ua en ru

Верховна Рада VII скликання розпочала свою роботу (фото, відео)

Автор: RBC.UA
Верховна Рада України (ВР) VII скликання почала свою роботу.  

Верховна Рада України (ВР) VII скликання почала свою роботу.

Народні депутати України розмістилися в сесійній залі на місцях, попередньо визначених підготовчої депутатської групою.

Спікер ВР VI скликання Володимир Литвин оголосив урочисте засідання відкритим.

На церемонію складання присяги прибули в.о. прем'єр-міністра і члени Кабміну, перший Президент України Леонід Кравчук, Генеральний прокурор України.

Присягу народного депутата зачитав найстарший депутат 79-річний Юхим Звягільський. Депутати заслухали текст присяги стоячи. Зараз у Раді оголошено перерву для того, щоб депутати підписали текст присяги.

Підписувати текст присяги депутати будуть в кулуарах парламенту. Після підписання тексту депутати повинні віддати документи працівникам апарату ВР, після чого отримають картки для голосування. Згідно з рішенням групи з підготовки першого засідання ВР, після депутати повинні зареєструватися для прийняття участі в першому пленарному засіданні ВР.

Зазначимо, що перше засідання Ради розпочалося з бійки. Опозиційні депутати перед засіданням ВР виштовхали Олександра і Андрія Табалова, що не увійшли до складу фракції "Батьківщина", із залу. Крім того, голова ВО "Свобода" Олег Тягнибок вдарив одного з Табалова по голові.

Пізніше Табаловим порвали текст присяги.

Олександр і Андрій Табалови, обрані народними депутатами від Об'єднаної опозиції "Батьківщина", не увійшли до складу фракції "Батьківщина". Партія вимагає від них скласти депутатські мандати через порушення присяги кандидата в народні депутати.

Представники опозиції прибули на перше засідання в регланах із зображенням Тимошенко на грудях з написом "Свободу політв'язням!" на спині.

Сьогодні, згідно з регламентом, депутати мають обрати спікера. Вчора повідомлялося, що Партія Регіонів пропонує обрати на цю посаду 66-річного Володимира Рибака.

Фракція "Удар" має намір "утриматися" при голосуванні за кандидатуру голови Верховної Ради, оскільки не висувала свого претендента на цю посаду. Про це заявив лідер фракції "Удар" Віталій Кличко, передає кореспондент РБК-Україна.

"На посаду спікера не претендує ніхто з нашої фракції, це не представник опозиції, це представник більшості і ми утримаємося від голосування", - сказав Кличко.

На уточнююче запитання, на яку кнопку при голосуванні, яке є обов'язковим у зв'язку з останніми змінами в регламенті, будуть натискати депутати від "Удару", Кличко зазначив: "У кожного з депутата є три кнопки, ми будемо натискати" утримався "".

Цей парламнет буде засідати п'ять років, і також обіцяє бути дуже цікавим. Насамперед, тому, що обирався він змішаним шляхом, і зайшла в Раду різнокаліберна публіка. Експерти прогнозують, що цей парламент стане місцем для дискусій, чого не було раніше, коли все зводилося до оперативного голосування "за помахом руки".

Читайте також: Пам'ятні моменти Верховної Ради VI скликання

На виборах 28 жовтня і після всіх судових позовів Партія регіонів отримала в новому парламенті 185 місць, "Батьківщина" - 101 місце, "Удар" - 40 місць, ВО "Свобода" - 37 місць, КПУ - 32 місця. Ці партії створять свої фракції в Раді VII скликання. Для самовисуванців правила формування своїх об'єднань були вкрай посилені. Щоб у Раді з'явилася шоста фракція, потрібно щоб у неї увійшли не менше 32 депутатів. А ось позафракційним залишатися погано, можливості для діяльності були урізані минулим скликанням депутатів. Тому народні обранці придивляються до партійних фракцій.

Читайте також: Список народних депутатів VII скликання

Першочергові завдання

Для початку депутатам треба буде сформувати більшість. Партія регіонів на виборах не змогла отримати достатньої кількості мандатів для формування однопартійного більшості, а тому буде залучати самовисуванців в цей процес. Частина з них дуже навіть не проти. Але навряд чи самовисуванців буде достатньо, адже ряд їх під впливом тих же Порошенка або Балоги не ввійдуть у фракцію ПР.

Також владі потрібно знайти компроміс з приводу формування нового Кабінету міністрів. Президент подав у Раду кандидатуру Азарова, але чи буде він затверджений - ще питання. Передбачається, що його закриють в кінці тижня.

Ще одна захоплююча дія в перші дні роботи нової Ради - розподіл комітетів. Їх кількість вже збільшили до 27 штук, а ось про домовленості поки не чути. Втім, зрозуміло одне - ключові комітети все одно займуть представники партії влади або їх сателіти.

Читайте також: Новообраний парламент стане майданчиком для дискусій, - Черненко

Один з головних казусів нового парламенту - кількість депутатів. Таких ЦВК визнала тільки 445. Ще п'ятьох потрібно якимось чином обрати. Планується, що шляхом перевиборів, однак поки що розмови з цього приводу стихли.

Ще одна цікава ініціатива, випущена з Банкової - обрання Президента в парламенті. Якщо чинна влада все ж досягне цього, то ця Рада стане воістину особливою, першою, яка може обрати Гаранта. І першою, яка монополізує владу. Опозиція дає клятви, що не допустить цього.

