ua en ru

СБ: Україна опустилася в рейтингу сприятливості ділового середовища на 152 місце

Автор: RBC.UA
Україна втратила сім позицій і перемістилася на 152 місце у рейтингу сприятливості ділового середовища (Doing Business-2012), який щорічно складає Всесвітній банк (ВБ) Міжнародна фінансова корпорація (IFC).

Україна втратила сім позицій і перемістилася на 152 місце у рейтингу сприятливості ділового середовища (Doing Business-2012), який щорічно складає Всесвітній банк (ВБ) Міжнародна фінансова корпорація (IFC). Про це повідомляє веб-сайт рейтингу. Зазначимо, що в цьому році система підрахунку була трохи змінена. При складанні торішнього рейтингу країни-учасниці оцінювалися за 10 позицій, а в поточному році - по 11 (додалася сфера електроенергетики), тому за новою системою підрахунку Україна опустилася на три позиції - з 149 на 152 місце.

Укладачі рейтингу відзначили поліпшення умов для реєстрації підприємств (112 місце, +6). Також Україна піднялася у сфері отримання дозволів на будівництво (180 місце, +2) і дозволу неплатоспроможності (156 місце, +2). При цьому спостерігається регрес в міжнародній торгівлі (140 місце, -4), кредитуванні (24 місце, -3), захисту інвесторів (111 місце, -3) і реєстрації власності (166 місце, -1).

Рейтинги за категоріями:

Відкриття бізнесу (місце) 112
Отримання дозволів на будівництво (місце) 180
Підключення до системи енергопостачання (місце) 169
Реєстрація власності (місце) 166
Отримання кредиту (місце) 24
Захист прав інвесторів (місце) 111
Сплата податків (місце) 181
Міжнародна торгівля (місце) 140
Забезпечення виконання контрактів (місце) 44
Закриття бізнесу (місце) 156.

В 2010-2011 рр. Грузія, Латвія, Македонія, Молдова, Російська Федерація та Україна здійснили 4 регуляторних реформи кожна. Але український рейтинг не покращився, оскільки найважливіші реформи, які здійснила Україна, були ініційовані надто пізно, щоб вплинути на цьогорічний рейтинг. Це стосується і внесених змін до Закону щодо спрощення процедури заснування підприємництва (почали діяти з 6 червня 2011 р.), і заходів щодо спрощення процедури отримання дозволів на будівництво (період дії червень 2011 - січень 2013 рр.). Попри те, що за методологією звіту враховувались всі реформи, які здійснювались до 1 червня 2011 р., показники Сплата податків оцінювали той об'єм податкового навантаження на стандартну компанію, який існував протягом попереднього календарного року. Тобто Doing Business-2012 оцінював дані за 2010 р. Це означає, що зменшення з січня 2011 р. кількості податкових відрахувань та зниження податкових ставок згідно нового Податкового кодексу - не знайшло свого відображення в цьогорічних рейтингах "Сплата податків".

Зокрема, Україна внесла зміни до законодавства про врегулювання комерційних суперечок та збільшення ефективності виконання умов контрактів. Країна також спростила систему оподаткування та зробила її для компаній менш затратною завдяки перегляду та уніфікації податкового законодавства, зниження ставок податку на прибуток, а також уніфікації відрахувань на соціальне забезпечення. Зміни до законодавства про банкрутство та виконання судових рішень надали більше гарантій для забезпечених кредиторів. Україна також скасувала вимогу для отримання дозволу на придбання нової корпоративної печатки, що спрощує процедуру відкриття підприємства. Водночас, процедуру міжнародної торгівлі було ускладнено через запровадження додаткових перевірок для митного оформлення, говориться в повідомленні укладачів рейтингу.

Найбільш сприятливою країною для бізнесу знову став Сінгапур, до першої трійки також увійшли Гонконг і Нова Зеландія. Замикають п'ятірку США і Данія. Останніми в рейтингу виявилися Республіка Конго (181 місце), ЦАР (182 місце) і Чад (183 місце).

Серед країн колишнього СРСР найвище місце знову зайняла Грузія (16 місце). За нею йдуть Латвія (21 місце), Естонія (24 місце) і Литва (27 місце). Казахстан поліпшив свій результат відразу на 12 позицій, перемістившись з 59 на 47 місце. Білорусія опустилася на одну позицію до 69 місця, а Узбекистан з 150 на 166 місце. Цього року в рейтингу Doing Business-2012 Росія займає 120 місце - між Кабо-Верде (119-е місце) і Коста-Рікою (121 місце). Торік РФ займала 123 місце.

Всім країнам варто брати приклад з Марокко. Африканська країна зробила найбільш різкий стрибок вгору, поліпшивши показник відразу на 21 місце (з 115 на 94). Цього вдалося досягти за рахунок спрощення процесу одержання дозволів, полегшення адміністративного тягаря податкового законодавства, і забезпечення більшої захисту для міноритарних акціонерів. Аналітики відзначають, що починаючи з 2005 р., Марокко реалізувала 15 бізнес-реформ.

Відзначимо, що вперше в топ-10 увійшла Республіка Корея. Укладачі Doing Business відзначають, що Росія, Китай і Індія входить до числа 30 країн, що найбільш сильно покращили свої позиції в рейтингу.

Нагадаємо, в минулому рейтингу Україна зайняла 145 місце, при цьому піднявшись на дві позиції.

Раніше прем'єр-міністр України Микола Азаров повідомив, що Україна буде країною з найбільш ліберальним податковим законодавством та адміністративної системою, яка не буде тиснути на бізнес. Глава уряду також зазначив, що влада України проводить політику дерегуляції, велика робота здійснюється в сфері спрощення умов ведення бізнесу.

Доповідь Doing Business складається вже дев'ятий раз і охоплює 183 країни. У ньому досліджуються норми регулювання, що сприяють або перешкоджають розвитку бізнесу, і відповідні 11 етапів життєвого циклу компаній (створення організації, отримання кредитів, оподаткування і так далі). У доповіді не оцінюються всі аспекти ведення підприємницької діяльності, істотні для компаній та інвесторів. Наприклад, у ньому не оцінюються безпека, макроекономічна стабільність, корупція, рівень кваліфікації або міцність фінансових систем.