ua en ru

Валерій Коновалюк: "Україна повинна бути рівновіддаленою і від Росії, і від Заходу"

Автор: RBC.UA
Президентська кампанія набирає свій найбільш інтенсивний етап - риторика кандидатів радикалізується, починається вже звична війна компроматів, деякі претенденти на пост глави держави сходять з дистанції. Бензину у вогонь підливає ситуація в східних областях країни, де вибори можуть не відбутися в принципі. Прекрасно розуміючи, що ситуація більш, ніж критична, кандидат в Президенти Валерій Коновалюк пропонує прості й ефективні механізми вирішення конфлікту: не допущення федералізації, статус другої державної для російської мови, рівновіддаленість України від центрів впливу і на Заході, і на Сході. І це зовсім не так складно, упевнений кандидат у Президенти. «Політикам не потрібно давати нові обіцянки, досить виконати ті , які давалися раніше», - підкреслює Валерій Коновалюк.

РБК-Україна: Валерій, чи можете Ви відзначити будь-які зміни в політичній архітектурі, що відбулися в Україні за останні півроку, останні два місяці?

Валерій Коновалюк: Політична система в Україні остаточно деградувала.

Два роки тому я пішов з політики, засудивши діяльність Януковича і Партії регіонів, які привели країну до банкрутства і соціальних потрясінь. У мене була унікальна можливість побачити процеси з боку і максимально об'єктивно проаналізувати, як парламент, ставши осередком конфлікту, переніс цей конфлікт на вулиці міст і селищ, довівши суспільство до стану громадянського протистояння.

Тому мені довелося повернутися в політику і взяти активну участь у президентській кампанії, щоб запобігти банкрутству країни і врятувати її від краху, дати сигнал, який об'єднає всіх і стане основою нової національної ідеології. Ідеології, яка втягне людей в творчий процес відродження країни і побудови справжньої держави .

РБК-Україна: І що це за нова національна ідеологія?

Валерій Коновалюк: Ідея розвиток державності - зрозуміла і близька і на заході, і на сході.

В основі всіх нинішніх потрясінь лежать виключно глибокі соціальні протиріччя: відсутність справедливості і контролю за діяльністю влади, нерозуміння того, що держава гарантує кожному громадянину на підставі Конституції права і свободи. І суспільство, набравши критичну масу цих проблем, прийшло в протестний стан, через який країна втратила не тільки внутрішню стабільність, а й відкинута на роки назад з точки зору свого соціально-економічного розвитку.

РБК-Україна: Ви згадали про відсутність громадського контролю дій влади. Мова, тут, швидше, про відсутність реальних механізмів такого контролю, ні?

Валерій Коновалюк: Все дуже просто. У 2004 році був проігнорований важливий другий етап конституційної реформи, який би забезпечив децентралізацію влади, створення виконкомів при місцевих радах - те, про що зараз говорять політики. Тому країна живе від майдану до майдану, і цих десяти років потрясінь і розрухи можна було б уникнути, якби політики виконували свої обіцянки і зобов'язання, якби був механізм контролю їх діяльності з боку суспільства, і люди могли безпосередньо впливати на політиків і владу.

Адже, що на заході, що на сході - одні й ті ж проблеми. І люди реагують однаково - захоплюють адміністративні будівлі, беруть у руки зброю. Ми так можемо втратити не тільки громадянський мир, а й країну.

РБК-Україна: В продовження теми про громадянський мир. Частина східної України знаходиться в положенні, близькому до дуже великих збройних конфліктів. Можна говорити про вплив «Сім'ї», що втекла, ФСБ, місцевих активістів, але питання одне: як максимально швидко і безкровно врегулювати дану сферу кризи і конфлікту, і встановити мир?

Валерій Коновалюк: Багато процесів, які у нас зараз відбуваються, привнесені ззовні. Нашому народу не властиві ні агресія, ні конфліктність. І якщо громадяни довірять мені стати лідером країни, я зроблю все, щоб і Захід, і Росія були рівновіддалені від України. Щоб наша земля не перетворювалася на військовий полігон у боротьбі політичної боротьби Заходу і Росії, щоб нам дали українцям самостійно вирішувати свої внутрішні проблеми, щоб наша політика будувалася виключно на національних інтересах. Адже за 23 роки Україна не відбулася як самостійна держава.

