ua en ru

Вадим Бойченко: Зараз Маріуполь - це місто проблем

Вадим Бойченко: Зараз Маріуполь - це місто проблем Вадим Бойченко розповів про своє бачення майбутнього Маріуполя
Сьогодні в Маріуполі проходять чергові вибори депутатів міської ради та мера міста. На крісло міського голови претендує найбільша серед міст Донецької області кількість кандидатів - 22. Серед основних претендентів - Вадим Бойченко, директор з персоналу та соціальних питань на ММК ім. Ілліча, який входить в холдинг "Метінвест" Ріната Ахметова. Після голосування на своїй виборчій дільниці Вадим Бойченко дав бліц-інтерв'ю РБК-Україна. За його словами, зараз головна проблема в Маріуполі - тотальна корупція, в тому числі в сфері держзакупівель. За підрахунками Бойченка, збиток від крадіжок може сягати мільярдів гривень на рік. РБК-Україна направило пропозицію про інтерв'ю іншому фавориту виборчих перегонів - Юрію Тернавському, однак відповіді поки не отримало.

Сьогодні в Маріуполі проходять чергові вибори депутатів міської ради та мера міста. На крісло міського голови претендує найбільша серед міст Донецької області кількість кандидатів - 22. Серед основних претендентів - Вадим Бойченко, директор з персоналу та соціальних питань на ММК ім. Ілліча, який входить в холдинг "Метінвест" Ріната Ахметова.

Після голосування на своїй виборчій дільниці Вадим Бойченко дав бліц-інтерв'ю РБК-Україна. За його словами, зараз головна проблема в Маріуполі - тотальна корупція, в тому числі в сфері держзакупівель. За підрахунками Бойченка, збиток від крадіжок може сягати мільярдів гривень на рік.

РБК-Україна направило пропозицію про інтерв'ю іншому фавориту виборчих перегонів - Юрію Тернавському, однак відповіді поки не отримало.

РБК-Україна: Які, на вашу думку, зараз головні проблеми Маріуполя?

Вадим Бойченко: Питання потрібно трохи скорегувати. "Яких проблем у нас в місті немає?" У нас місто суцільних проблем, у нас одні проблеми. Перше, що потрібно перебороти,- це корупція. Існуючий бюджет використовується неефективно. Більше того - виключно у корупційних цілях, побудовані певні бізнес-моделі. Жодна з соціальних напрямків життєдіяльності міста не працює ефективно.

Друге - треба подолати бідність. Звичайно, це завдання в масштабах всієї країни, а не окремо взятого Маріуполя. Але і на рівні міста можемо вплинути тарифів ЖКГ і особливим ставленням до тих людей, які знаходяться за межею бідності.

А якщо подивитися на перспективу, то, звичайно, дуже системно потрібно займатися розвитком комунального міського транспорту. Колись у місті було три трамвайних депо, 300 трамваїв. Така ж історія з тролейбусами. Був широкий пул міського транспорту, який закривав весь спектр пасажирських перевезень. Останні роки не додавали техніку, а прибирали: три, п'ять, десять одиниць щороку зменшується з міського управління.

РБК-Україна: Коли ви говорите про корупцію, ви маєте на увазі держзакупівлі?

Вадим Бойченко: Корупція не тільки в сфері держзакупівель. Схеми намагаються будувати всюди - скрізь, де можна вибирати "свого" підрядника. Роблять все так, ніби немає альтернативи. На зміну корумпованим чиновникам повинні прийти чесні люди.

РБК-Україна: В яких галузях найбільше розкрадають?

Вадим Бойченко: За тими напрямами, які називаються комунальними: тепломережа, водоканал і т. д.

РБК-Україна: Про які суми йде мова?

Вадим Бойченко: За моїми експертними оцінками, про мільярд гривень. При тому, що бюджет Маріуполя за заявами чинного мера досягне 2,5 млрд гривень, а його витратна стаття - 1,7 млрд гривень. Отже, різниця становить 800 млн гривень. І? Перевиконання є, а толку немає. Уявіть, що можна було б зробити на 800 млн...

РБК-Україна: І що саме ви пропонуєте зробити за ці 800 млн гривень?

Вадим Бойченко: Наприклад, вартість одного нового тролейбуса - 4,5 млн. Скільки можна було б купити тролейбусів? Дуже багато. Ось наші пенсіонери б з полегшенням зітхнули. Якщо ми говоримо, що потрібно реформувати систему ЖКГ, то на ці гроші можна було б провести капітальний ремонт тих будинків, які згодом будуть передаватися в ОСББ.

І пора припинити спекулювати на тему пільг. Є пільги - їх повинні отримувати усі, кому вони належать. Потрібно запровадити соціальну картку і включити в неї весь пільговий пул, в тому числі і такі пільги, як субсидія на комуналку. Потрібні теплолічильники в будинку - треба ставити, за міською програмою, раз ми маємо профіцит бюджету. Є різні міські програми, "50Х50" наприклад, але жодна з них не реалізується, зробили для себе годівниці замість допомоги мешканцям.

Ні ні спортивних, ні дитячих майданчиків у дворах, немає футбольних полів в школах, лише "убиті" спортивні зали, в яких відсутній інвентар. Ось куди потрібно спрямовувати бюджетні гроші. І результат буде видно, і жителі задоволені.

РБК-Україна: Наскільки гостро в Маріуполі стоїть проблема відсутності роботи?

Вадим Бойченко: За різними оцінками, близько 20-40 тисяч працездатних людей у місті не мають роботи. Згідно з інформацією центру зайнятості, їх набагато менше. До того ж багато хто навіть мають роботу отримують невелику зарплату. Сама низька зарплата сьогодні поза сфери металургії - вона рідко коли перевищує 2-2,5 тис. гривень. На заводах на порядок більше.

РБК-Україна: Що можна зробити в місті, щоб воно почало жити за власні кошти, а не за рахунок субвенцій з центру?

Вадим Бойченко: Перше - треба перестати красти. Це принципово. Це важливо. Це та безодня, яка пожирає бюджетні гроші. А друге, звичайно ж, - треба розвивати економіку міста, залучати сюди інвестиції, створювати робочі місця, для того щоб наповнювався міський бюджет.

РБК-Україна: У вас є бачення того, які саме інвестиції можна залучити в місто?

Вадим Бойченко: Ідей маса. Потрібно будувати сміттєпереробний завод. Це питання і робочих місць та комунальної екології. Потрібно відновлювати виробництво, безпідставно занедбане і зруйноване. Приміром, сьогодні Маріуполь елементарно на 100% не забезпечує себе хлібом - ми завозимо його. А у нас в свій час було чотири хлібозаводу.

Ми могли б відтворити макаронну фабрику, хлібопекарню, м'ясокомбінати... У нас є молокозавод, але, на жаль, він випускає не молоко, а невідомо що. Тому що немає корівників. Немає якісної сировини - немає якісного продукту. Все це перспективні та якісні ресурси - робота людям, податки в бюджет, нові напрямки, підвищення рівня доходів населення, добробут міста в цілому.

РБК-Україна: Зараз Маріуполь фактично - прифронтове місто. Як цей факт позначиться на ваших планах з його розвитку?

Вадим Бойченко: Пора змінювати риторику. Я не хочу називати Маріуполь "прифронтовим містом". Потрібно рухатися далі. До мирного життя. Хочеться називати Маріуполь "місто біля моря", "зелене місто". Ми втомилися від війни. Я думаю, якщо політики перестануть спекулювати на цій темі і будуть рухатися в мирному напрямку, то все буде добре.

Розмовляв Сергій Лефтер