ua en ru

В.Боровик: "В світі профіцит газу, тому потрібно зменшувати частку газу в формулі, за якою Україна його купує"

Автор: RBC.UA
Голова оргкомітету Альянсу "Нова енергія України" Валерій Боровик в інтерв'ю РБК-Україна поділився своїми прогнозами щодо можливості зниження закупівельної ціни для україни на імпортний газ та розповів про перспективи збільшення транзиту палива через українську газотранспортну систему (ГТС), а також про наслідки замороження існуючих тарифів на газ для населення.

РБК-Україна: За результатами консенсус-прогнозу українських експертів, середня ціна російського газу для України в цьому році може сягнути 317 дол., тому що нафта марки Urals, яка входить у формулу визначення ціни газу може зросли до 75 дол./бар. Які ваші прогнози?

Валерій Боровик: Саму формулу потрібно змінювати. Бо зараз розірвалась залежність одних енергоносіїв від інших. На споживання нафти потихеньку йде ринок вгору тому і прогноз ціни зростає, на газ же - йде профіцит. Тому не можна сказати, що все взаємозалежно. Потрібно аналізувати контракти з європейськими країнами, дивитись їхні формули і головне, зменшувати частку газу у формулі.

РБК-Україна: В ситуації, коли ціни на імпортний газ зростатимуть, як Ви оцінюєте рішення Кабінету міністрів не збільшувати вартість блакитного палива для населення та підприємств?

В.Б.: Тут є велика хитрість. Ви ж пам'ятаєте, що кілька місяців тому уряд домовився з МВФ про підвищення на 20% цін для населення. Профспілки подали в суд, виграли його, і Національна комісія регулювання електроенергетики (НКРЕ) відмінила свою постанову. Про що це говорить? Це не значить що у нас суперсильні профспілки, це значить, що уряд знав, що так буде і, можливо, навіть організував все це. А потім міністр палива та енергетики каже, що ми не будемо піднімати ціни, тому що закупили в 2009 р. дешевий газ. Який же він дешевий, якщо НАК "Нафтогаз України" поніс збитки?

А ті 11 млрд куб. м, які забрали у "Росукренерго"... Ще треба довести, що вони перейшли до "Нафтогазу" законно. Тому уряд, мені здається, просто взяв гроші в МВФ і не виконує свої зобов'язання. Том,у якщо майбутній прем'єр буде прагматиком, то потрібно піднімати ціни на газ, бо Україна йде до банкрутства. При існуючих цінах на енергоресурси такі тарифи може собі дозволити лише країна, яка має багато власних ресурсів. Навіть у Росії тарифи для населення вищі ніж у нас. Тому якщо нічого не змінювати, то Україна потихеньку прийде до дефолту.

РБК-Україна: Чи є реальним перегляд газових контрактів з "Газпромом"?

В.Б.: Контракти необхідно переглядати. Тому що вони не відображають тієї ринкової ситуації, яка склалася в світі і в Європі. А ціна для нас - одна з найвищих в Європі, незважаючи на т,е що в нас плече транспортування одне з найкоротших. Крім того, великим споживачам таким як ENI та EON "Газпром" пішов назустріч і знизив їхні фючерсні ціни на 15%, а може і на 20%. Тобто, "Газпром" розуміє, що в світі зараз профіцит, а не дефіцит природного газу. Тому новий Президент повинен чітко і жорстко поставити це питання і також розглянути підвищення ціни на транзит газу Україною.

РБК-Україна: Наскільки зараз може бути виправданим повернення "Нафтогазу" права на реекспорт газу?

В.Б.: Якщо по прозорій схемі це буде здійснювати "Нафтогаз" чи контрольована нею компанія, і ми будемо бачити скільки заробляється коштів, як вони йдуть до бюджету України, то це вигідно і це прибутковий бізнес. Це питання може підніматися, але проблема в тому, чи піде на це Росія, яка стратегічно за останні два роки фактично відсікла всіх постачальників від Європи. Так само, як Туреччина.

Що стосується того, куди буде експортувати НАК то домовленості такі здійснюють досить зрозумілі люди, які вміють це робити. Повірте мені, там буде прораховано прибутки і все буде економічно привабливо. Різні є варіанти - не один і не два.

РБК-Україна: Практично відразу після свого обрання Президентом України Віктор Янукович сказав про можливість повернення до ідеї газового консорціуму, який мав би об'єднати російські і українські можливості по транспортуванню сировини. Які умови такої співпраці найоптимальніші для України?

В.Б.: Ті, які прописані в спільній заяві України і Єврокомісії: незалежність оператора, прозорість надходження коштів на реконструкцію української ГТС, прозорість тендерних процедур на реконструкцію ГТС, зрозумілість, європейськість та ринковість тарифів на транспортування.

РБК-Україна: Чи справді може зрости транзит газу територією України, якщо ми домовимось з Росією про створення газового консорціуму?

В.Б.: Яке збільшення? За прогнозами, наприклад, Platz, яка займається котируванням енергоресурсів, в Європі і світі - профіцит газу. Вже немає проблем з закупівлею газу, завдяки кризі. І справді, це давить і на спотовий ринок, і на ф'ючерсні контракти. Зараз немає потреби в 120 млрд куб. м, які може транспортувати наша ГТС. Дай боже, хоча б якось її використовувати, не кажучи вже про два альтернативні газопроводи (Південний та Північний потоки). Це менше стосується Північного потоку, тому що там будуть альтернативні джерела які не можуть транспортуватися через Україну, а от Південний потік якраз на енергетичній базі, яка може транспортуватися нашою територією. Крім того, збільшення транзиту через Україну суперечить енергетичній стратегії Росії до 2030 р., яка передбачає диверсифікацію шляхів транзиту енергоресурсів.

РБК-Україна: Кого ви можете назвати потенційним головою "Нафтогазу" при Президенті В.Януковичі?

В.Б.: Керівництво НАК за останні декілька років перетворилося у виконавця волі чи то прем'єра, чи то міністра палива та енергетики, або, як це було на початку президенства Віктора Ющенка - волі Президента. Тому ця посада - електричний стілець.

Більше того, посада голови "Нафтогазу" вже не дає економічного ефекту для того, хто її займає, тому що зверху надаються вказівки: куди, як і скільки перераховувати. Раніше головні грошові потоки були через "Укртрансгаз". Великі кошти відмивалися на поставках лопаток для агрегатів, можна було за ті кошти самі агрегати купити. Але сьогодні ці потоки вже не ідуть через "Нафтогаз". Думаю, все залежатиме від стратегічної політик, яку оберуть прем'єр-міністр, Президент та профільним міністр. Хоч би не довели до банкрутства.

РБК-Україна: Як ви оцінюєте можливість повернення на український енергоринок "РосУкрЕнерго", адже в оточенні В.Януковича є люди, близькі до цієї структури?

В.Б.: Я думаю що Президент піде по лінії "Не царское это дело". Вважаю, що він відсторониться, тому що буде дуже некрасиво коли НАК при новому керівництві погодиться віддати 11 млрд. куб. м. газу "РосУкрЕнерго". Можливо, це буде позиція м'якого сприяння чи невтручання. Бо це питання впливає на рейтинг, адже в нас навіть домогосподарки знають що таке "РосУкрЕнерго".

Спілкувався Костянтин Штифурак