РБК-Україна: Це так. Але що зробити, щоб Україна трансформувалася з об'єкта політики в суб'єкт? Це і є право на самостійність, про яку Ви говорите.

Валерій Коновалюк: Суб'єктом Україна стане тільки тоді, коли громадяни будуть орієнтуватися виключно на власні інтереси, а не хитатися, як маятник, від виборів до виборів - то на Схід, то на Захід. Ми абсолютно не потрібні ні Європі, ні Росії.

І ми, до речі, повинні усвідомити, що поле маневру в конфлікті між Заходом і Росією практично вичерпано. Подальша ескалація може дуже серйозно вплинути на всю світову економіку - це, впевнений, розуміють в рівній мірі і в Вашингтоні, і в Москві.

РБК-Україна: Але ми за майже чверть століття так і не вийшли з орбіти впливу СРСР, правонаступником якого є нинішня Росія. Про це свідчить колосальний відсоток присутності в усіх гілках влади людей з гебешним, партноменклатурним або кадровим комсомольським минулим. Питання не в люстрації, а в тому, де взяти фахівців, які замінять цих людей в дійсно потрібних державних структурах?

Валерій Коновалюк: Історичний процес передбачає зміну еліт. І зміна еліт вже відбувається, тому що змінюється суспільна самосвідомість. І «совкова» система, яка за інерцією працювала останні 20 років, звалилася. Адже відбувся не лише крах Януковича, стався крах всієї цієї системи. Система впала, поховавши під своїми уламками все хибне, що було від радянських часів.

Перед вами людина, яка не займав ніяких державних посад, бо мої переконання не вписувалися в кон'юнктуру системи . Переконаний, на цьому етапі поява нових лідерів, нової формації управлінців, великої кількості людей, які думають про інтереси країни, неминуча. Для цього тільки треба створити сприятливі можливості. Щоб не провокатори плюндрували інформаційний простір різними страшилками, а ми, як суспільство, орієнтоване на побудову світу, активно, через вибори і особисті зусилля змінювали ситуацію під себе.

Для цього нам потрібна нова Конституція, яку суспільство має затвердити на референдумі. Восени потрібні одночасні вибори в усі ради, включаючи Верховну Раду - на новій основі. Необхідно скоротити кількість чиновників і представницьких органів влади, щоб не обтяжувати держава їх апетитами.

Слід сформулювати чіткі принципи і пріоритети, під які буде створено нову структуру влади. І відбирати фахівців не під персоналії або імена міністрів або їх заступників, а виключно з точки зору ефективної функціональності кандидата на роботу.

РБК-Україна: Сьогодні кілька груп працюють над новим текстом Конституції. А як повинні бути прописані, з Вашої точки зору, ключові пункти майбутнього Основного закону, нового фундаменту держави?

Валерій Коновалюк: Всі ці роки Конституція носила функцію збереження влади - без бачення перспективи розвитку країни. На мій погляд, Конституція 1996 року була найефективнішою і передовою навіть серед європейських країн. Єдина проблема - інститут недоторканності, який був перетворений на клуб для олігархів, бізнесменів, для захисту від переслідувань з боку закону.

Необхідний, звичайно, механізм, який дозволить виконувати десятки статей Конституції, які де-факто не виконуються з 1996 року, тому що немає гарантій на виконання цих статей - освіта, охорона здоров'я та ін. Усіх цікавила Конституція з погляду перерозподілу повноважень між парламентом і Президентом . Але цей пінг-пінг - парламентсько-президентська республіка, президентсько-парламентська - абсолютно безглуздий.

Проблема не в Конституції, а в деградації політикуму, який нездатний працювати на національні інтереси. Фінансово-промислові клани, які знову через своїх представників у владі, навіть на цих виборах, намагаються зберегти стару модель. Але запити суспільства абсолютно помінялися. Процес повинен йти не в інтересах олігархів, а простого народу!

РБК-Україна: Але олігархи продовжують визначати процес, тому що простий народ в силу своєї низької самоорганізації не має такої кількості інституціоналізованого ресурсу, як у олігархів.

Валерій Коновалюк: В тому числі - ресурсу медійного, який формує громадську думку і суспільний запит.

Ми не зможемо забезпечити всі перетворення одномоментно - за рахунок виборів Президента. Але у людей вперше з'явилася можливість проголосувати чесно і відкрито, тому що на цих виборах не буде ніякого адміністративного ресурсу і фальсифікацій виборів.

