ua en ru

Віталій Кличко очолив президентську партію, але втратив УДАР

Віталій Кличко очолив президентську партію, але втратив УДАР З'їзд партії "Блок Петра Порошенка - Солідарність" тривав недовго
Із гімну почали, ним і завершили, а поміж тим - дві хвилини мовчання, палкі промови лідерів і короткий візит Президента. З'їзд партії "Блок Петра Порошенка - Солідарність" тривав недовго, проте делегати встигли і програму політсили затвердити, і очільника УДАРу Віталія Кличка на голову вибрати, і щодо майбутньої назви посперечатися.

Із гімну почали, ним і завершили, а поміж тим - дві хвилини мовчання, палкі промови лідерів і короткий візит Президента. З'їзд партії "Блок Петра Порошенка - Солідарність" тривав недовго, проте делегати встигли і програму політсили затвердити, і очільника УДАРу Віталія Кличка на голову вибрати, і щодо майбутньої назви посперечатися.

Міський голова став партійним

З'їзд президентської політсили партії "Блок Петра Порошенка - Солідарність" (БПП) відбувся в одному із залів НСК "Олімпійський". На початку заходу на ньому зареєструвалося трохи більше 60 делегатів, серед яких представників партії УДАР було небагато. Присутній на заході Віталій Кличко на всі запитання відповідав, що усе прокоментує після з'їзду, а голова БПП Юрій Луценко віджартовувався і коментарі давав неохоче.

Журналістів найбільше цікавило чи утворять БПП і "Народний фронт" (НФ) спільну фракцію у парламенті, але Луценко відразу сказав, що йдеться не більше ніж про міжфракційне об'єднання. Представників НФ на з'їзді не було, але то тут, то там знову і знову лунали питання про об'єднання фракцій і партій.

Окремі "ударівці" висловлювали журналістам своє скептичне ставлення до об'єднання БПП і УДАРу. Так, народний депутат Віктор Чумак заявив, що з рядовими партійцями ніхто не порадився, а об'єднання партій - це не більше ніж об'єднання брендів. Ця фраза Чумака зачепила Юрія Луценка, який під час з'їзду неодноразово наголошував на тому, що про жодне об'єднання брендів не йдеться, а партії об'єднуються задля спільної мети.

Зїзд "Блоку Петра Порошенка - Солідарності" Юрій Луценко розпочав з анекдоту, задля чого навіть перейшов на російську мову:

"Багато журналістів на вході питали про головну мету нашого з'їзду з цього приводу дивлячись на Розенблата (Борислав Розенблат, нардеп від БПП, - ред.), я мушу почати з одеського гумору:

- Как ви относитесь к нашей власти?

- Как к жене.

- В смысле?

- Чуть-чуть люблю, чуть-чуть боюсь и постоянно хочу новою.

Тому мета сьогоднішнього з'їзду - зміцнити БПП, зробити її новою, популярнішою і потрібнішою для суспільства", - розпочав свою промову Юрій Луценко.

Зал зайшовся сміхом. Не до сміху сьогодні було хіба що Віталію Кличко. Хоча, фактично, з'їзд був лише реалізацією тих домовленостей, які раніше були досягнені між Президентом і мером Києва.

Після анекдоту Юрій Луценко оголосив у роботі з'їзду невелику перерву, та вже через півгодини його робота продовжилась з того, що делегати прийняли у лави партії БПП Віталія Кличка та ще 19 його соратників.

Луценко знову взяв слово. Цього разу він говорив довго: і про російську агресію, і про необхідність реформ, і про заслуховування уряду у парламенті, і про необхідність створення міжфракційного депутатського об'єднання. У своїй промові не оминув він і "Народний фронт".

"Лише сьогодні наші колеги з "Народного фронту"заговорили про об'єднання, але краще пізно ніж ніколи", - зазначив Луценко.

Завершив Луценко пропозицією обрати Віталія Кличка головою партії, мовляв йдеться про "повну довіру і повне об'єднання". Цікаво, що вже після закінчення з'їзду він заявив журналістам: "Йдеться не про об'єднання двох партій, а про укрупнення БПП". У якому з випадків Луценко говорив більш відверто, залишилося таємницею.

Після Луценка слово взяв Кличко. Його промова була більше схожа на промову кандидата в мери, аніж майбутнього голови партії. Зокрема, він не став говорити про програму партії, зосередившись на тому, що йому вдалося зробити на посаді мера Києва і обіцяючи поширити ці здобутки на інші українські міста.

"Соціальний хліб у Києві найдешевший в Україні, столичні пенсіонери та пільговики безкоштовно користуються громадським транспортом", - розписав про свої досягнення Кличко.

Делегати з'їзду послухали, поаплодували і вирішили обрати Кличка головою партії.

Президент закріпив союз

І як тільки це сталося, двері в зал розчинилися, і у них увійшов Президент України Петро Порошенко. Він відразу взяв слово.

