Активні бойові дії поставили під загрозу роботу Авдіївський коксохімічний завод. Якщо він буде зупинений, то, як розповів РБК-Україна директор Авдіївського коксохіму Муса Магомедов, мова буде йти не про екологічну, а про гуманітарну катастрофу. Зараз Авдіївський коксохім знижує температуру на своєму виробництві, щоб переспрямувати газ для обігріву самої Авдіївки. Саме підприємство частково вже законсервувало свої потужності. Якщо підприємство зупиниться, то за словами Магомедова, "чотири тисячі людей залишаться без роботи, а 80% бюджету міста перестане існувати". Про те, як виживає підприємство – у інтерв'ю Муси Магомедова.
- На своїй сторінці у Facebook ви заявили, що завод був знеструмлений. Розкажіть, яким чином ви забезпечуєте теплопостачання підприємства зараз? Ви також сказали, що прийнято рішення про консервацію заводу. Якими будуть наслідки такого рішення?
- Так, завод і зараз знеструмлено. Консервація – це єдине рішення, яке зараз можна було б прийняти в умовах, що склалися. У нас чотири лінії електропередач – "Макіївка-1", "Макіївка-2", "Ясинувата -1", "Ясиновата-2". Ясиноватские лінії ще влітку відбили, але ми не можемо приступити до їх відновлення, тому що вони проходять над укрепрайонами і лінією фронту. Ми "висіли" на двох вводах на макіївських лініях – один відбили 28-го, а другий – 29-го січня. Ми навчилися самостійної генерувати енергію. У нас потужності генерації досить великі – 50МВт, але вони не розраховані на самостійне підтримання частоти та потужності. Раніше в цьому не було необхідності, оскільки ми завжди були підключені до мережі, а чотирьох ліній було цілком достатньо. Зараз ми одну турбіну навчилися повністю відключати системи. Розуміючи, що всяке може бути, ми її вивели в окремий, так званий "енергоострів", який генерує приблизно 7МВт. Цієї потужності нам вистачає на мінімальний обсяг виробництва – близько 400 тис. тонн коксу.
Але для повністю автономного існування цього мало. Нам потрібна додаткова підтримка іншими енергоресурсами, наприклад, природний газ. Вся небезпека полягала в тому, що якщо у нас не буде хоча б мінімальної підживлення природного газу, або хоча б одного введення в електромережу, то приблизно через дев'ять-десять годин, підприємство зупиняється. Тому що тоді не вистачає часу і потужності для того, щоб закачати шихту (суміш матеріалів, яку переробляють в металургійних, хімічних агрегатах, - ред.), завантажити углеразгрузочную машину, потім все це скоксовать, видати, згасити. Тобто, кожна така операція вимагає певної кількості енергії і часу, так званого "машино-часу". Якщо у нас брак потужності і часу, у нас потихеньку закінчується коксовий газ, відповідно, закінчується пар, закінчується електроенергія, і тоді у нас немає іншого виходу, окрім як зупинити виробництво.
В енергоблоці близько семи насосів. І будь-яка поломка будь-якого з цього устаткування не резервується. А якщо ще немає коксового газу для обігріву – температури повинні бути 1,1-1,15 тис. градусів - температура починає падати. І як тільки вона подає нижче 800 градусів, треба зупинятися. Практика показала, що можна падати до 750 градусів.
- Які зараз ще є обсяги газу на підприємстві і наскільки його вистачить?
- Такого поняття як "обсяги газу на підприємстві" не існує. Є виробництво коксу, під час якого ми відтворюємо приблизно 66 тисяч кубометрів коксового газу в годину. Для того, щоб завод функціонував, потрібно близько 80 тисяч кубометрів. Нам не вистачає близько 14 тисяч кубометрів коксового газу. Якщо цей відсутній обсяг коксового газу по калорійності перевести в природний, то це буде еквівалентно близько 7 тисяч кубометрів. Тобто, приблизно цього обсягу природного газу нам не дістає для балансу і функціонування. Нам було сказано, що в системі його близько 50 тисяч кубометрів. І ми уклали відповідний договір з транспортування з Харківським управлінням "Укртрансгазу" та з постачання з "Донецькоблгаз" і зараз "подпитываемся" природним газом. Якщо ми б цього не зробили, то ми б уже стояли.
Що буде далі, я не знаю. Я навіть не знаю того, що є в наявності. Ви зрозумійте, я не власник газотранспортної системи. Зараз все виглядає так, що підкачують якусь кількість газу, потім закривають вентиль, потім газ витрачається, тому, скільки там всередині системи газу, я точно знати не можу. Можу сказати, що вчора вранці зателефонували диспетчера ГРС (газорозподільної системи, - ред.) і попросили скоротити споживання газу. Ми вимкнули два котла і думали, що нам залишилося півдня життя. Але зараз необхідні обсяг газу з'явився, тому ми поки "на плаву".
- Яким чином цю ситуацію можна вирішити через уряд, через НАК "Нафтогаз України"?
