ua en ru

Василь Гацько: "Рішення питання сепаратизму на сході - поява нових лідерів"

Автор: RBC.UA
Лідер політичної партії "Демократичний альянс" Василь Гацько в інтерв'ю РБК-Україна розповів про джерела фінансування партії, про те, які зміни політичних засад необхідні для розвитку України, а також про бачення вирішення проблеми сепаратизму на сході країни.

РБК-Україна: Які джерела фінансування "Демальянсу"? Скільки коштує місце у прохідній частині списку?

Василь Гацько: Місце - безкоштовно, але роздаємо в надійні руки. Питання фінансування для нас є принциповим. Ми створювали "Демократичний альянс", оскільки знали, що в існуючих політичних партіях продаються місця у списках. Яким би ти не був талановитим, яких би чудових ідей у тебе не було, в цих партіях для тебе шансів немає, оскільки твої місця продані мартиненкам, жваніям та іншим політичним бізнесменам. Ми будуємо політичну партію, яка має повну фінансову незалежність. А для цього ми не підпускаємо до себе на гарматний постріл олігархів, і збираємо кошти у простих людей.

Ми збираємо кошти в Інтернеті, проводимо заходи з різними професійними спільнотами, з представниками малого, середнього бізнесу, і таким чином формуємо наш бюджет. Саме з цих причин він є таким скромним. Для прикладу, за останні 2 місяці ми витратили близько 600 тис. гривень. За мірками українського політикуму - це копійки, але це наша плата за принципове бажання бути незалежними. Наші фінанси повністю прозорі. Можна завжди зайти на сайт "Демократичного альянсу" і побачити онлайн-бухгалтерію, де значаться всі без винятку внески, і всі наші витрати. Нам нема чого приховувати. У нас немає власника, і тому можемо собі дозволити говорити про фінанси абсолютно відкрито.

РБК-Україна: За яким принципом формується команда "Демальянсу"? Розкажіть про ключових кандидатів на виборах в Київраду.

Василь Гацько: Коли ми приймали рішення про створення партії, ми хотіли, щоб вона стала дверима в українську політику для талановитих людей, небайдужих, таких, які по-справжньому хочуть змін. І ми хотіли, щоб за вхід в ці двері не потрібно було платити. Для нас важливо бути відповідальними перед виборцями, а це значить, що до формування політичної команди варто підходити максимально ретельно.

Так, наприклад, у процесі відбору кандидатів до Київради ми створили зовнішній орган - "Номінаційний комітет", який має право вето на будь-якого кандидата. Ми запросили туди представників академічних кіл, громадських активістів, представників бізнес спільноти, журналістів, які спеціалізуються на розслідуваннях. Це Михайло Винницький з Києво-Могилянської бізнес школи, це HR-директор "Крафт Фудз Україна" Оксана Семенюк, яка відмінно знає, як проводити набір кандидатів на різні посади. Це Наталія Попович - президент компанії PRP Ukraine, Валерій Пекар з інтелектуальної середовища "Нова Країна". Це Олексій Шалайський, редактор сайту "Наші Гроші", який за останні 2-3 роки розкрив найбільші корупційні схеми в країні. Також в "Номінаційний комітет" увійшла Світлана Заліщук - засновник руху "Чесно", яке фільтрувало парламент в 2012 році, і низка інших людей.

Ми вперше в Україні найняли професійне HR-агентство для відбору кандидатів. Це компанія Talent Advisors, яка абсолютно безкоштовно провела колосальну роботу в інтерв'юванні всіх тих, хто погодився на заклик брати участь у виборчій кампанії в команді з "Демократичним альянсом". Відповідно, в нашій п'ятірці, завдяки прозорому підходу з'явилося 2 кандидати, які раніше не мали відношення ні до Демократичного альянсу, ні до політики взагалі. Такий підхід виключає політичну корупцію, яка є сьогодні, він виключає варіант, коли списки та кандидатів в цілому формує керівництво партії разом зі спонсорами. Це і є новий підхід до політики, який повинен дати киянам абсолютно інший результат.

В нашу п'ятірку водять представники різних середовищ. Це Галина Янченко, яка працює в Центрі протидії корупції. Це та організація, яка за останній рік правління Януковича з корумпованою міліцією, корумпованої прокурорами і судами зуміла зупинити розкрадання на тендерах більш ніж на 1 мільярд гривень. На третьому місці у нас в списку Дмитро Левицький - він один з найкращих фахівців у сфері ЖКГ. Останні 8-10 років він консультаціями, навчанням, професійною допомогою активно допомагав руху співвласників в Україні. Дмитро бере участь в експертній роботі по підготовці різноманітних законодавчих ініціатив, пов'язаних з об'єднанням співвласників, житлово-комунальним господарством і т.д.

На 4 місці в списку у нас Андрій Богданович - представник сфери IT. Він один з тих, хто реалізовував частина люстраційних проектів, а саме портал і сайт " skoty.info", який фіксував порушників ще в часи правління Януковича, а зараз активно використовується інформація з цього ресурсу для того, щоб не допустити призначенців і корупціонерів до посад. Андрій займається і блоком ініціатив програми, який стосується залучення громадян до управління містом. Ми вважаємо, що кияни повинні мати можливість впливати на політику не тільки на виборах. Тому у нас є ряд ініціатив, які могли б у цьому допомогти. І, власне, Олена Шуляк - експерт в питаннях будівництва інженерної та соціальної інфраструктури. Вона прекрасний фахівець і прекрасно знає, як зробити так, щоб в Київ прийшли інвестиції і він розвивався.

