В інтерв'ю РБК-Україна Володимир Яцуба поділився своїми прогнозами щодо ситуації у будівельній галузі. Варто відзначити, що під час бесіди з боку міністра відчувався певний песимізм щодо перспектив співпраці з вітчизняними банками у сфері кредитування будівництва. Бесіда відбулась під час X Міжнародного економічного форуму в Трускавці (Львівська обл.).
РБК-Україна: Які заходи розробляються в міністерстві для залучення інвестицій в розвиток регіонів. Можливо на форумі будуть представлені конкретні проекти?
Володимир Яцуба: Форум - це гарне місце для таких переговорів. Хочу сказати, що я перший раз на цьому заході, і зрозумів його значення як для Львівського регіону, так і для інших регіонів. Орієнтовно на кінець цього року, можливо на початку наступного, Кабінет міністрів підпише угоди про співробітництво зі всіма регіонами країни, в яких буде представлено всі інвестиційні проекти, які можуть бути реалізовані в тій чи іншій області. Будуть прописані терміни, термін окупності і можлива участь інвесторів в проектах. Думаю, що інформація буде і на нашому сайті. Це дасть можливість потенційним інвесторам швидко знайти партнерів, і на форумі я закликав бізнес долучатися до проектів в регіонах. Підтримку від міністерства гарантуємо.
РБК-Україна: Наступного року планується будівництво доступного житла площею приблизно 2,5 тис. га. Скільки житла і в який регіонах можна буде збудувати на виділених ділянках?
В.Я.: Житло буде будуватися у всіх регіонах країни. Поки що важко сказати, скільки буде введено квадратних метрів. Є нормативи, за якими розміщується житло, але те, що земля виділена - це однозначно, і ми навіть плануємо наступного року виділити частину субвенцій з бюджету на інженерне забезпечення, щоб ще більше зменшити навантаження на квадратний метр. До речі, в проекті Податкового кодексу є пункт про звільнення від сплати ПДВ будівельно-монтажних робіт при будівництві доступного житла. Такий досвід вже є в Росії.
РБК-Україна: Чи буде змінюватись вартість доступного житла, закладена в бюджеті-2011, в порівнянні з поточним роком?
В.Я.: Це буде залежати від ринку, тому зараз не можу назвати вам точну цифру. Проте, однозначно йде збільшення ціни квадратного метра. З попитом ціна, звичайно, буде зростати.
РБК-Україна: Скільки коштів наступного року буде закладено на будівництво доступного житла?
В.Я.: 1,040 млрд грн. Обсяг такий самий, як і в цьому році. Плюс мільярд планується виділити на зменшення ціни інженерних робіт на тих майданчиках, які нам пропонує місцеве самоврядування в регіонах. Це кошти враховуючи субвенції для місцевих бюджетів.
РБК-Україна: Як просувається ідея будівництва доступного житла для вчителів в селах?
В.Я.: Поки що немає коштів для реалізації таких задумів. Ми розробили програму і є пропозиції по проектам таких будинків, які дозволяють будувати до 3 тис. грн. за квадратний метр. Це двоповерхові каркасні будинки.
РБК-Україна: Яка ситуація зі зменшенням терміну отримання дозволів на будівництво?
В.Я.: Ще минулого тижня я підписав наказ про декларативний принцип введення в експлуатацію об'єктів першої категорій, тобто приватних житлових будинків. Ми фактично легалізували те, що будувалося за останні роки в приватному секторі і з чого часто бралися хабарі різними контролюючими органами. Зараз міністерство вже направило в Кабмін на розгляд пропозиції щодо спрощення системи отримання дозволів. Проте хочу підкреслити, що спрощення не буде стосуватися об'єктів третьої категорії. Це аеродроми, стадіони, атомні станції та інші об'єкти стратегічного значення. Такий досвід є в Європі, і ми будемо його використовувати, щоб безпека на таких об'єктах залишалася високою.
РБК-Україна: Як Ви оцінюєте реалізацію програми будівництва доступного житла в цьому році? Скільки об'єктів буде введено?
В.Я.: Лише два тижні тому ми отримали кошти під цю програму. Поки що люди придивляються, не всі кидаються на дисконт у 30%. Мало того, є питання, пов'язані з формуванням черги будівництва. Крім того, ціни гальмують вирішення питання. Найближчим часом Мінрегіонбуд буде моніторити питання цін, тому що по тих цінах, які зараз є, бажаючих продавати таке житло навіть з дисконтом 30% немає. Безумовно найскладніша ситуація в Києві.
РБК-Україна: На Раді регіонів під головуванням Президента Віктора Януковича у вересні піднімалося питання відновлення кредитування будівництва під прийнятні відсотки через «Ощадбанк». Як це питання вирішується?
В.Я.: Відверто, я втратив надію, що це питання буде вирішено. Воно безумовно зав'язано на всю банківсько-фінансову систему.
РБК-Україна: Зараз реально отримати кредит в гривнях для будівельних компаній?
В.Я.: Думаю, що ні.
РБК-Україна: А в наступному році? Можливо потрібні зміни і ви готуєте свої пропозиції в цьому питанні?
В.Я.: По-перше, коли банкіри купують під 19% цінні папери, які видає Мінфін, то виникає питання - навіщо їм займатись будівництвом? Голова НБУ Володимир Стельмах казав мені, що зараз у банків є 17 млрд дол. ліквідності. Кошти можна було б спрямувати в будівництво. Але банки не поспішають. Я звертався до посла Росії, до банку «ВТБ» ми зараз готуємо пропозиції.
Навіть перед поїздкою Президента В.Януковича в Китай ми готували пропозиції щодо кредитування будівництва нерухомості в Україні. Проте китайці, як правило, дають лише зв'язаний кредит. Тобто беріть кредит, але беріть китайців на виробництво. Я, наприклад, і на це погоджуюсь. Тому що в нас не так багато робочих рук в будівельній галузі і ми готові частину проектів і за такою схемою будувати. Але не все залежить від банку. Все залежить від загальної ситуації з доходами людей. Бо будують люди, а не ми, і будували на 90% люди. Припустимо, ми надали кредит будівельникам, а хто надасть кредити людям під будівництво? Країна будувала за людські гроші і після того, як зміниться ситуація з доходами, лише тоді будуть зміни у будівництві житла.
РБК-Україна: А для виробників будматеріалів планується введення податкових пільг чи інших видів фінансової підтримки, щоб здешевити будівництво і тим самим збільшити попит?
В.Я.: В тій фінансовій ситуації, яка зараз є в Україні, не думаю, що будуть пільги. Проте хочу сказати, що ця галузь відновлюється і нарощує обсяги. Наприклад, в Харкові відкрився завод з будівництва базальтових утеплювачів.
Спілкувався Костянтин Штифурак