У Ємені в зіткненнях ісламістів загинули не менше 20 людей
На півночі Ємену при зіткненні протиборчих ісламістських угруповань сьогодні, 27 листопада, загинули щонайменше 20 осіб, десятки людей поранені. Про це повідомляє радіо "Свобода". Зіткнення сталося в провінції Саада.
Як повідомляє Associated Press, за останню добу від рук шиїтів в населеному пункті Даммаж загинули 24 людини, 65 отримали поранення.
В останні тижні зіткнення шиїтів з угрупування "Аль-Хуті" з місцевими суннітами стали відбуватися все частіше, що змусило представників двох течій ісламу піти на перемир'я, проте напередодні шиїти порушили його, обстрілявши Даммаж.
Спостерігачі побоюються, що протиборство шиїтських і сунітських угруповань на півночі Ємену, припинене в минулому році за участю урядових сил, може поновитися на тлі політичної нестабільності в країні.
Нагадаємо, протистояння ісламістів в Ємені почалося в 2004 р., коли повстанці-шиїти почали вести збройну боротьбу на північному заході Ємену проти центрального уряду. Представники "Аль-Хуті" стверджували, що були змушені боротися проти гноблення і дискримінації шиїтів з боку уряду. Уряд Ємену, у свою чергу, звинувачував їх у намір повалити правлячий режим і встановити свою владу. У лютому 2010 р. влада Ємену пішла на перемир'я з бунтівниками у відповідь на припинення ними вогню.
Нагадаємо, Президент Ємену Алі Абдалла Салех сьогодні вночі повернувся в Ємен з Саудівської Аравії. 23 листопада 2011 р. Салех, що перебував при владі більше 30 років, підписав у столиці Саудівської Аравії, Ер-Ріяді, угоду з представниками опозиції про передачу влади. Президент погодився скласти повноваження в цілях цивільного примирення в країні, щоб зупинити масові акції протесту і сутички, які тривають з лютого 2011 р.
Раніше Салех неодноразово погоджувався піти у відставку, але всякий раз цьому перешкоджали неочікувані обставини. На думку опозиції, він навмисно тягнув час, бажаючи залишатися при владі аж до дострокових виборів.
Угода про мирну передачу влади в Ємені була розроблена за ініціативою Ради співробітництва арабських держав Перської затоки. Вона гарантує Салеху і членам його сім'ї імунітет від кримінального переслідування в обмін на передачу влади віце-президента країни Абд-Раббі Мансуру Хаді.
Віце-президент Ємену напередодні призначив президентські вибори в країні на 21 лютого 2012 р. Сам Хаді є єдиним кандидатом на них. По закінченню дворічного терміну буде обрано новий парламент і главу держави. Вчора з'явилася інформація, що новим прем'єр-міністром Ємену, який очолить "уряд згоди" після відходу у відставку Салеха, найімовірніше, стане колишній глава Міністерства закордонних справ держави, а нині - керівник опозиційного національної ради Мохамед Бассандава.
Між тим відставка Салеха не заспокоїла Ємен. У країні тривають зіткнення прихильників і супротивників влади. Демонстранти упевнені, що звільнення глави держави - лише поверхневі зміни, а режим залишається тим же. Крім того, супротивників режиму обурює імунітет від кримінального переслідування, наданий Салеху в обмін на передачу влади.
Опозиція вважає, що Салех подав у відставку під тиском США, які розглядають Ємен як союзника в боротьбі проти тероризму. Саме в Ємені розташований одне з найбільш активних підрозділів радикального угрупування "Аль-Кайеда". Таким чином, як вважають супротивники режиму, повна зміна влади в Ємені для США невигідна.