РБК-Україна: Ви проводили велику кількість акцій в ході "Революції гідності". Януковича як Президента тепер немає. Які кроки "Демальянсу" будуть тепер?

Василь Гацько: Ми розуміли, що коли нам вдасться домогтися вимоги Майдану №1 - відставки Януковича, це не стане перемогою. Це лише шанс для змін. І ми знали, що після Януковича йому на заміну прийдуть політики, які не надто нього відрізняються. Це політики старої генерації і старих підходів. Так що і сьогодні владу треба тримати у фокусі уваги, контролювати її дії, вимагати більшого.

Зараз найголовніше - це підготовка гідної команди, формування нового професійного уряду, а для цього слід домогтися дострокових Парламентських виборів. Сьогодні очевидно, що Парламент не представляє інтересів українського суспільства і потребує термінового оновлення. Зрештою, Майдан вимагав люстрацію, а це означає, що ми повинні по-новому підійти сьогодні до формування влади і переобрати український парламент, але для того, щоб в ньому відбулися зміни необхідно проводити вибори за новими правилами. Це означає, що нові політичні сили повинні отримати рівний доступ до медіа, має бути врегульовано питання фінансування, і його відносної рівності.

Нам потрібно змусити прийняти рішення, щоб фінансування всіх політичних партій без винятку в Україні було таким, як у "Демократичного альянсу". Люди повинні знати, хто їх фінансує, хто за ними стоїть, і ті партії, які не фінансуються олігархами, повинні отримати можливість фінансування з державного бюджету. Виборець повинен фінансувати політичні партії різним чином: прямо або опосередковано, через внески або через податки. Таким чином, дострокові парламентські вибори і оновлення влади для нас буде найближчим пріоритетом на найближчі кілька років.

РБК-Україна: З вашою стратегією зрозуміло. Але в Україні є серйозні проблеми тут і зараз. Що робити з сепаратизмом і антидемократичними настроями на сході країни?

Василь Гацько: Те, що сьогодні відбувається розгул сепаратизму - в цьому є пряма вина центральної української влади. Коли захоплювали перші адміністративні будівлі в Слов'янську, людей зі зброєю було кілька десятків. Сьогодні за офіційною інформацією центральної влади, лише у Слов'янську близько 1.5 тис. Це не тільки заслуга Путіна, успішних дій диверсантів, але і вина наших силовиків, керівництва країни в цілому. Проблему сепаратизму на сході слід вирішувати комплексно. Лише силовим методом її вирішити неможливо. Є питання політичного характеру, так сьогодні представники Донбасу відчувають себе непочутими. Немає проблеми, щоб влада належним чином організувала діалог з громадянами. Один з найкращих варіантів - створення конституційної асамблеї, загальноукраїнські вибори до неї, і проведення публічного здорового діалогу про те, який суспільний діалог потрібен Україні.

Також важливе питання економіки. На Донбасі люди обернулися в бік Росії, в тому числі й тому, що протягом великої кількості років ніхто не намагався дати їм можливість вирішити свої економічні проблеми. Ніяких економічних рішень для регіону не було. Був ряд підприємств, які жили на державних підрядах і дотаціях, а на інші підприємства уваги ніхто не звертав. Тому у нас сьогодні є регіон, який самостійно забезпечується лише на 39-40%. Все інше вони отримують з інших областей України - з держбюджету. Сьогодні варто було б запропонувати економічні програми, інвестиційні програми, підтримку інвестиційних підприємств, програму компенсаційних заходів на той випадок, якщо Росія закриє кордон для українських товарів і послуг.

Вирішення питання сепаратизму на сході - це, в тому числі, інформаційна робота, підтримка різних суспільних ініціатив і поява нових лідерів. Бо не всі ті люди, які сьогодні протестують на сході, хочуть в Росію. Багато хто просто хочуть змін, і вони заслуговують ці зміни. Вони повинні підняти українські прапори, і тоді вони знайдуть партнерів, підтримку для своїх вимог і своїх прагнень не тільки на Донбасі, а й у всій Україні.

РБК-Україна: "Демальянс" - досить молода партія, а значить досвіду у вас не так багато. Чи вважаєте ви прозорість важливіше досвіду?

Василь Гацько: Молодість дає нову енергію, нові підходи і прагнення формувати зміни в країні. У нас дуже багато людей, які йдуть за списками "Демократичного альянсу" в Київраду, маючи визнану компетенцію в різних сферах. Тут можна наводити багато прикладів і в сфері антикорупційних ініціатив, і в сфері ЖКГ, і в питаннях розвитку малого та середнього бізнесу, і в урбаністичній сфері у "Демократичного альянсу" є велика кількість людей, які добре на цьому знаються. Також ми використовуємо кожну можливість для того, щоб отримати більший досвід: ми щороку відправляємо наших активістів за кордон, де вони вивчають досвід управління містами, функціонування економіки і політичних процесів. Тому у "Демократичного Альянсу" достатньо досвіду. Це той випадок, коли не доводиться протиставляти. Ми вміло об'єднуємо і прозорість, і професіоналізм.