ua en ru

Веніамін Лебедєв: Необхідність реформ очевидна всім

Веніамін Лебедєв: Необхідність реформ очевидна всім Лебедєв дуже позитивно відгукнувся про політику НБУ та Міністерства фінансів
Голова правління "Авант-Банку" Веніамін Лебедєв займає цей пост з 2011 року. У розмові він дуже позитивно відгукнувся про політику Національного банку і Міністерства фінансів. Банкір упевнений, що реформи сьогодні життєво необхідні.

Голова правління "Авант-Банку" Веніамін Лебедєв займає цей пост з 2011 року. У розмові він дуже позитивно відгукнувся про політику Національного банку і Міністерства фінансів. Банкір упевнений, що реформи сьогодні життєво необхідні.

"Дуже важливо сьогодні розробити і впровадити комплекс заходів щодо захисту прав кредиторів, прийняти чіткі стандарти щодо реструктуризації заборгованості", - сказав Веніамін Лебедєв.

Він зазначив, що "Авант-Банк" зміг закінчити 2014 рік з позитивними результатами завдяки гнучкості та оперативності прийняття рішень, а також прихильності консервативним банківським принципам.

Також він спростував численні чутки про причетність до банку народного депутата від "Блоку Петра Порошенко" Олексія Савченка, екс-міністра оборони Валерія Гелетея, сина екс-генпрокурора Віталія Яреми - Валерія Яреми, а також колишнього одіозного нардепа Юрія Іванющенка.

"Абсолютно ніякого! І ніколи не мав. Навіть коментувати нічого", - сказав Веніамін Лебедєв в інтерв'ю РБК-Україна з приводу розмов про можливу причетність Юрія Іванющенка до "Авант-Банку".

РБК-Україна: Наскільки ефективна і зважена сучасна політика НБУ і Мінфіну?

Веніамін Лебедєв: Особисто мені імпонує, що керівництво НБУ і Мінфіну йдуть єдиним консолідованим фронтом реформ. В цьому я повністю підтримую їх.

Розроблені програмні довгострокові документи, що регламентують розвиток фінансового ринку в цілому, в тому числі, банківської. Упевнений, що якщо збережеться заданий темп реформування, то вже в найближчому майбутньому ми зможемо побачити реальні зміни.

РБК-Україна: Яка перспектива розвитку банківської галузі в країні при існуючих тенденціях?

Веніамін Лебедєв: Сьогодні говорити про перспективи розвитку банківської системи без прив'язки до економіки країни та політичної ситуації в цілому, думаю, некоректно.

Сьогодні для всієї України першочергове завдання - встановити мир на території країни. Саме мирне врегулювання ситуації на сході країни і буде тією відправною точкою, де буде доречно говорити про можливі перспективи розвитку.

РБК-Україна: Які, на ваш погляд, реформи необхідні, щоб полегшити розвиток банківської системи в Україні?

Веніамін Лебедєв: Вже не стоїть питання: чи потрібні реформи? Їх необхідність очевидна для всіх. Але залишається питання в їх правильному і системному впровадженні.

На мій погляд, дуже важливо сьогодні розробити і впровадити комплекс заходів щодо захисту прав кредиторів, прийняти чіткі стандарти щодо реструктуризації заборгованості. Ці заходи істотно банки захистять від недобросовісних позичальників і дозволять банкам більш активно кредитувати.

Також вважаю, що сьогодні актуальне питання перегляду суми, що підлягає відшкодуванню Фондом гарантування вкладів фізичних осіб, на рівні 200 тис. грн. позначилася девальвація гривні.

РБК-Україна: Наскільки небезпечний закон про примусову конвертацію валютних кредитів у гривню за курсом на момент взяття?

Веніамін Лебедєв: Примусова конвертація валютних кредитів знищить банківську систему України. І це не порожні слова, а можливий сценарій розвитку подій, при якому постраждають всі учасники ринку.

Збитки, які понесе банківська система у випадку конвертації кредитів фізосіб-резидентів з іноземної валюти в гривню за курсом 5,05 грн/дол., за даними НБУ, досягнуть 100 млрд грн. Що далі?

Далі - нова хвиля банкрутств фінансових установ і, як наслідок, додаткове навантаження на Фонд гарантування вкладів фізичних осіб. Це перше.

Друге - будуть порушені обов'язкові нормативи капіталу, що спричиняє необхідність докапіталізації банків, у тому числі, за допомогою рефінансування з держбюджету. І так далі.

Це абсолютно тупиковий варіант для економіки країни в цілому, і для банківської системи зокрема.

РБК-Україна: Чому багато хто, навіть великі і відомі банки, сьогодні визнані проблемними і фактично перебувають на стадії ліквідації? Яку помилку зробив їх менеджмент?

Веніамін Лебедєв: Я б не узагальнював всі банки, так як проблематика у всіх різна.

Однак, серед основних об'єктивних факторів, які негативно позначилися на всіх банках, що працюють в Україні, - це велика питома вага прострочених кредитів, відсутність дешевого грошового ресурсу і як наслідок - неможливість кредитування, анексія Криму та АТО.