Саме тому я і йду на вибори. Який сенс йти на вибори, коли твої голоси залежать від глави дільничної комісії?

РБК-Україна: Цей ризик і сьогодні нікуди не подівся, тому що система та ж і більшість людей в комісіях залишилися ті ж, що й були.

Валерій Коновалюк: Змінюються настрої у людей . Боязнь втратити світ усунула споживацьке ставлення людей до життя, тому що кожен відчув свою відповідальність за майбутнє. І багато хто зрозумів, що не можна оцінювати їх майбутнє в два кілограми гречки, що настав момент прямої відповідальності кожного за вибір, від якого залежить: потоне Україна в безодні громадянського конфлікту, кровопролиття , величезній кількості жертв і біженців? Або ми знайдемо поле для компромісу, раз і назавжди змінивши порочну систему, при якій суспільство ставало заручником структур впливу ззовні і політиків з чиновниками?

РБК-Україна: Ви представляєте все ж східну частину України. Вам близька ідея російської мови, як другої державної?

Валерій Коновалюк: Це питання для політичних спекуляцій і штучної конфронтації. У світі маса країн, де чудово уживаються кілька державних мов. Фінам, наприклад, не заважає державна шведська мова, хоча шведів у Фінляндії - 4%.

А у нас 17% росіян за національністю і половина російськомовного населення. І тому нерозумно заперечувати реалії, які жодною мірою не заважають розвивати ні українську мову, ні національну ідеологію, ні незалежну державу. Завдяки російській мові, до речі, сьогодні така увага і до української мови та культури.

У 21 столітті нерозумно сперечатися про мовну політику в нашій країні, намагаючись прирівняти російську до мови національних меншин. Це виглядає як повна печерних людей, які ще й мають нахабство брати на себе представництво інтересів людей.

Людям потрібна стабільність, нормальна робота, ефективна оплата праці, нормальні умови життя , і відчуття перспективи і безпеки. Слова «бідність» і «корупція» однаково звучать і українською і російською мовами. Боротьба з цими ворогами - це і є наш спільний справжній пріоритет.

Нам потрібно більш сучасне бачення розвитку суспільства і держави, де інтереси всіх будуть дотримані. Тут я повертаюся до питання про децентралізацію влади, як необхідну умову такого шляху розвитку.

Через те, що це не було зроблено в 2004 році, сьогодні ми втратили Крим. Скільки ми ще повинні втратити земель, скільки повинно пролитися крові, скільки має згоріти покришок на площах і майданах, щоб це зрозуміти? Ви знаєте, що минулого року більше 340 тис. наших громадян звернулися до країн ЄС з проханням про надання їм дозволу на проживання? Це трагедія! Для кого ми Україну будемо будувати?

Тому я ще раз прошу всіх радикалів і екстремістів зупинитися , і не руйнувати державу. Тим більше, що управляти державою ці люди нездатні. Тому й кажуть, що Майдан став інструментом заміни одних шахраїв і негідників - на інших. А для себе люди поки нічого не добилися. І ці вибори теж перетворюються на бої без правил, в яких перемога ніяк не відповідає сподіванням народу.

Моє прізвище дуже відоме в Івано-Франківську, тато звідти. Мама родом з Полтави. Я народився в Донецьку. І тому я дуже добре відчуваю сподівання людей, що живуть у всіх регіонах України .

Президент, за своєю суттю, має бути прийнятий і заходом, і сходом. Президент повинен знайти в собі сміливість закласти основи для нової армії, нової поліції, забезпечити безпеку і зупинити кризу. Тому результати виборів для багатьох стануть несподіванкою. Соціологічний пресинг, який зараз йде на суспільну свідомість - це технологія, щоб переконати в уявної безальтернативності кандидата.

РБК-Україна: Припустимо , ви перемогли на виборах Президента. Ваші перші п'ять кроків, рішень на посту глави держави?

Валерій Коновалюк: Трохи інакше сформулюю питання: коли Валерій Коновалюк переможе на президентських виборах, він зробить все, в першу чергу, для знаходження компромісу, щоб зберегти мир.

Буде підписано указ про проведення всенародного референдуму з ухвалення нової Конституції. На основі нової Конституції буде прийнято рішення щодо виборів до Верховної Ради та місцевих рад. Це зніме градус напруженості по країні і дозволить людям безпосередньо брати участь у формуванні як внутрішньої, так і зовнішньої політики.

