ua en ru

Вертикаль "Народного фронту": чому НАБУ затримало екс-керівника морських портів

Вертикаль "Народного фронту": чому НАБУ затримало екс-керівника морських портів Серед затриманих НАБУ осіб є колишній голова АМПУ Андрій Амелін (Фото: twitter.com/nab_ukr)

Джерела в правлячій коаліції розповіли РБК-Україна, що ця справа може бути направлена проти нардепа від "Народного фронту" Сергія Фаєрмарка.

У понеділок співробітниками Національного антикорупційного бюро був затриманий екс-голова Адміністрації морських портів України Андрій Амелін. Його, а також ще близько 10 осіб, затримали в рамках розслідування за фактами зловживань при проведенні робіт з днопоглиблення в портах. Екс-главу АМПУ пов'язували з впливовими членами партії "Народний фронт". Джерела в правлячій коаліції кажуть, що ця справа може бути направлена проти нардепа від НФ Сергія Фаєрмарка, якого зараз відносять до неформальної групи впливу глави МВС Арсена Авакова. Подробиці – в матеріалі РБК-Україна.

У понеділок, 29 січня, близько полудня голова Національного антикорупційного бюро Артем Ситник заявив, що близько 70 його співробітників проводять обшуки на одному з державних підприємств Одеси, а 10 осіб, причетних до цієї справи, вже затримано. Сума збитків сягає кількох сотень мільйонів гривень.

Трохи пізніше РБК-Україна в НАБУ повідомили, що обшуки проходять не тільки в Одесі, а і на території Миколаївської області і в Києві в рамках розслідування, пов'язаного з можливими фактами зловживань щодо закупівлі послуг днопоглиблення в Бердянському та Маріупольському морських портах у 2015 і 2016 роках. Після обіду про факт обшуків заявили і в Адміністрації морських портів України (АМПУ). Так, чинний заступник голови АМПУ з морської і внутрішньої безпеки Сергій Гронський повідомив, що мова йде про кримінальне провадження за фактом привласнення в 2015 році коштів посадовими особами ТОВ "Техморгідрострой" за попередньою змовою з посадовими особами АМПУ. Чиновник зазначив, що мова йде про попереднє керівництво АМПУ.

Джерела РБК-Україна повідомили, що серед затриманих НАБУ осіб є колишній голова АМПУ Андрій Амелін. Він очолював цю держструктуру з квітня 2014 до літа 2016 року, коли був відсторонений від посади, а в січні 2017 - звільнений. До призначення керівником АМПУ, Амелін був співвласником одеської транспортної компанії "Карготранс". Крім того, як зазначало видання "Наші гроші", раніше Амелін також був керівником ТОВ "Миколаївський цукровий завод". Співвласницею цієї компанії була дружина впливового нардепа від НФ Андрія Іванчука. Варто відзначити, що на керівну посаду в АМПУ Амелін був призначений у час, коли Мінінфраструктури очолював нинішній керівник фракції НФ в парламенті Максим Бурбак. Саме з цією політичною силою пов'язують затриманого екс-керівника адміністрації портів.

Про затримання Амеліна з посиланням на свої джерела в правоохоронних органах написало і одеське інтернет-видання "Думская". За інформацією ЗМІ, справа, у якій затримали Амеліна, стосується днопоглиблення в Бердянському та Маріупольському портах, яким в 2015-2016 роках займалася компанія "Техморгідрострой". Вартість робіт з днопоглиблення становила 290,3 млн гривень. Потім АМПУ вирішила допоглибити ті ж гавані, і в грудні 2015 року було оголошено ще один конкурс, який виграв все той же "Техморгідрострой". Вартість робіт на цей раз склала 712,1 млн грн. Прозорість проведених конкурсів вирішила перевірити СБУ. З причини нібито завищеної вартості робіт у травні 2016 року спецслужбою було відкрито кримінальну справу. Потім вона була передана в НАБУ.

Але це не всі кримінальні справи, що стосуються Амеліна. В липні 2016 року чиновника затримали в якості підозрюваного в іншому провадженні — за фактом розтрати коштів, призначених на закупівлю пального. Мова йде про можливе заподіяння Адміністрації морських портів збитків на суму 3,5 мільйонів гривень. Влітку 2016 року правоохоронні органи намагалися затримати чиновника у цій справі, але він вийшов на свободу під заставу в розмірі 1,4 млн грн.

У Міністерстві інфраструктури підтвердили РБК-Україна, що вчорашні обшуки дійсно стосувалися діяльності АМПУ ще в 2015-2016 роках. "Я його (Амеліна, - ред.) особисто звільняв і вважав, що він повинен був бути давно вже звільнений, ще до того, як я прийшов міністром. По ситуації...це дійсно стосується старих подій 2015-2016 років. Ми максимально співпрацювали з НАБУ з цього приводу. Я радий, що ми вже перейшли до цього етапу. Я сподіваюся, що справа буде розслідувана і передана до суду найближчим часом", - сказав міністр інфраструктури Володимир Омелян. Він відмовився повідомити більше інформації у цій справі, щоб не отримувати чергові судові позови.

