Масові заворушення, що охопили британські міста Лондон, Ліверпуль, Манчестер, Брістоль і Бірмінгем, тривають вже кілька днів. У результаті бійок постраждали більше 30 поліцейських, більше 300 хуліганів було затримано.
Масові заворушення, що охопили британські міста Лондон, Ліверпуль, Манчестер, Брістоль і Бірмінгем, тривають вже кілька днів. У результаті бійок постраждали більше 30 поліцейських, більше 300 хуліганів було затримано.
Британські ЗМІ розмірковують, чи зможе Лондон прийняти літню Олімпіаду 2012 р., якщо співробітники Скотленд-Ярду нездатні запобігти безладам в столиці. Чемпіонат Англії з футболу, що розпочинається 13 серпня з матчу "Тоттенхем" - "Евертон", також під загрозою зриву. Британська влада розглядає можливість перенесення дати початку першості.
Заворушення почалися після того як, увечері 4 серпня в лондонському районі Тоттенхем поліцейські спробували зупинити для огляду таксі, в якому перебував 29-річний батько чотирьох дітей Марк Дагган. Безробітний британець довго був "під ковпаком" Скотленд-Ярду за підозрою у злочинній діяльності та зв'язках з лондонськими гангстерами. При спробі огляду документів зав'язалася перестрілка, в результаті якої один поліцейський був поранений, а сам М. Дагган убитий. Як пізніше стверджували поліцейські, зловмисник першим відкрив вогонь, влучивши в рацію одного зі співробітників Скотленд-Ярду.
Розслідування вбивства М.Даггана доручили спеціальній незалежній комісії. За неофіційними даними, члени комісії встановили, що британець не міг почати бійку першим: пістолет був у нього в шкарпетці, і ним не можна було скористатися в перестрілці. Це спростовує заяви співробітників поліції.
Пізніше наречена убитого М. Даггана Симона Вілсон в телевізійному інтерв'ю звинуватила поліцейських у приховуванні істини. Крім того, Скотленд-Ярд вчасно не повідомив про вбивство М. Даггана батькам британця, спробувавши замовчати факт бійки.
Вбивство молодої людини сколихнуло британську громадськість і обернулося масовими виступами, що захлеснули Лондон та інші британські міста.
Увечері 6 серпня в лондонському Тоттенхемі близько 300 молодих людей зібралися поблизу місцевої поліцейської дільниці з вимогами "відновити справедливість" і примусити винних у загибелі товариша відповідати. "Ми прийшли сюди, щоб отримати відповіді на запитання рідних Марка Даггана. Ні ми, ні його батьки, ні його наречена не знаємо, чому вбили Марка. Сьогодні ми хочемо відповідей і справедливості. Ми будемо приходити сюди щодня", - пообіцяли тоді мітингувальники .
Спочатку мітинг був мирним, люди вигукували гасла і розмахували транспарантами, проте через кілька годин натовп молодиків підпалив два порожніх поліцейських автомобіля і лондонський даблдекер - двоповерховий автобус, попутно розграбувавши кілька магазинів, включно з ювелірним.
До місця інциденту негайно стягли додаткові сили поліції, проте співробітники правопорядку не вступили в бійку з демонстрантами і спостерігали за акцією зі сторони. Потім мітингувальники закидали поліцейських пляшками із запальною сумішшю та камінням, напали і на журналістів, розбивши кілька камер. Тоді поліція спробувала взяти ситуацію під контроль, і почалася бійка. Постраждали вісім поліцейських, одному з них знадобилася госпіталізація. Пожежні насилу змогли дістатися до місця інциденту і згасити пожежу, що почалася.
Слідом за Тоттенхемом акції протесту пройшли і в сусідніх Енфілді та Брікстоні, Уолтемстоу ті Іслінгтоні. Поліція заздалегідь попередила населення про майбутні заворушення, рекомендувавши не виходити на вулиці без потреби. Натовп зібрався біля місцевої поліцейської дільниці в Брікстоні. Мотивом для початку виступів нібито стало жорстоке поводження з 16-річною дівчиною: школярка підійшла до співробітника правоохоронних органів, щось запитала, чоловік грубо їй відповів. Дівчина схопила камінь і кинула в поліцейського, чоловік ударив школярку палицею, після чого зав'язалася масова бійка.
Хулігани розгромили взуттєву та ще кілька продуктових магазинів. Одночасно з цим в різних районах Лондона були здійснені напади на поліцейських, молодь підпалила кілька автомобілів. У результаті бійок постраждали 29 співробітників Скотленд-Ярду. Вже тоді у відомстві заявили, що очікують повторень заворушень у східних та південних районах міста. У поліції зазначили, що виступи були ретельно сплановані та підготовлені через соцмережі. Близько 50 хуліганів було затримано. В результаті заворушень були розграбовані кілька десятків магазинів, сталося кілька великих пожеж.
Увечері в понеділок молодь спробувала штурмом взяти район навколо залізничної станції Hackney Central. До вечора британська поліція рапортувала про затримання вже 215 хуліганів, 27 з них були засуджені до виплати адміністративних штрафів. Постраждали вже 35 правоохоронців.
Увечері в Інтернеті з'явилася інформація про те, що хулігани захопили лондонський зоопарк і випустили з кліток всіх звірів. У Twitter з'явилися фотографії розгулюють по Лондону левів і тигрів, шимпанзе на ліхтарі, зебри на пішохідному переході. Пізніше столична влада спростували цю інформацію.
У ніч на 9 серпня заворушення охопили й інші британські міста - Бірмінгем, Ліверпуль, Манчестер і Брістоль. Близько 150 молодиків влаштували погроми в центрі Брістоля. У Лондоні в бійках взяли участь близько 300 осіб.
Вік затриманих зловмисників - від 14 до 46 років, половина з них молодші 21 років. У заворушеннях брали участь навіть семирічні діти. Домовлялися про майбутні "акціії" через Інтернет. Після того як поліція стала активно дізнаватися про майбутні заворушення з Мережі, хулігани пішли далі. Вони обмінюються мобільними PIN-кодами, що дозволяють їм спілкуватися по захищеному каналу BBM, недоступному для поліцейських. Крім того, ця система дозволяє вести колективний чат.
Прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон був змушений перервати свою відпустку, про що заявив напередодні. Сьогодні вранці він провів екстрену нараду з комітетом з надзвичайних ситуацій "Кобра". Сьогодні вранці на півночі Лондона поліція затримала трьох чоловік, які спробували задавити поліцейського на своєму автомобілі.