Президент України Віктор Ющенко укріплює кадри в Службі безпеки України. Сьогодні глава держави підписав укази про призначення деяких обласних начальників СБУ.
Згідно з указами, Юрія Крапивіна призначено начальником Управління Служби безпеки України у Рівненській обл., Сергія Ратієва - начальником Управління СБУ у Львівській обл., Василя Грицака - начальником Управління СБУ в м. Києві, Володимира Пшеничного - начальником Головного управління СБУ в Автономній Республіці Крим, Олександра Джуму - начальником Управління СБУ у Київській обл.
Відповідними указами В.Ющенко звільнив з посади начальника Управління СБУ у Львівській обл. Володимира Химея, Анатолія Павленка - з посади начальника Управління СБУ у м. Києві, Віктора Кожелянко - з посади начальника Головного управління Служби СБУ в АР Крим, повідомляє прес-служба президента.
Сьогодні ж В.Ющенко підписав указ про звільнення Миколи Куркіна з посади заступника голови СБУ. Із звільненням М.Куркіна, з шести заступників І.Дріжчаного в СБУ залишається тільки генерал-лейтенант Валерій Підболячний, якого президенту буде звільняти найважче. Його посада - начальника Головного управління по боротьбі з корупцією та оргзлочинністю - вимагає узгодження "відставки" профільним комітетом ВР, яка може відстояти заступника голови. На думку деяких експертів, В.Наливайченко швидше за все, також піде з СБУ відразу ж після призначення її нового керівника. Таким чином, в Службі безпеки не залишиться людей І.Дріжчаного, який, за деякими даними, втратив довіру Секретаріату і Президента.
Нагадаємо, що 23 грудня ц.р. В.Ющенко своїми указами звільнив Івана Герасимовича і Анатолія Мудрова з посад заступників глави СБУ. Варто відзначити, що А.Мудров був останнім з цивільних заступників голови СБУ. Окрім нього, в числі заступників Служби безпеки цивільним був і Валентин Наливайченко, якого 1 грудня Президент призначив в.о. голови СБУ після звільнення з посади голови СБ Ігоря Дріжчаного, і таким чином врятував його від звільнення. Справа в тому, що 20 листопада ц.р. президент підписав указ, згідно з яким посади заступників голови СБУ повинні займати тільки військові. З шести заступників глави СБУ В.Наливайченко та А.Мудров були цивільними. Обидва вважаються близькими соратниками І.Дріжчаного. 29 листопада ц.р. В.Ющенко своїм указом вже призначив заступником глави Служби безпеки України Миколу Герасименка замість одного з цивільних замів. Його кандидатуру нібито лобіював сам Віктор Балога. Вчора Президент призначив Олега Скляра заcтупником голови СБУ.
Що стосується Івана Герасимовича, то він до призначення заступником глави СБУ очолював один з департаментів ГУ по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю СБУ (управління "К"), і що цікаво, за деякими даними, входив до складу слідчо-оперативної групи, яка займалася розслідуванням вбивства Георгія Гонгадзе, а також "касетним скандалом". Відзначимо, що згідно останніх повідомлень, ГПУ у справі Г.Гонгадзе відпрацьовує нову версію, згідно якій журналіста вбили з метою дискредитації екс-президента Леоніди Кучми. Про це недавно заявив заступник генерального прокурора Ренат Кузьмін.
Раніше В.Ющенко вже почав "чистку" Служби безпеки. 8 грудня він своїми указами звільнив з посади начальника Управління Служби безпеки України у Волинській області Бориса Кондратюка, а також начальника управління СБУ у Рівненськой області Віктора Садовника.
Відзначимо, що 11 грудня ц.р. В.Ющенко провів нараду з керівниками силових відомств країни.
А 12 грудня з'явився указ глави держави про заходи щодо реформування СБУ, згідно з яким передбачається створення Комісії з розробки проектів Концепції реформування СБУ і Комплексної цільової програми реформування СБУ. Главою Комісії призначено в.о. голови СБУ Валентина Наливайченка. Указом також передбачено, щоб Комісія підготувала і подала в двотижневий термін структуру проектів Концепції реформування СБУ і Комплексної цільової програми реформування СБУ; у двомісячний термін потрібно подати проект Концепції реформування СБУ, а в тримісячний термін - проект Комплексної цільової програми реформування СБУ, заздалегідь розглянувши його на колегії СБУ.
Напередодні, 9 грудня, перший заступник голови Секретаріату президента Арсеній Яценюк заявив, що з початку 2007 року почнеться реформування Служби безпеки, а її кадровий склад скорочено.
Як повідомлялося, 30 листопада 2006 р. Президент В.Ющенко підписав указ про призначення І.Дріжчаного заступником секретаря Ради національної безпеки і оборони України, заздалегідь присвоївши йому звання генерала армії України. 29 листопада ц.р. глава держави направив у Верховну Раду проект постанови про звільнення Ігоря Дріжчаного з посади голови СБУ. Варто відзначити, що його відставка фактично не потребувала згоди ВР, оскільки він призначався прямим указом глави держави ще до набуття чинності змін в Конституцію.
Цікаво, що постанова про звільнення І.Дріжчаного з'явилася напередодні голосування ВР про звільнення Юрія Луценка з посади голови МВС. Швидше за все, Президент передбачав його відставку і вирішив зробити "хід конем". Нагадаємо, що 29 листопада своїм указом В.Ющенко збільшив кількість заступників секретаря РНБОУ з трьох до п'яти чоловік. Фактично, В.Ющенко "здав" МВС, підсиливши при цьому СБУ і СНБОУ. 1 грудня парламент з другої спроби звільнив Ю.Луценка з посади міністра МВС, призначивши замість нього лідера парламентської фракції СПУ Василя Цушка.
22 грудня Верховна Рада з другої спроби 407 голосами прийняла постанову про звільнення І. Дріжчаного з посади голови СБУ. 14 грудня в парламенті не вистачило голосів для ухвалення цього рішення.