Британський міністр закордонних справ Вільям Хейг заявив, що Великобританія визнає єдиним законним урядом Лівії раду лівійських повстанців, а всіх дипломатичних представників режиму Каддафі із Лондона вислано, повідомляє ВВС.
Британський міністр закордонних справ Вільям Хейг заявив, що Великобританія визнає єдиним законним урядом Лівії раду лівійських повстанців, а всіх дипломатичних представників режиму Каддафі із Лондона вислано, повідомляє ВВС.
У середу до британського Форін-офісу викликали повіреного у справах Лівії, якому раніше було наказано залишити країну. Висилаючи дипломата, у Великобританії заявляли, що це один зі способів посилити тиск на режим полковника Каддафі.
Нині Сполучене Королівство попросить Національну перехідну раду лівійських повстанців прислати нового дипломатичного посланця. Раніше подібні кроки здійснили США і Франція. Великобританія ж наголошувала, що має дипломатичні відносини з "країнами, а не урядами". Речник Форін-офісу сказав, що підхід не змінився, а визнання повстанців легітимною владою Лівії є політичним, а не правовим кроком.
На прес-конференції в Лондоні Вільям Хейг сказав, що Національна перехідна рада продемонструвала відданість ідеї "відкритішої і демократичнішої Лівії, що є разючим контрастом з Каддафі, чия жорстокість у ставленні до лівійського народу позбавляє його легітимності". За словами міністра, зміна британської політики призведе до більшої підтримки лівійських повстанців. Вільям Хейг також оголосив про наміри Великобританії розморозити активи лівійської нафтової компанії, що її зараз контролюють повстанці, на суму 91 млн доларів.
15 липня США офіційно визнали легітимність опозиційного уряду Лівії. Відповідне оголошення зробила в Стамбулі держсекретар США Гілларі Клінтон під час чергового засідання міжнародної контактної групи з Лівії.
Того ж дня міжнародна контактна група по Лівії, в якій беруть участь понад 30 західних і арабських держав, також офіційно визнала альтернативний лівійський уряд. "До того як в Лівії з'явиться перехідний уряд, учасники контактної групи працюватимуть з Національною перехідною радою як із законним органом влади", - говорилося в декларації, прийнятій на четвертому засіданні контактної групи в Стамбулі.
Учасники засідання також погодили "дорожню карту", що передбачає відхід полковника Муаммара Каддафі від влади та створення тимчасового уряду, за чим має послідувати скликання загальнолівійського Національного конгресу.
Перехідна національна рада Лівії була заснована 27 лютого 2011 р. в м. Бенгазі на сході країни. Ним керує колишній міністр юстиції Лівії Мустафа Абд-аль-Джаліль. 5 березня 2011 р. цей орган проголосив себе єдино легітимним на лівійської території. Таким його визнали Франція, Італія, Іспанія, Німеччина, Канада, Австрія, країни Бенілюксу, ОАЕ, Туреччина. В тій чи іншій формі підтримку раді висловили Катар, Сенегал, Мальдівська Республіка, Великобританія, Гамбія, Мальта, Йорданія.
Деякі країни вже заявили про надання фінансової допомоги повстанському уряду Лівії. Так, уряд ФРН має намір надати Національній перехідній раді лівійських повстанців кредит у розмірі до 100 млн євро. За інформацією видання Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, гарантією під кредит стануть гроші, заморожені в рамках санкцій ООН та Європейського Союзу. Тільки в Німеччині цих коштів налічується понад 7 млрд євро, відзначає агентство AFP. Позику нададуть з гуманітраною метою, повідомили в МЗС Німеччини.
Міністр закордонних справ Італії Франко Фраттіні також повідомив про готовність Італії надати лівійським повстанцям пакет допомоги у розмірі 350 млн євро. Планується, що частина суми буде направлена готівкою, а частину - пально-мастильними матеріалами.
Нагадаємо, в лютому 2011 р. у Лівії спалахнула громадянська війна. На заході взяли верх прихильники Муаммара Каддафі, а схід контролювали повстанці. 17 березня 2011 р. Рада Безпеки ООН прийняла резолюцію, що забороняє літакам армії уряду Лівії здійснювати польоти над територією країни. Потім в лівійський конфлікт втрутилася міжнародна коаліція, що почала наносити авіаудари по військовим та промисловим об'єктам, що перебували під контролем сил Каддафі. Через деякий час командування коаліцією перейшло до НАТО.