Рідна Рада

Новообраний парламент може увійти світову історію як найбільша політична родина. Якщо Президента Віктора Ющенка у свій час дорікали за активну призначення родичів на керівні посади у виконавчій владі, то в часи президентства Віктора Януковича непотизм небувалими темпами проникає і в законодавчий орган.

Читайте також: Родинні зв'язки депутатів ВР VII скликання

В Україні парламент, схоже, остаточно перетворився на такий собі політичний замінник Гарварду - елітний ВУЗ, де діти отримують досвід державної "еліти". У новому парламенті засідатимуть діти вищого керівництва - сини Президента, прем'єра і генпрокурора України. Віктор Вікторович Янукович пройшов в Раду під 22 номером списку Партії регіонів. Всього ж для Януковича-молодшого це буде вже третій захід у Раду. У третій раз прийде в парламент і син Генерального прокурора України Артем Пшонка. А ось Олексій Азаров буде вперше працювати у Верховній Раді.

Також у новій Раді буде представлено 12 сімейних кланів. При цьому клани Калєтників і Балог нараховують відразу по три людини. Тут, якщо б не новий регламент ВР, можна створювати сімейні фракції в парламенті. У Раду потрапили чотири пари "батько-син", чотири пари "брати" і по дві пари "чоловік-дружина" і "зять-тесть".

Сама впізнавана парламентська сім'я - Микола і Олексій Азарови. Ще одна відома сім'я - брати Клюєви. Обидва вони вже були нардепами в парламенті минулого скликання. Вперше в Раді возз'єднаються брати Тягнибоки. Цілу родину завів в парламент уже екс-міністр надзвичайних ситуацій Віктор Балога. Компанію опальному політику в новому скликанні ВР складуть його брати - Павло Балога і Василь Петьовка. Вирішила не відставати від Балог і сім'я Калєтників, яка також зайшла в парламент в кількості трьох осіб. Брати Васильєви, що входять у всі версії найбагатших людей України, також разом зайшли в парламент. За мажоритаркою в Раду пройшли раніше маловідомі політики Кацуби з Харківської області. А ось Інна Богословська прийшла керувати країною разом з чоловіком Володимиром Мельниченком. Відомий регіонал Юхим Звягільський зміг провести в Раду свого зятя, бізнесмена Володимира Вечерка. За партійним списком "Батьківщини" у Раду зайшли Андрій Павелко і його тесть Леонід Сергієнко. Друга сім'я в Раді від "Батьківщини" - батько і син Табалови. Також у ВР VII скликання можна згадати і солодку парочку регіоналки Юлії Льовочкіної і екс-бютівця Віталія Чудновського.

Ще більше споріднених ниток наших нардепів веде в регіони.

Групи впливу

Схоже, в Україні пройшли ті часи, коли олігархи і бізнесмени подрібніше йшли в парламент, щоб особисто впливати на економічну політику держави. Нинішні вибори показали, що набагато ефективніше використовувати свій вплив, щоб делегувати у Верховну Раду групу виконавців, які будуть лобіювати бізнес-інтереси свого покровителя.

Читайте також: Групи впливу в ВР VII скликання

Найбільшою за кількістю депутатської угрупуванням в новому парламенті буде група депутатів, лояльних Президентові Віктору Януковичу. За підрахунками РБК-Україна, таких в парламенті VII скликання буде 49 людей. Всі вони пройшли в Раду від Партії регіонів. Сюди входять і "старі донецькі"і особисті друзі Віктора Федоровича, і ті, кого завербували в минулому парламенті. За списком ПР лояльних Януковичу депутатів пройшло 23 людини.

"Досвідчений" депутат Рінат Ахметов цього разу на вибори не пішов, однак політику при цьому не залишив. Найбагатша людина країни в новому парламенті буде мати величезний вплив, адже в Раді його інтереси будуть відстоювати близько 40 народних обранців. На відміну від інших олігархів, всі кандидатури Ахметова пройшли за списком Партії регіонів або по мажоритарних округах від ПР. Нескладні підрахунки показують, що Ахметов мав близько 23% у списках кандидатів від Партії регіонів, а в Раді VII скликання близько 10% депутатів будуть відстоювати інтереси Ахметова. Відзначимо ще одну закономірність - майже всі нардепи, підконтрольні найбагатшій людині країни, балотувалися або у списку ПР, або у двох вотчинних областях - Донецькій і Дніпропетровській.

"Газові барони" України Фірташ, Льовочкін і Бойко також провели чималу кількість "своїх" людей в новий парламент. У партійному списку Партії регіонів їх кандидатам було мало місця, тому "газовики" ставили на мажоритарку, а також купували місця в інших партіях, зокрема, в "Удар". Всього група депутатів-лобістів колишніх власників "Росукренерго" налічує 28 людей.

Будуть свої групи депутатів у Раді у Андрія Клюєва, Миколи Азарова, Сергія Тігіпка, Володимира Литвина, Ігоря Коломойського, Віктора Пінчука, Петра Порошенка, Віктора Балоги та інших бізнесменів.

Заглядаючи в майбутнє

У 2015 році очікуються чергові президентські вибори. До них ще дуже далеко, але вони вже нависли сірою хмарою над парламентом. Експерти запитують, чи зможе це скликання депутатів допрацювати до кінця каденції. Однозначно відповіді немає. Адже підготовка до виборів Глави держави може закрутити голови лідерам провідних політичних сил, що внесе дестабілізацію в роботу парламенту. Так і невідомо як вчинить з цією Радою новий (старий) Президент. Але це буде потім, а зараз будемо уважно стежити за розвитком подій у парламенті сьомого скликання. Анонс заходу надзвичайно цікавий.