ua en ru

Віє холодом. Хто взяв під контроль нові корупційні потоки на кордоні

Віє холодом. Хто взяв під контроль нові корупційні потоки на кордоні Хто взяв під контроль нові корупційні потоки на кордоні (фото: УНІАН)

Народний депутат від фракції "Слуга народу", заступник голови Комітету ВР з питань податкової та митної політики Андрія Холодова підозрюють у спробі отримати контроль над корупційними потоками на митниці. Для цього він може спробувати ініціювати кадрові перестановки на ключових регіональних митницях. Ймовірно, що метою такої ініціативи є заміна нинішніх керівників на лояльних до самого Холодова, який вже давно проявляє інтерес до цього напрямку.

Проти Гетманцева

Кілька днів тому у фракційному чаті фракції "Слуга народу" з'явився пост нардепа Андрія Холодова про проблеми на митниці. За його словами, в той час, як президент, уряд і нардепи шукають гроші на гуманітарну допомогу, через кордон "порожні за документами фури везуть контрабандні сигарети на мільйони євро з України", митниця їх пропускає, а у зворотному напрямку створюються кілометрові черги.

При цьому, за словами нардепа, і до війни проблеми були, але вони впиралися в нездатність комітету прийняти скільки-небудь рішучі заходи проти таких зловживань.

"Ми просто зобов'язані реагувати на ці новини й обставини. Окремі депутати, в тому числі голови комітетів, наставили своїх подільників на посади в митниці – і створюють нам усім величезні проблеми", – написав Холодов, натякаючи, по всій видимості, на Данила Гетманцева, голову Комітету ВР з питань податкової та митної політики, заступником якого є і сам Холодов, і Давида Арахамію.

На його думку, львівські та волинські митники (та їхні куратори) просто не зрозуміли, що таке війна, і сприйняли її просто як можливість додатково збагатиться. У зв'язку з цим, "потрібно терміново піднімати питання про кадри на митниці і тих, то їх там розставляє".

"У тому числі про депутатів, які повинні були навести там порядок за дорученням прем'єра і президента ще до війни, але не зробили нічого, крім розсадження своїх недієздатних людей", – додав він.

Крім ще одного прямого натяку на Гетьманцева, Холодов також додав, що ініціюватиме законопроект про те, що підозра у хабарництві митників та інших під час війни має вести до автоматичного ув'язнення в СІЗО, без альтернативи застави, "тому що це мародерство і заробіток на смертях".

Нові "розцінки"

Тут варто відзначити, що Холодова не вперше зараховують до чиновників, які виявляють інтерес до митних потоків.

Крім того, днями в інформаційних Telegram-каналах з'явилася "довідка" з розцінками різних регіональних митниць, у тому числі із зазначенням імен "кураторів", серед яких – Давид Арахамія, в.о. голови митниці В'ячеслав Демченко, і деякі з його заступників.

Загальний обсяг "поборів" журналісти оцінюють приблизно $10 млн щомісяця або $120 млн на рік, тільки в Одесі і на Закарпатті з контрабандних бусів і вантажівок нібито збирають по $3 млн. Безумовно, достовірність даної інформації повинні ще перевірити правоохоронні органи, але оприлюднення в документі прізвищ побічно може свідчити про те, що "довідку" готували особи, зацікавлені в їх зміні. За даними співрозмовників у парламенті, організацією якщо не підготовки, то як мінімум "зливу" даних займалися люди з оточення Холодова.

Імовірність того, що під час повномасштабного вторгнення Росії у владних коридорах розгорнулося протистояння за право впливати на контрабандні потоки, прагне до 100%. Спрощення бюрократичних процедур, про яке просили волонтери й військові, щоб завозити в країну все необхідне для фронту, медустанов і внутрішніх переселенців, обернулося хаосом і колапсом.

Сотні, якщо не тисячі найменувань безмитних товарів, включаючи легкові автомобілі, просочуються в країну під виглядом гуманітарної допомоги, але в більшості випадків – для цілком комерційних цілей. І бажаючих стояти в цій вузькій шийці, вилучаючи з нього корупційний податок, після початку війни тільки додалося.

Тютюновий інтерес

Андрій Холодов, чиїх дітей хрестила Оксана Марченко, дружина заарештованого за підозрою в державній зраді і сприянню тероризму Віктора Медведчука, людина для митниці абсолютно не чужа. Громадські активісти також називають його "королем тютюнових кіосків", і звинувачують у лобіюванні бізнесу з роздрібної дистрибуції тютюну. Сам нардеп всі звинувачення називає безпідставними.

Крім того, йому приписували авторство поправки, згідно з якою тютюнові продавці (в роздробі) повинні були підвищити мінімальну маржу з 7 до 13%. Оскільки ціни на сигарети в Україні регулюються державою, то таке підвищення маржі мало відбутися коштом тютюнових компаній. Останні відреагували різко негативно, одна з них навіть тимчасово припиняла виробництво. Через можливе зловживання владою Холодов навіть був фігурантом розслідування Нацагентства з попередження корупції.

Схожі ініціативи – тепер уже про скасування максимальних цін на сигарети на період дії воєнного часу – з'явились з боку Холодова вже під час війни, на початку квітня 2022 року. Пізніше в коментарі РБК-Україна він зазначив, що він пропонує лімітувати дозволене перевищення МРЦ порогом в 15%.

У медіа також фігурували звинувачення на адресу Холодова про нібито його причетність до схем контрабанди сигарет з невизнаних "ДНР", і "ЛНР" в Європу. У квітні минулого року Рада нацбезпеки нібито навіть розглядала можливість введення санкцій проти Холодова за контрабандну діяльність.

В останні півтора-два роки Холодов активно просував експертні думки з приводу митної реформи. Більшість його заяв зводяться до необхідності поміняти людей, а не викорінити корупцію в системі. З чого можна зробити висновок, що у народного депутата давно є власні кадри для проведення ротацій.

***

Як би не було, цілком можливо, що під час війни може з'явитися чи не наймасштабніший переділ тіньового ринку за новітню історію. Адже $120 млн щорічних корупційних доходів з основних митниць країни – хоча цифра виглядає сильно заниженою.

Набагато важливішою є власне можливість безперешкодно і в необмежених обсягах провозити в обидві сторони кордону будь-які комерційні товари без сплати мит або з мінімальними зборами до бюджету. Близько 400 млрд грн на рік за довоєнними цінами й не менше 150-180 млрд грн недоплачених податків.