Проте міністр розповів, що співпрацював з НАБУ з розслідування цієї справи ще з початку 2016 року. До того, як справу підхопило НАБУ, Омелян співпрацював з СБУ. Також міністр додав, що був ініціатором звільнення Амеліна і очищення АМПУ від корупції. Варто відзначити, що Омелян був призначений на посаду міністра з квітня 2016 року.

Проти "Фронту"

У той же час, джерела в правлячій коаліції розповіли РБК-Україна, що ця справа може бути направлена проти нардепа від "Народного фронту" Сергія Фаєрмарка. "Це старий кадр Арсенія Петровича. Він закривав для партії низку питань щодо Одеси", - сказав співрозмовник.

Цю людину неодноразово пов'язували з діяльністю колишнього керівництва адміністрації морпортів. Так, наприклад, колишній перший заступник міністра інфраструктури Володимир Шульмейстер (на посаді з грудня 2014 по грудень 2015) розповів РБК-Україна: "Те, що (Фаєрмарк, - ред.) впливав - знаю. Те, що зараз впливає - навряд чи. Тому що там зараз інші сфери впливу, не менш кримінальні". Вплив депутата на АМПУ, за словами Шульмейстера, почався з призначення уряду Яценюка навесні 2014 і припинилося після перерозподілу сфер трохи більше року тому. Цей період якраз збігається зі звільненням Амеліна і призначенням на посаду очільника латвійця Райвіса Вецкаганса. "Я знаю по Фаєрмарку, що він був у розробці НАБУ, тому що мене запрошували, в тому числі, і по його душу. Я взагалі з ним бачився два рази в житті. Тому у мене з ним відносин взагалі ніяких", - додав Шульмейстер. Причому екс-чиновник стверджує, що на цих зустрічах депутат не піднімав питання впливу на АМПУ. Шульмейстер ходив на допит НАБУ у цій справі ще влітку 2016 року.

У той же час, співрозмовник в коаліції розповів РБК-Україна, що НАБУ намагалася отримати свідчення проти Фаєрмарка, чинячи тиск на підрядників Адміністрації морпортів. Зокрема, на фігурантів справи, у якій напередодні було затримано екс-керівника АМПУ. "Уявіть, є фірма, яка не має жодного відношення до Фаєрмарка. Вона провела для АМПУ певні роботи, а адміністрація з нею не розраховується. Аргумент – є лист НАБУ, що платити не можна. Це у нас в країні нова юридична форма така. Фірма йде в НАБУ, а там кажуть тільки те, що є кримінальне провадження. Природно, фірма подає до суду, щоб зобов'язати АМПУ заплатити за роботу. Але в процесі, невідомо на якій підставі, стороною входить НАБУ, і вимагає не платити фірмі гроші. А судді зараз не дуже хочуть йти проти волі НАБУ, навіть якщо з підставами, м'яко кажучи, проблема", - розповів співрозмовник. За його словами, паралельно на цю компанію виходили люди, які пропонували дати свідчення проти нардепа Фаєрмарка, і ситуація з оплатою і кримінальним провадженням нібито буде вирішена.

За інформацією РБК-Україна, саме у справі щодо цієї компанії, ситуація якої описана вище, і був затриманий екс-глава АМПУ. Крім того, співрозмовники видання в парламенті стверджують, що зараз Фаєрмарк ближче до групи глави МВС Арсена Авакова. У той же час, джерела в оточенні Авакова не підтвердили припущення, що справа НАБУ може бути проявом політичної боротьби, зокрема, проти міністра внутрішніх справ.

Варто зазначити, що тиждень тому НАБУ також вручило підозру в незаконному збагаченні голові Держаудитслужби Лідії Гавриловій. Як писали ЗМІ, її відомство ухвалювало лояльні для вертикалі НФ рішення, зокрема, щодо питання закупівель структурами МВС і Нацполіції автомобілів Mitsubishi і рюкзаків для Нацгвардії.

Офіційно у фракції Арсенія Яценюка не кажуть про те, чи має відношення затриманий екс-глава морпортів до партії "Народний фронт". "Не можу це підтвердити і не можу спростувати, тому що знаю Андрія Амеліна і не знаю всіх перипетій справи на даний момент. І щоб зараз не було різних інсинуацій, не (потрібно, - ред.) заважати слідству", - заявив лідер фракції НФ в парламенті Максим Бурбак.

Варто зазначити, що раніше питаннями тендерів на днопоглиблення в портах і впливу на ці процеси Фаєрмарка активно займався нардеп від БПП Сергій Лещенко. Зараз же він не каже, чи зберігся вплив його колеги по парламенту на роботу АМПУ. "Раніше він (Фаєрмарк, - ред.) мав цей вплив і ледь не отримав мільярд гривень на днопоглиблення в порту "Південний", коли відмінили тендер. Його провели в минулому році. Виграла китайська компанія, яка зробила роботу і дешевше на 10 відсотків. Чи має зараз він вплив, я не знаю", - стверджує Лещенко. "НАБУ бажає прибрати з корупційних потоків нині правлячі еліти. А те, що "Народний фронт" є частиною цих квазіеліт, це відомий факт. Причому там прибрати одних? Вони розслідують корупцію, якщо вона має місце. Логічно, що вона має місце, бо "Народний фронт" є однією з двох партій коаліції", - додав депутат.