У своїй промові Порошенко порушив значущі для України питання: російської агресії і внесення змін до Конституції, розповів про свій візит до Брюсселя. Порошенко говорив довго і спокійно, але не стримався в той момент, коли йшлося про особливий статус. Порошенко повідомив, що одна із місцевих рад на підставі 92 ст. Конституції прийняла рішення про те, що їй потрібен особливий статус. Було видно, що це питання для нього є дуже чутливим. "Ніякої федералізації", - сказав Президент. Він зазначив, що у прийнятих змінах до Конституції слова "статус" не буде.

В цьому контексті Порошенко згадав про дві парламентські фракції, які не голосували за включення до порядку денного змін до Конституції в частині децентралізації.

"Хто проти змін до Конституції? Путін і два керівника фракції в Раді, і я впевнений що в них різна мотивація. Двох останніх ми переконаємо, а Путіна до уваги брати не будемо", - зазначив Президент.

Президент говорив і про місцеві вибори, які мають бути проведені "так само бездоганно, як президентські і парламентські".

"Переконаний, "маршал Гречка" більше ніколи не повинен брати участь в українських виборах", - наголосив Президент, пообіцявши, що не використовуватиме адміністративний ресурс на місцевих виборах.

"Я буду за вас вболівати, але не агітувати, я буду чесним рефері", - завершив свій виступ Президент і зник так само несподівано як і появився.

В ім'я об'єднання

Після від'їзду Президента з'їзд затвердив програму партії, яка була роздана усім учасникам. Після цього делегати вирішити питання назви, через що між головуючим на з'їзді Луценком і новоспеченим головою партії Кличком виникла гаряча дискусія. Луценко пропонував винести питання назви на наступну сесію з'їзду, мовляв, місцеві організації партії продискутують це питання і крім двох пропонованих назв (Партія БПП "УДАР-Солідарність" і Партія "УДАР-Солідарність") можуть запропонувати ще й третю. У свою чергу Кличко вимагав вирішити питання відразу.

"Політична партія УДАР продовжує свою роботу, продовжує своє існування в новій формі, об'єднавшись з політичною партією "Солідарність", де має спільну назву "УДАР-Солідарність". На цю тему ми вже дискутували. Дуже дивно зараз чути, що може бути інша назва... Я не думаю, що треба дуже багато обговорювати. Ми приймемо рішення, чи одна чи друга назва, бо інакше ми зараз будемо придумувати третю, четверту, п'яту, шосту назви, а нам окрім цього є чим займатися. Від нас люди очікують зовсім іншого, ніж дискусії, як буде називатися політична сила", - апелював Кличко.

Тоді Луценко спробував пояснити Кличкові, чому озвучені назви у майбутньому не підійдуть для їхньої спільної об'єднаної політсили.

"Віталій Володимирович, коли ми доживемо до третього етапу дванадцятого з'їзду, коли в першому ряду сядуть люди із значками "Народний фронт", тоді я подивлюсь на цю назву. Я вже прикинув цю абревіатуру, і якщо БППУС я ще можу вимовити, то коли туди додадуться ще дві чарівні букви НФ...", - зазначив Луценко.

Намагаючись відстояти свою позицію, Кличко натякнув Луценкові, що в такому випадку саме на плечі останнього ляжуть перемовини щодо назви із іншими політсилами.

"Давайте далі продовжувати, але потім ви підете до інших керівників і будете з ними дискутувати", - сказав Кличко.

Але ця дискусія завершилася словесним нокаутом для Кличка.

"Тепер у мене є велике щастя, до них підете ви, Віталій Володимирович", - відповів Луценко, який більше не є головою партії.

"Я з ними зможу домовитись", - погодився Кличко.

Після цього Юрій Луценко поставив на голосування свою пропозицію дати місцевим організаціям партії можливість внести свої варіанти її майбутньої назви. І більшість делегатів цю пропозицію підтримала.

Зазначимо, що шансів наполягти на своєму у Кличка було небагато. Ще раніше заступник голови фракції БПП у Верховній Раді Ігор Кононенко розповів журналістам, що остаточно питання назви буде вирішуватися вже після місцевих виборів.

"Питання назви ми переносимо на після місцевих виборів, і вже в спокійному режимі, продискутувавши ці питання в регіональних організаціях, ми визначимось і приймемо остаточне рішення ", - повідомив Кононенко.

Він зазначив, що сьогодні в Україні є 650 осередків партії "Солідарність" і більше 300 зареєстрованих осередків партії УДАР. А нардеп Артур Палатний додав, що повна ліквідація УДАРу і злиття з БПП на рівні місцевих осередків має відбутися до 1 грудня цього року.

Вочевидь, для БПП принципово важливо залишити для себе можливість обрати для спільної партії іншу назву ніж ті, які дискутувалася під час перегорів між Президентом і мером Києва, адже в БПП не приховують, що крім УДАРу планують приєднати і інші партії - найперше "Народний фронт".

У той же час ситуацію з обранням назви для спільного політпроекту БПП і УДАРу можна назвати показовою, адже, попри те, що для того, щоб вступити до партії БПП і стати її головою, Кличкові знадобилося менше години, він не зміг наполягти на "своїй" назві політсили. Можна припустити, що у подальшому це стосуватиметься і вирішення інших питань.