ua en ru

Валерії Гонтарєвої шлють привіти: хто і чому домагається відставки глави НБУ

Валерії Гонтарєвої шлють привіти: хто і чому домагається відставки глави НБУ Проти Гонтарево ополчилися Сергій Тарута і Юлія Тимошенко

У голови Національного банку Валерії Гонтарєвої знову почалися проблеми з парламентом. Народні депутати, зокрема, фракції БПП і "Народний фронт" вирішили всерйоз домогтися її відставки. Вчора комітет Верховної ради з питань фінансової політики та банківської діяльності звернувся до президента Петра Порошенка з пропозицією звільнити її. Крім цього депутати хочуть створити тимчасову слідчу комісію, яка б вивчила діяльність глави НБУ.

Ініціатором нового витка «руху за відставку» Валерії Гонтарєвої – народний депутат Сергій Тарута (позафракційний). Звільнення голови НБУ він домагається вже майже рік. Зараз idée fixe Сергія Тарути знайшла підтримку Юлія Тимошенко і фракції "Батьківщина". Ще одним послідовним прихильником відставки Валерії Гонтарєвої є «Радикальна партія» і її лідер Олег Ляшко. Домагаючись її зняття з посади кожен з ситуативних союзників переслідує свої цілі. Чим народних обранців не влаштовує глава НБУ і достатньо голосів, щоб запропонувати Петру Порошенку звільнити Валерію Гонтареву з НБУ в матеріалі РБК-Україна

Дійдемо до Вашингтона

Сергій Тарута вже майже рік критикує роботу Валерії Гонтарєвої на посаді голови Нацбанку. Він регулярно звинувачує главу НБУ в розвалі банківської системи та корупції. На початку жовтня екс-співвласник корпорації ІСД перейшов до більш рішучих дій. Він відправився до Вашингтону, де в цей час проходила щорічна зустріч країн–членів МВФ і Світового банку. На заході була присутня і голова НБУ, яка прибула в столицю США у складі офіційної делегації. Перед початком засідання народний депутат особисто роздавав її учасникам англомовну версію брошури "Гонтарєва: загроза економічній безпеці України". Автором цієї брошури є він же, Сергій Тарута.

РБК-Україна народний депутат пояснив - таким чином він намагався домогтися, щоб західні кредитори України вплинули на президента Петра Порошенка у питанні відставки Валерії Гонтарєвої. Тарута розповідає, що рік тому в парламенті зібрали близько ста голосів на підтримку проекту звернення до президента з пропозицією звільнити голову НБУ, але, за його словами, тоді був задіяний адмінресурс і за вказівкою Адміністрації президента збір голосів у парламенті був зупинений. "Ми розуміємо, що якщо і далі Національний банк буде робити, те, що він робить, то у нас буде курс – 40, і ми далі будемо руйнувати країну. У мене банку немає, я не є представником якоїсь політичної сили і всі, хто долучається до цього (ініціативи направити у відставку Валерію Гонтареву, - ред.), думаю, повинні бути відповідальними, - заявив Сергій Тарута РБК-Україна. - Ми довели до їх (західних кредиторів, - ред.) відома, що відбувається в Національному банку, щоб вони ці дії вивчили. У них є механізм. Ми знаємо, як це було відносно Лазаренка, і я впевнений, що вони ці дії доведуть до кінця".

В команді Гонтарєвої в безкорисливість мотивів Тарути не вірять. Джерела в Нацбанку, в неформальних розмовах припускають, що в особі Сергія Тарути частина бізнесменів, яким НБУ та Валерія Гонтарєва перейшли дорогу, знайшли публічного спікера.

У вітчизняного бізнесу підстав таїти образу на Валерію Гонтареву дійсно вистачає. За останні два роки Нацбанк прийняв рішення про ліквідацію понад 80 банків. Співрозмовники РБК-Україна відзначають, що у Сергія Тарути, який активно домагається відставки глави НБУ, може бути в цьому особиста зацікавленість, зокрема, в збереженні на ринку страхової компанії "Кремінь", одним із власників акцій якої він, згідно з інформацією у ЗМІ, є. Сам Тарута особисту зацікавленість відкидає: "У мене бізнес-інтересів давно вже немає. Вони всі заарештовані більше двох років тому, ще в квітні 2014 року. У мене ніколи не було банків, і я до банків не маю ніякого відношення".

Валерія Гонтарєва не стала робити вигляд, що не помітила активності Сергія Тарути. Повернувшись з Вашингтону, вона звернулася в СБУ, ГПУ і НАБУ з вимогою відкрити кримінальні провадження проти Тарути за поширення "провокаційних матеріалів з голослівними звинуваченнями" в її адресу.

