ua en ru

В.Янукович ветував закон про введення продажу квот на експорт зерна на аукціоні

Автор: RBC.UA
Президент України Віктор Янукович вчора, 28 квітня, застосував право вето до закону про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення державної підтримки розвитку сільського господарства і запропонував відхилити закон, передає прес-служба Президента.

Президент України Віктор Янукович вчора, 28 квітня, застосував право вето до закону про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення державної підтримки розвитку сільського господарства і запропонував відхилити закон, передає прес-служба Президента.

Законом пропонується встановити порядок, згідно з яким при застосуванні в Україні режиму ліцензування експорту (імпорту) зерна та продуктів його переробки, розподіл таких квот буде здійснюватися шляхом продажу на аукціонах.

Такий підхід не відповідає міжнародним зобов'язанням України щодо багатосторонніх торговельних угод СОТ.

Президент України вважає, що введення прозорих та ефективних адміністративних процедур державного регулювання ринку зерна є умовою для гарантування продовольчої безпеки держави. Зазначені процедури повинні застосовуватися виключно на рівноправній основі та відповідно до міжнародних зобов'язань України щодо усунення нетарифних бар'єрів у зовнішній торгівлі.

Зокрема, такий механізм передбачено у прийнятому в першому читанні проекті закону "Про внесення змін до Податкового кодексу України та затвердження ставок вивізного (експортного) мита на деякі види зернових культур" (№ 8321), внесеному урядом.

Так, 21 квітня ц.р. ВР прийняла за основу зміни до ПК щодо введення мит на експорт зерна. Документ, зокрема, передбачає до 1 січня 2012 р. встановити ставки вивізного (експортного) мита на пшеницю, ячмінь, кукурудзу. А саме: пшеницю і суміш пшениці та жита (меслін), полбу - 9%, але не менше 17 євро за т; ячмінь - 14%, але не менше 23 євро за т; кукурудзу - 12%, але не менше 20 євро за т.

Зазначимо, 8 квітня ц.р. міністр аграрної політики і продовольства України Микола Присяжнюк заявив, що кошти, виручені від продажу експортних зернових квот на аукціонах, направлять на підтримку виробництва зерна. Міністр запевнив, що уряд не має наміру продовжувати обмеження на експорт зернових, включаючи його квотування, після 1 липня 2011 р.

Нагадаємо, 7 квітня Верховна Рада України (ВР) прийняла за основу законопроект про розподіл квот, встановлених Кабінетом міністрів України на зерно і продукти його переробки, шляхом продажу квот на аукціонах. Відповідний проект "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення державної підтримки розвитку сільського господарства", ініційований народним депутатом від фракції ПР Григорієм Калєтніком, підтримали 242 народних депутати.

Законопроектом пропонується передбачити, що Кабінет міністрів здійснює державне регулювання ринку зерна, зокрема, шляхом застосування режиму ліцензування експорту (імпорту) зерна та продуктів його переробки, у тому числі шляхом встановлення квот (кількісних або інших обмежень), розподіл яких здійснюється шляхом продажу на аукціонах.
На думку автора документа, прийняття законопроекту дозволить поліпшити забезпечення державної підтримки розвитку сільського господарства.

Раніше, 30 березня, Кабінет міністрів України прийняв рішення продовжити дію квот на експорт зернових до 1 липня цього року. Квоти були введені 4 жовтня 2010 р. на експорт пшениці і суміші пшениці і жита (меслін), полби - в обсязі 0,5 млн т; кукурудзи - 2 млн т; ячменю - 0,2 млн т; жита - 1 тис. т ; гречки - 1 тис. т. Але вже 27 квітня Кабмін скасував квоти на експорт кукурудзи.