Президент України Віктор Ющенко оголосив про те, що підпише указ про проведення в Україні загальнодержавного обговорення його пропозицій щодо внесення змін до Конституції. Про це він заявив на Майдані Незалежності в своєму вітальному слові з нагоди Дня незалежності України.
За його словами, він подав до Верховної Ради проект змін до Основного закону ще в березні цього року, але досі парламент не розглянув. В.Ющенко висловив переконання, що парламент "не спроможеться" їх розглянути.
"Вірю, що таке обговорення викличе широку громадську реакцію, яка змусить членів парламенту подбати не про свої крісла, а про свій народ", - сказав В.Ющенко.
Відзначимо, 17 квітня ц.р. Верховна Рада направила депутатський запит парламентарія від Блоку Юлії Тимошенко Валерія Писаренко до Президента Віктора Ющенка з приводу намірів глави держави, "висвітлених в засобах масової інформації, незаконним способом, всупереч діючим нормам Конституції України прийняти зміни до Конституції". За направлення відповідного запиту №11/10-628 тоді проголосували 332 депутати з 431 зареєстрованого в залі.
В свою чергу голова Конституційного суду України Андрій Стрижак заявив 7 квітня ц.р., що за чинним законодавством ухвалення нової Конституції на референдумі неможливе.
А.Стрижак відзначив, що свого часу КСУ дав тлумачення цій нормі і ухвалив, що "народ як носій суверенітету і єдине джерело влади в Україні може реалізувати на всеукраїнському референдумі за народною ініціативою своє виняткове право визначати і змінювати конституційний лад в Україні шляхом ухвалення Конституції України в порядку, який повинен бути визначений Конституцією і законами України". В той же час, за словами голови КСУ, відповідно до діючого Основного закону ухвалення нової Конституції на референдумі неможливе.
Нагадаємо, 6 квітня Президент України Віктор Ющенко, виступаючи в КНУ ім. Тараса Шевченка, призвав парламент якнайскоріше сформувати конституційну комісію для розгляду свого проекту змін до Конституції. Президент також запропонував парламенту ініціювати проведення загальнонаціонального референдуму з питання ухвалення змін до Конституції.
31 березня В.Ющенко вніс до ВР проект змін в Конституцію, яким, зокрема, пропонується створити в Україні двопалатний парламент - Національні збори України. При цьому нижня палата повинна складатися з 300 нардепів, вибраних по пропорційній системі. До складу верхньої палати – Сенату – повинні входити по троє сенаторів, які обираються на шість років в Автономній Республіці Крим, кожній області, місті Києві, а також в громадах, які по статусу прирівняні до області. До складу Сенату також повинні входити колишні Президенти України, окрім усунених з поста в порядку імпічменту.
Дана ініціатива Президента викликала негативну реакцію БЮТ. Так, лідер блоку Юлія Тимошенко заявила, що ідея створення двопалатного парламенту в Україні суперечить Конституції, а віце-спікер ВР Микола Томенко висловив думку, що президентський проект Основного закону не може бути підтриманий парламентом, тому що перетворить державу в "модель президентсько-олігархічної республіки".