Visa, MasterCard і ряд великих банків в США заплатять ритейлерам 7,25 млрд дол. в рамках врегулювання судового спору про збори комісії за обслуговування фінансових транзакцій по пластикових картах.
Visa, MasterCard і ряд великих банків в США заплатять ритейлерам 7,25 млрд дол. в рамках врегулювання судового спору про збори комісії за обслуговування фінансових транзакцій по пластикових картах.
Платіжні системи Visa, MasterCard, а також найбільші американські банки, які активно займаються видачею пластикових карт, готуються до мирного врегулювання конфлікту з американськими торговими мережами та організаціями, що тягнувся вже сім років. Останні в груповому позові зуміли довести суду несправедливість встановлених комісій на обслуговування фінансових транзакцій по пластикових картах, за що незабаром отримають близько 7,25 млрд дол. Таких масштабних відступних в США ще не платив ні один відповідач.
Відповідачі у справі про комісії за проведення платежів по пластикових карт при здійсненні покупок пішли на мирову. Натомість за припинення судової справи платіжні системи Visa і MasterCard, а також банки, в число яких увійшли Bank of America, Citigroup, Wells Fargo, Capital One Financial, HSBC і Barclays, запропонували позивачам виплати на загальну суму 7,25 млрд дол. Від завершення судовий конфлікт зараз відділяє лише схвалення судді і згода більшості постраждалих - близько 1 млн організацій.
Найбільші втрати в рамках цієї судової справи понесе Visa, яка виплатить більше половини анонсованої суми - 4,4 млрд дол., тоді як MasterCard - лише 790 млн дол. Решту витрат візьмуть на себе банки. До речі, незважаючи на масштабні виплати, інвестори позитивно сприйняли новини про швидке врегулювання конфлікту - акції платіжних систем додали у вартості більше 1%. Аналітики пояснюють, що за сім років судової тяжби компанії встигли підготуватися до її подібного завершення, сформувавши резерви для відповідних виплат.
Сама суть конфлікту ритейлерів з платіжними системами і банками полягала в комісіях за проведення платежів при здійсненні покупок. Ці витрати традиційно лягали на магазини, яким було суворо заборонено підвищувати вартість товарів для власників якогось певного виду карт. При цьому вартість транзакції для різних видів карт могла істотно відрізнятися.
Застосування диференційованої ціни для власників різних карт було б корисним з точки зору ритейлерів у справі заохочення покупців з найбільш дешевими в обслуговуванні картами і стимулювання інших клієнтів використовувати найбільш вигідні для магазина засоби платежу. Тепер, судячи з усього, ритейлери отримають можливість регулювати способи оплати через подібну схему і, можливо, зуміють скоротити свої витрати на проведення платежів, щорічний обсяг яких складає в США близько 50 млрд дол.
Раніше повідомлялося, що Visa, MasterCard і найбільші американські банки прийшли до угоди про виплату щонайменше 6 млрд дол. для врегулювання тривалого судового процессу.
Варто також відзначити, що наприкінці червня ц.р. повідомлялось, що міжнародні платіжні системи підвищують для банків розміри гарантійних депозитів, які ті повинні тримати на їх рахунках як гарантію проведення внутрішньоукраїнських трансакцій. За даними Національного банку України (НБУ), учасниками Visa є 108 банків, MasterCard - 84. Банкіри пояснюють вимоги платіжних систем зростанням обсягу операцій з картками.
Visa Inc. - американська компанія, що надає послуги проведення платіжних операцій. Компанія отримує доходи переважно за рахунок комісійних, що виплачують фінансові установи - клієнти Visa - на основі обсягу платежів та кількості транзакцій, що обробляються Visa. На кінець 2010р. в світі налічувалося 1,9 млрд карт Visa. Щорічний оборот по картах і інші продукти Visa становить 5,4 трлн дол. Чистий прибуток Visa Inc. в II кварталі 2011-2012 рр.. зріс на 23% порівняно з аналогічним періодом минулого року і склав 1,29 млрд дол.
MasterCard - одна з провідних у світі платіжних систем, яка займається обслуговуванням фінансових установ, фізичних осіб і підприємств у більш ніж 210 країнах і управляє програмами емісії цілого сімейства відомих брендів платіжних карт, таких як MasterCard, Maestro і Cirrus. Штаб-квартира компанії MasterCard знаходиться в штаті Нью-Йорк (США). Офіси компанії працюють в 37 країнах. Чистий прибуток MasterCard Inc. за I квартал 2012 р. виріс на 21,4% - до 682 млн дол. в порівнянні з прибутком у розмірі 562 млн дол., отриманим за I квартал минулого року.