віталій Ковальчук: Я впевнений, що влада зробить все, щоб вибори в цих областях відбулися. Ми зробимо все, щоб вибори пройшли у всіх без винятку областях України. У тому числі із забезпеченням права голосу громадян України, які проживають на території Криму, а не лише в східних областях.
РБК-Україна: Ви говорите про співпрацю з Президентом. Ми бачили, як "Удар" підтримав кандидата в Президенти Петра Порошенка. В якому форматі така співпраця продовжиться на дострокових парламентських виборах? Ви працюєте над створенням єдиного блоку, який візьме участь у цих виборах?
Віталій Ковальчук: Поки що передчасно говорити про те, в якому форматі політичні сили будуть брати участь у виборчому процесі. Я хочу нагадати, якщо буде прийнято рішення про можливість участі у виборах блоків, то буде одна конфігурація. Якщо не буде прийнято таке рішення, не будуть внесені зміни у виборчий закон, то буде інший механізм. Відповідно, ми будемо проводити політичні консультації. Ми визначимося вже після того, як будуть оголошені дострокові парламентські вибори.
РБК-Україна: Ви будете наполягати на тому, щоб блоки могли взяти участь у виборах?
Віталій Ковальчук: Ми не відкидаємо такої можливості, щоб блоки взяли участь у кампанії. Але при цьому ми наголошуємо, ми будемо виступати, щоб був введений різний прохідний бар'єр. Для блоків він повинен бути вище. Наша пропозиція, щоб для політичних партій прохідний бар'єр залишився на рівні 5%, а для блоків був не менше 7%.
РБК-Україна: Тоді "Удар" з "Солідарністю" може створити блок?
Віталій Ковальчук: Я хочу ще раз наголосити, що наші загальні принципи ведення виборчої кампанії будуть визначені відповідно до законодавства, яке буде діяти на момент проголошення таких парламентських виборів.
РБК-Україна: Ви підтримуєте ініціативу ваших колег з "Батьківщини" і "Свободи" про внесення змін в закон про вибори народних депутатів на пропорційній основі з відкритими списками?
Віталій Ковальчук: Ми першими заявили про вихід з коаліції, а також у свій час одні з перших закликали провести вибори на пропорційній основі з відкритими списками. Але нагадаю, що, наприклад, я знаю як мінімум 19 систем виборів, які можна назвати виборами на пропорційній основі з відкритими списками. Це вибори з відкритими списками з регіональної преференцією, з особливостями підготовки і відбору списків політичних партій і так далі.
РБК-Україна: Ваші опоненти вже поспішили звинуватити вашу силу і Президента в реалізації плану зі створення такого нового парламенту, де буде абсолютно підконтрольне та "кишеньковий" для глави держави більшість. Ви планується отримати більшість у новій Раді?
Віталій Ковальчук: Я думаю, за моїми оцінками, народ України, на цей раз, як і 25 травня цього року на дострокових президентських виборах, зробить правильний і свідомий вибір.
РБК-Україна: З огляду на розпад коаліції, заяву про відставку прем'єра Арсенія Яценюка, чи будуть кадрові перестановки у Верховній Раді? Адже спікер Олександр Турчинов також представляв цю більшість? Чи варто очікувати відставки Турчинова? Хто тоді може стати новим главою парламенту?
Віталій Ковальчук: Ні-ні! Нагадаю, що спікер Турчинов був обраний ще до того, як було заявлено про створення коаліції. Тому поки що на порядку денному немає питання про усунення пана Турчинова. На порядку у нас запитання і завдання для забезпечення армії, проведення АТО, мінімальних стандартів для життя, для України в цілому. Необхідно нарешті починати проводити реальні реформи, а не займатися тільки розмовами.
А пан Яценюк продовжить виконувати свої обов'язки. У самій Конституції немає підстав для того, щоб Яценюк автоматично переходив у статус в.о. Сьогодні ми і уряд повинні зробити все, щоб забезпечити всім необхідним нашу армію, спрямувати необхідні кошти для відновлення життєдіяльності Донецької і Луганської областей. У цьому процесі інші області, громадяни не повинні постраждати від перерозподілу коштів бюджету. Також слід врахувати, що у нас залишаються ринки, де певні компанії продовжують отримувати надприбуток. В силу складної політичної ситуації в країні, ці надприбутки необхідно перерозподілити таким чином, щоб забезпечити додаткові надходження в бюджет для оборонної сфери та відновлення нормальної життєдіяльності. Населення при цьому не має постраждати від підвищення податків. Також ми запропонували преференції для тих громадян у сфері підприємницької діяльності, які допомагають нашій армії.
РБК-Україна: Вибори відбудуться 26 жовтня?
Віталій Ковальчук: Думаю, що вже з 24 серпня у Президента з'явиться право видати відповідний указ про розпуск Верховної Ради України. Тому подивимося.
Розмовляла Ганна Стешенко