Президент України Віктор Ющенко перебуває з робочою поїздкою в Брюсселі, повідомляє прес-служба Президента. У поїздці голову держави супроводжують міністр закордонних справ України Арсеній Яценюк, заступник голови Секретаріату Президента України Олександр Чалий, представник України при європейських структурах Роман Шпек.
Як повідомлялося, в рамках поїздки Президент проведе робочу зустріч із Президентом Європейської комісії Хосе Мануелем Баррозу. Протягом робочої зустрічі Президент України планує поінформувати Президента Європейської комісії про розвиток політичної ситуації в Україні і кроках, які здійснюються ним для забезпечення демократичного врегулювання в країні. Окрім цього, В.Ющенко зустрінеться з головою Європейської народної партії Вілфредом Мартенсом, а також із Президентом Європейського парламенту Гансом-Хертом Поттерінгом.
Основне – це стабільність і демократія в Україні. Про це заявив сьогодні президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу протягом спільної прес-конференції з Президентом України В.Ющенком. "У нас були зустрічі не лише з В.Ющенком, але і з Віктором Януковичем. Якщо ми говоримо щодо питання відносин Україна–Європа, ми говоримо про те, що треба досягати компромісів, поважаючи і Конституцію і закони, це наш основний меседж. Основне звернення, яке ми адресували всім – ми за те, щоб знаходити демократичний розв"язок", - сказав він. Слід визнати, що Україна переживає серйозну політичну кризу, вважає Ж.Баррозу. "Ми сподіваємося, що її буде розв"язано, але винятково демократичним шляхом", - додав він. За словами Ж.Баррозу, Президент України "дав зрозуміти, що таке рішення зараз напрацьовується", і запевнив, що про застосування сили мова не йде. "Ми, зі свого боку, очікуємо, що все буде вирішено в рамках конституційних норм", - додав голова Єврокомісії.
Президент України В.Ющенко на тій же прес-конференції заявив, що дострокові вибори є невід'ємним компонентом розв'язання політичної кризи в Україні. Президент вкотре наголосив, що суттю проблеми є формування більшості в парламенті неконституційним шляхом. "Українська Конституція має імперативну норму, коаліція формується як коаліція фракцій, а не депутатів. Конституція не передбачає індивідуального членства, - наголосив він. Коли 22 березня 2007 р. проурядова коаліція почала поповнювати свої ряди на основі персональних заяв депутатів інших фракцій, це стало фактором, який призвів до загострення парламентської кризи, зазначив Президент. "Спочатку 2, потім 11, потім ще 20 народних депутатів, і потім до 1 травня вони планували зробити коаліцію з 300 голосів", - наголосив В.Ющенко, додавши, що це є грубим порушенням Конституції, узурпацією влади і ревізією результатів виборів. "Ми знайдемо вихід з такої ситуації... Нинішня ситуація дала відповідь на закон про Кабмін, про Універсал і так далі, але невід'ємним компонентом виходу з кризи є проведення дострокових виборів. Сьогодні Україна йде до формування такого політичного рішення", - зазначив він. В.Ющенко також висловив подяку за увагу до процесів внутрішнього життя в Україні, зазначивши, що зараз "настав час навести порядок у нашому політичному житті".
Президент В. Ющенко прийме будь-яке рішення Конституційного Суду України щодо відповідності Конституції його указу від 2 квітня про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України 5-го скликання. "Безумовно, в кожному демократичному суспільстві, і в Україні, буде сформована ситуація щодо належного ставлення до рішення Конституційного Суду, будь-яке рішення Суду визнає будь-яка сторона конфлікту. Є правда ряд нюансів, відповідь на яких треба шукати поза межами КСУ", - зазначив він. В.Ющенко повідомив, що для розв"язку ситуації, коли "понад 40 днів на засідання парламенту не ходить половина депутатів, потрібно не тільки рішення КСУ, добровільне рішення сторін потрібно". В.Ющенко заявив, що розмови про застосування силового компоненту, щоб знайти рішення з політичної кризи в Україні, не було і не буде. "Я кожний свій робочий день починаю з того, що в Києві не присутній жодний військовий зі зброєю. Я звертаюсь до тих, хто завозить демонстрантів до Києва, щоб вони цього не робили, не треба створювати псевдо-Майдан. У рамках цієї кризи Україна отримала багато відповідей, які не змогла знайти жодна політична еліта протягом багатьох років", - сказав В.Ющенко.
Президент України зробив робочу зупинку в Брюсселі на шляху до міста Кардіффа (Великобританія), де він разом із Президентом Польщі Лєхом Качинським візьме участь у фінальній презентації заявки України і Польщі на право проведення чемпіонату Європи з футболу Євро-2012.
Тим часом прем'єр-міністр Віктор Янукович відбув із одноденним візитом до Страсбурга (Франція) для виступу на сесії Парламентської асамблеї Ради Європи, повідомляє прес-служба Кабміну. У центрі уваги ПАРЄ - політична ситуація в Україні. До ПАРЄ надійшло відразу 2 скарги від обох сторін конфлікту в Україні - президентської і парламентської. Раніше власне В.Ющенко в телефонній розмові з президентом ПАРЄ Рене Ван дер Лінденом представив свою версію подій в Україні. За його словами, дострокові вибори - це демократичний спосіб розв'язання політичної кризи в державі.
Доки українське питання активно обговорюється за межами країни, власне в Україні політичну кризу спробує розв"язати Конституційний суд. Сьогодні від ранку КС розпочав розгляд справи за конституційним поданням 53-х народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) указу Президента України "Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України" від 2 квітня 2007 р. № 264.