- Не знаю. Насправді давним-давно обговорюється наступне питання. Червоний Хрест пропонував виділити 30-40 мільйонів на те, щоб прокласти труби від Очеретине до заводу. Ми провели проектну підготовку, вивчили питання, де буде проходити траса, підготували проект, але на сьогодні "закусились" "Донецькоблгаз" з Червоним Хрестом, оскільки Червоний Хрест говорить, що ми можемо дати тільки певні труби, а облгаз говорить, що вони не підходять за технічними характеристиками. Загалом, там якийсь безлад, який триває вже більше півроку.
- Уряд якимось чином бере участь у вирішенні цього питання? Тому що мова йде про можливу екологічну катастрофу...
- Точніше буде вжити слово "екологічна", а слово "гуманітарна". Якщо ми зупинимося, це буде гуманітарна катастрофа і це потрібно розуміти абсолютно точно. Приїжджав Гройсман (прем'єр-міністр Володимир Гройсман, - ред.), він в курсі всієї цієї проблеми, він розуміє, що відбувається. Голова ОДА, який займається тим, що "штовхає" цю тему, але вона так і не дійшла поки до логічного дозволу: домовитися, купити труби і прокласти їх.
- чи Були під час візиту прем'єра вам дані якісь обіцянки вирішити це питання? Може бути власник підприємства Рінат Ахметов, якимось чином може вплинути на ситуацію, маючи прямий зв'язок з урядом і президентом?
- Ось це я вам сказати не готовий, але можу сказати одне. По-хорошому, це потрібно було робити, коли ще було тихо і спокійно, і влітку, а не взимку. Тим більше до нас було питання: якщо Червоний Хрест дасть грошей, допоможете ви роботою, технікою для прокладки труб? Ми сказали, що готові взяти участь у прокладанні технікою, людьми, грішми, тобто, взяти пайову участь. Але далі поки все це не просунулося.
- Консервація підприємства вже почалася?
- Ми законсервувалися протягом чотирьох годин. Для розуміння – правильна консервація з підготовкою підприємства, з дотриманням технології – два тижні. У 2014 році ми впоралися за четверо діб. Зараз ми це зробили за чотири години. Ми це вміємо, ми напрацювали технологію, ми знаємо, як це робити швидко. І коли ми говоримо про ці 66 тисяч кубометрів коксового газу, то частина з них у нас йде на відтворення коксу, в тих потужностях, які не законсервовані, а частина передається по черзі на три батареї, тому що на всі три одночасно газу не вистачає. Але по температурному режиму поки тримаємося. Одні з батарей дійшли до критичного рівня – 800 градусів, на інших – трохи вище.
-чи Правильно я розумію, що потужності законсервовані лише частково?
- Звичайно, не всі потужності законсервовані. Все нам доведеться законсервувати лише в тому випадку, якщо ми втратимо генерацію. У цьому випадку нам тоді доведеться робити правильну консервацію і всі батареї гріти природним газом. Це, по-перше, шалені гроші, а, по-друге, я не знаю, чи є в системі стільки газу.
- Якими будуть наслідки консервації?
- Якщо провести її неправильно, то можна поховати завод. Виходити з консервації досить складно. Якщо зупиниться завод, якщо температури впадуть нижче 750 градусів, то далі потрібно буде тільки будувати новий завод. А цей завод будувало сорок тисяч чоловік протягом десяти років! Зараз такий завод ніхто в Україні не побудує. Тому що в Україні будується максимум одна коксова батарея в рік. Тобто, щоб побудувати дев'ять батарей – потрібно дев'ять років. І тоді треба розуміти, що весь кокс в країну доведеться імпортувати. Коли ми місяць стояли в 2014 році, ціна на кокс для України підскочила на 20%. Це означає, що буде неконкурентноспособная металургія.
Зупинка заводу створить цілу ланцюгову реакцію. Наприклад, "мінус" десять тисяч тонн коксу на добу, це означає, умовно, "мінус" двадцять тисяч тонн чавуну на добу. Порахуйте це в грошах, додайте, скільки ми ще платимо податків і всі разом – це колосальні втрати для держбюджету. Це з економічної точки зору.
А з точки зору життя міста, чотири тисячі людей залишаться без роботи, а 80% бюджету міста перестане існувати. Якщо зупинка станеться зараз, то можу сказати, коли на вулиці температура була мінус 23 градуси, для заморозки міста достатньо було чотирьох годин. Тому нам тоді потрібно було приймати рішення гріти місто і йти в консервацію. Ми за півгодини прийняли рішення, зупинили батареї, і той газ, який був, направили на теплозабезпечення міста.
- Самостійно приймали рішення чи уряд теж зіграло роль?
- Ну, послухайте, уряд не може дати команду відключити батареї. Це рішення приймала наша команда – генеральний директор "Метінвесту", операційний директор, і ми. Ми їм пояснили всю складність ситуації і сказали, що без тепла Авдіївка замерзне. І ми це зробили. А потім держава скільки відновлювало теплопостачання? Три місяці. Враховуючи, що тут – війна, і ми не можемо підрядників сюди знайти, то ви самі розумієте ситуацію.