РБК-Україна: Ваш банк - один з небагатьох, хто закінчив 2014 рік без втрат. Як вам це вдалося?

Веніамін Лебедєв: 2014 рік був дуже складним для всієї банківської системи країни. Традиційно, банкіри першими відчули на собі наслідки всіх трагічних подій, що сталися в Україні.

Але ми виробили для себе три золотих правила, які, по суті, і допомогли нам утримати наших клієнтів і залучити нових.

Перше - весь топ-менеджмент банку, і я не виняток, в режимі нон-стоп особисто спілкувалися з клієнтами. Заступники голови та керівники департаментів переважно - з юридичними особами, а співробітники фронт-офісу - з населенням.

Наша основна мета - дати своєчасну консультацію нашим партнерам та клієнтам, підказати рішення, які б допомогли зберегти гроші, деколи просто вислухати та заспокоїти.

Друге - оперативність реагування та гнучкість в прийнятті рішень. Часто протягом декількох хвилин ми приймали досить складні рішення, на узгодження яких у звичайному для всіх режимі пішли б тижні.

Кількість завдань не дозволяла нам розслаблятися, вся команда банку працювала в дуже жорстких умовах. Зазвичай правління банку збирається на нараду в повному складі раз на тиждень.

А був період, два-три місяці, коли ми збиралися щодня для вирішення всіх операційних питань.

Третє - консервативна кредитна політика банку, що, власне, і дозволило нам утримати високу якість кредитного портфеля. За підсумками 2014 року рівень проблемної заборгованості склав 0,9% усього кредитного портфеля банку. Повинен сказати, що це дуже непоганий результат в цілому для системи.

За підсумками року така стратегія дозволила нам більш ніж у два рази збільшили кількість клієнтів, в основному за рахунок перейшли з системних та проблемних банків юридичних та фізичних осіб.

РБК-Україна: Чи працював у вашому банку син Віталія Яреми (колишній начальник столичного главку МВС, колишній генпрокурор України, - РБК-Україна)? Якщо так, то чому він?

Веніамін Лєбєдєв: Так, Валерій Ярема працював у банку. Правда, всього чотири місяці - до 23 квітня 2012 року. Він обіймав посаду помічника голови правління.

Посада - не цукор, повинен вам сказати, адже помічник працює в режимі керівника. А найчастіше - це по 10-14 годин на день.

Як і багато інших молодих фахівців, Валерій отримував у нашому банку перший досвід роботи. Не бачу в цьому нічого дивного. У нас взагалі в банку молодий колектив, середній вік співробітників близько 35 років.

Чому на цій посаді працював саме Валерій? Все гранично просто: Валерій шукав роботу, ми також підбирали кандидатуру на посаду помічника. Молодий чоловік скинув у відділ кадрів своє резюме, хлопець гідно пройшов співбесіду і вийшов на роботу.

Все. Тут немає ніякого підтексту.

РБК-Україна: На якому етапі сьогодні знаходиться зміна прав власності на банк? Чи придбав Олексій Савченко контрольний пакет? І чи має відношення до банку взагалі?

Веніамін Лебедєв: Про продаж акцій "Авант-Банку" мова не йде. 100%-й власник акцій - ТОВ "Стабіл Холдинг" - ніколи і ніде не розміщував інформацію про намір продати частину або всі акції банку.

Деталізація нашої структури повністю відповідає вимогам Національного банку України, які закріплені постановою правління НБУ №328 від 21 травня 2015 року. Всі бажаючі можуть ознайомитися з цією інформацією на офіційному веб-порталі банку та на сайті регулятора.

Олексій Савченко з вересня 2011 року по 18 травня 2012 року обіймав посаду в. о., а потім - голови правління банку. З 18 травня 2012 року Олексій Юрійович вже не брав участі в операційному управлінні банком, до січня 2014 року обіймав посаду голови наглядової ради.

Минуло не так багато часу з тих пір. Можливо, саме тому багато хто досі пов'язують банк з його ім'ям.

Але, в дійсності, Олексій Юрійович - народний депутат України, бізнесом, згідно законодавства, не займається, і до "Авант-Банку" ніякого відношення не має.

РБК-Україна: Яке відношення до банку має Юрій Іванющенко (якого також деякі ЗМІ називають "Юра Єнакіївський", - РБК-Україна)?

Веніамін Лебедєв: Абсолютно ніякого! І ніколи не мав. Навіть коментувати нічого.

РБК-Україна: А Валерій Гелетей (колишній начальник Управління державної охорони, екс-міністр оборони, экс-голова Закарпатського обласного УСБУ, - РБК-Україна)? Він працював у банку в минулому? Якщо так, то наскільки ефективно?

Веніамін Лебедєв: Валерій Вікторович працював у нас з 7 листопада 2011 року по 28 лютого 2014 року на посаді віце-президента. Серед напрямків, які він курирував, - служба безпеки банку.

Валерій Вікторович - справжній професіонал своєї справи. Нам дуже знадобився його досвід.

Розмовляв Павло Круглов