Безумовно, без ефективної правоохоронної системи ми не зможемо зупинити хаос і злочинність. Жоден злочин не повинно залишитися безкарним. Будуть створені Національне бюро розслідувань і поліція - ці мої законопроекти вже давно лежать у парламенті.

І, зрозуміло децентралізація влади.

РБК-Україна: Наскільки можна зрозуміти з Вашої риторики, Ви не є прихильником федералізації?

Валерій Коновалюк: Яка людина при здоровому глузді буде прихильником федералізації в сьогоднішніх умовах? Не можу пригадати жодного прикладу, коли унітарна держава ставала федеративним . Цивілізована Бельгія цього зробити не може, незважаючи на безперервну політичну кризу і знаходження на межі розколу .

І в Україні немає ні такого внутрішнього запиту, ні коштів, щоб провести федералізацію, яка - дуже дороге задоволення.

РБК-Україна: Якої глибини має сягнути децентралізація ?

Валерій Коновалюк: Тієї, яка сприятиме правильним змінам і виходу країни з кризи. Дроблення країни на князівства для олігархів - це прямий шлях до розпаду держави.

РБК-Україна: У Вас, як кандидата в Президенти, повинна бути своя команда, адже один в полі не воїн. Хто ці люди?

Валерій Коновалюк: Коли в Партії регіонів я єдиний вимагав прозорості роботи влади, тоді я відчував себе одним воїном в полі. Після виходи з ПР я створив Центр розробки антикризових програм. І в моїй команді є люди, які мають чітке розуміння, пакети програм реформ, адаптованих під наші реалії. Це не західні консультанти, які в Адміністрації Президента змінювалися разом з Президентами, а практики, які знають основні тенденції та вимоги - країни та кожного регіону.

Я підтримав ініціативу щодо створення громадсько-політичного руху «Нова Україна», яке дасть основу для формування національної ідеології та об'єднання всіх прогресивно налаштованих людей в одну велику команду.

РБК-Україна: Ви згадували, як непогану, Конституцію 1996 року. Але зараз ми жвавіше за Конституцією 2004 року, яка послаблює повноваження глави держави. Ви вважаєте, що треба знову посилити Президента?

Валерій Коновалюк: Я знаю міжнародне право і непогано розбираюся в правових основах нашої системи. Тому скажіть, на якій підставі ми повернулися до Конституції 2004 року?

РБК-Україна: Теж - питанням на питання. А на якій підставі ми в 2010 році повернулися до Конституції 1996 року?

Валерій Коновалюк: Зачекайте . А як бути з усіма актами - парламентськими, президентськими і урядовими - які приймалися протягом останніх чотирьох років? Адже вони приймалися на підставі Конституції.

А як бути з повноваженнями Верховної Ради, яка обиралася в 2012 році на підставі Конституції 1996 року? Поточне скликання, виходить, теж нелегітимне? Це найглибший конституційний тупик.

І єдиний вихід з цього глухого кута - прямий всенародний конституційний референдум. У країні за ці роки не було проведено практично жодного референдуму.

РБК-Україна: А референдум Кучми? Хоча його результати все одно не були імплементовані парламентом.

Валерій Коновалюк: Саме так! Значить, і референдуму не було. Тому що референдум - це норма прямої дії і не повинно бути ніяких інституцій, вирішальних, втілювати чи ні результати народного волевиявлення. І тоді ми ліквідуємо інститут недоторканності, що усуне величезна кількість хабарників і казнокрадів, у всіх гілках влади.

Нам також не потрібно 450 депутатів у парламенті.

РБК-Україна: А скільки потрібно?

Валерій Коновалюк: Не більше 250 . Вважаю - навіть менше. Нам потрібен ефективний законодавчий орган, який обиратиметься тільки за відкритими партійними списками, без мажоритарки, а не клуб бізнесменів і олігархів, які переслідують свої інтереси.

Думаю, в новому парламенті ви не побачите комуністів, майже не буде Партії регіонів. Будуть нові люди, яких турбує країна.

Тому я не обіцяю нічого нового. І я прошу всіх політиків, всіх кандидатів у Президенти, не давайте нових обіцянок - виконайте свої старі обіцянки. Цього більш, ніж достатньо.