- Я сподіваюся, що і президент, і прем'єр розуміють всю складність ситуації, про яку ви говорите, адже рішення по Одеському припортовому заводу було прийнято, і їм постачають газ за пільговою ціною. Можна знайти аналогічне або яке-небудь рішення для виходу з ситуації.
- Президент в курсі того, що тут відбувається, прем'єр теж. Я так розумію, що повинна бути реакція, я дуже сподіваюся на це.
- Якщо її не буде протягом доби, що тоді?
- Не знаю. У нас завжди є можливість відключитися від Авдіївки. Тоді ми набудемо той необхідний обсяг газу і нам його бракуватиме. Тобто, якщо відключити місто від опалення, то ми впораємося без підживлення природного газу. Якщо порахувати економічний збиток від того, що ми споживаємо газ і витрачаємо на його закупівлю, я думаю, що це сто мільйонів гривень в місяць.
- Крім прокладки труб, вам необхідний газ за пільговою ціною?
- Ви зрозумійте, нам газ не потрібен! Нам він зовсім не потрібен, коли у нас є електроенергія. Це тільки страховка, не більше. Тому нам не потрібна пільгова ціна, нам потрібна електроенергія. І щоб припинилася ця постійна бійня. Бо бригади ДТЕК не встигають відновлювати наші энерговводы! Їх відновлювали більше двохсот разів! Хлопці лежали під обстрілом немислиму кількість разів, дзвонили і говорили: "Дайте команду, зупиніть обстріл"! А кому я можу дати команду? Що я можу зробити в ситуації постійних обстрілів? Я перед розмовою з вами розмовляв по телефону з співробітником, так от, у нього загинув під час відновлювальних син роботи Його розірвало...Він потрапив на мінне поле.
-чи Знаєте ви, яка остання ситуація з відновлення електроенергії?
- До мене інформація надходить із затримкою в хвилину. Звичайно, я в курсі. Тому що хлопці дзвонять і кажуть: "По нас стріляють, ми їдемо". Що можна їм сказати?
- тобто, з ранку ситуація не змінилася?
- Ні.
- Були прямі попадання снарядів по заводу?
- Так, за весь період близько 310. Потрапили в залізничний цех, перебили рейки, ми поміняли протягом двох годин. Вчора вночі, наприклад, у мене додалося сивого волосся. Тому що о 23.00 з копійками вимкнуло світло. Темно, і я думаю: "Ну, все. Десь накрилася генерація", тому що в цей момент був обстріл. Виявилося, що під час обстрілу "прилетіло" в районі наших водоочисних споруд, перебило кабель, "коротнуло", спрацював захист, і відключилася тільки та частина потужностей, яка не генерує електроенергію, а й споживає.
А ще у нас була така ситуація. Під час обстрілу жінці, яка тримає частоту енергоподачі, стало страшно, і вона втекла. І все відключилася. І я їй слова поганого не сказав, тому що людина має право бояться. І тоді ми зупинилися, і стояли тиждень. Але це було літо і невеликої кількості природного газу було достатньо, щоб підтримати підприємство. Зараз же такої кількості газу, який дозволить нам утримати температуру, в системі немає.
Якщо б вчора обесточились генераційні потужності, ми б зупинилися протягом трьох-семи хвилин. І в залежності від того, яка температура на вулиці, пройшли б п'ять-сім годин, поки в Авдіївці "померло" б опалення.
- Який обсяг збитків за весь період і за ці чотири дні активних бойових дій в Авдіївці?
- Не вважали. Але якщо говорити про загальні витрати на відновлення, то цифри зашкалювали за 300 мільйонів гривень. Це збитки в основному 2014-2015 року. Це без урахування коштів, які ми витрачаємо на відновлення міста. Ми не говоримо про таке поняття, як "упущена вигода" або "недоотриманий прибуток". За ці чотири дні – не знаю. Але зараз не час рахувати. Порахуємо, коли все заспокоїться.
- І при цьому ви платите податки?
- Звичайно. І при цьому Верховна Рада нещодавно прийняла закон, яким ставку акцизу на бензол обнулила. І на сьогодні найбільший в Європі завод з виробництва бензолу повинен платити 180 гривень з тонни бензолу, тоді як інші заводи не платять. Тобто, ми поставлені в неконкурентні умови і на нас "повісили" близько 20 мільйонів гривень додатково на місяць.
- За чотири дні хтось із співробітників заводу постраждав?
- За чотири дні немає. Але багатьом моїм співробітникам "поприлетало" в будинку. Всього за час бойових дій більше 50 співробітників заводу постраждало дев'ятеро вбитих...Я теж потрапляв під обстріл. Дуже страшно. Страшніше не буває. Таке відчуття, що просто йде динозавр, наступає ногами, все ближче і ближче... І ти в цей момент думаєш: "тільки не в мене". Це перше, що ти думаєш. А друге: "Зараз закінчиться, я встану і поїду звідси, і не повернуся".
- так Хочеться зробити?
- Звичайно, хочеться
- Що не дає це зробити?
- Ну ви ж знаєте.