Ситуативні союзники

Відставки Валарії Гонтарєвої хоче не лише Сергій Тарута.Якщо раніше звільнення найактивніше домагався Олег Ляшко і РПЛ , то тепер Тарута несподівано отримав політичну підтримку в особі лідера "Батьківщини" Юлії Тимошенко. 18 жовтня, під час погоджувальної ради в парламенті, вона підтримала його пропозицію розглянути на пленарному тижні питання про звернення до президента з пропозицією звільнити голову Нацбанку, а також створити тимчасову слідчу комісію, яка б розслідувала діяльність Валерії Гонтарєвої на посаді голови Нацбанку. "Ми (фракція "Батьківщина", - ред.) на цьому тижні збираємо всіх активістів, які представляють інтереси ошуканих вкладників та організовуємо публічну роботу, щоб Гонтарєва була негайно звільнена", - сказала Тимошенко.

Слід сказати, що до останнього часу діяльність голови НБУ не сильно цікавила лідера "Батьківщини". "У нас з цієї ідеї носився Ігор Луценко, але керівництво фракції цією темою не цікавилося. І тут раптом несподівано Юлі Володимирівна "включилася" в процес", - сказав РБК-Україна один із соратників Тимошенко.

Офіційно депутати від "Батьківщини" пояснюють свої дії так – вони вирішили домагатися відставки, оскільки вважають, що ситуація в банківській сфері зараз критична. "Ми бачимо, що ситуація доходить до повного колапсу. Вкладники банку "Михайлівський" б'ють на сполох, вони втратили всі свої кошти. Візьмемо благодійний фонд Богдана Гаврилишина, який постраждав від краху банку "Хрещатик". Всі кошти вкладників втрачені. Тому Гонтарєва повинна бути звільнена, а далі нехай нею займаються правоохоронці", - говорить народний депутат Іван Крулько ("Батьківщина"). За його словами, фракція має намір виступити співавтором пропозиції створити ТСК для розслідування діяльності керівництва НБУ.

Тарута проти такої ідеї не заперечує, але підкреслює, що з "Батьківщиною" у нього ситуативний союз. "Домовленості самі по собі, а я сам по собі. Я розмовляю з Тимошенко, розмовляю з "Народним фронтом", з Ляшком, Березюком - усіма фракціями, "Опозиційним блоком". Я кажу їм, що якщо сьогодні 98% населення України не довіряє Нацбанку, а ви мовчите, то таке ж відношення буде і до вас", - говорить Сергій Тарута.

У представників коаліції своя версія походження інтересу "Батьківщини" до ідеї звільнення Гонтарєвої. Її, нібито, висловив на останньому засіданні фракції "Народний фронт" колишній прем'єр-міністр Арсеній Яценюк. За його версією, після того як минулого пленарного тижня парламент продовжив мораторій на продаж земель сільгосппризначення, "Батьківщина" втратила один з приводів для організації протестів громадян з вимогою перевиборів парламенту. Тому вимога відставки Гонтарєвої – новий привід для підняття протесту. Джерела у фракції стверджують, що на цьому ж засіданні Яценюк відмовляв соратників від ідеї створення ТСК, оскільки комісія, якщо вона буде створена, стане "майданчиком для піару" Юлії Тимошенко. Але чи екс-прем'єр цього не говорив, або деякі депутати не прислухались до його порад.

Вчора один з "фронтовиків", народний депутат Віктор Романюк на засіданні комітету з питань фінансової політики та банківської діяльності запропонував колегам звернутися до президента з пропозицією звільнити Валерію Гонтареву. З 8 членів комітету, що були присутні на засіданні, цю ідею підтримали 6 депутатів. У тому числі колега Романюка з фракції Максим Поляков, депутати Михайло Довбенко і Павло Різаненко (обидва - БПП), Олег Лаврик ("Самопомоч") і Сергій Рибалко з РПЛ. Слід сказати, що поки що в Раді не зареєстрували проект створення ТСК, ні текст звернення до президента Петру Порошенку.

На засіданні фракції Блоку Петра Порошенка питання відставки Валерії Гонтарєвої ще не обговорювалося. Тим не менш у неформальних бесідах соратники президента стверджують – в їх фракції, як мінімум, 30 депутатів готові підтримати ініціативу Сергія Тарути. У свою чергу в НФ за звернення до президента готові проголосувати депутати близькі до одного із спонсорів партії - Микола Мартиненко, а це ще 30 – 40 депутатів. У "Самопомочи" поки що немає остаточного рішення з приводу голосування за звернення, але у фракції допускають, що можуть підтримати створення ТСК. "Я думаю, що ми делегуємо в цю комісію людей. Мені здається, що багато депутатів вважають діяльність Гонтарєвої катастрофою. І я, зокрема", - говорить заступник голови фракції Єгор Соболєв. А ось РПЛ хоч і підтримує ініціативу Тарути, але голосувати за неї відмовляються. Пояснюють – у них є власний проект, який подали на розгляд Ради ще на початку минулого року.

В "Опозиційному блоці" відставку Валерії Гонтарєвої не підтримують. "Я не бачу ніякого сенсу голосувати за це. Адже зміна голови Нацбанку не призведе до змін у його роботі", - каже депутат Юрій Воропаєв. Поки що не планують підтримувати ініціативу відставки голови Нацбанку і в депутатській групі "Відродження" Віталія Хомутинніка. Таким чином, поки що в сесійній залі голосів на підтримку звернення до президента немає. Але ситуація може швидко змінитися.