ua en ru

В.Янукович підписав закон про держзакупівлі

Автор: RBC.UA
Президент України Віктор Янукович підписав закон про державні закупівлі. Текст закону розміщений на сайті голови держави.

Президент України Віктор Янукович підписав закон про державні закупівлі. Текст закону розміщений на сайті голови держави.

Закон встановлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти. Його метою є створення конкурентного середовища у сфері державних закупівель, розвиток добросовісної конкуренції, забезпечення раціонального та ефективного використання державних коштів тощо.

Зокрема, законодавчим актом передбачено, що дія цього закону не поширюється на випадки, коли предметом закупівлі є: товари і послуги, пов´язані з розробленням дизайну, виготовленням захищеного паперу, банкнот і монет, їх зберіганням, транспортуванням та обліком; послуги, закупівля яких здійснюється державними банками та банками, в капіталізації яких взяла участь держава, винятково для проведення ними банківських операцій відповідно до закону "Про банки і банківську діяльність";
товари, роботи і послуги, закупівля яких здійснюється замовниками, розташованими за межами України; товари, роботи і послуги, закупівля яких становить державну таємницю відповідно до закону "Про державну таємницю"; послуги, необхідні для здійснення державних запозичень, обслуговування і погашення державного боргу.

Окремими законами України визначаються особливості здійснення закупівлі таких товарів, робіт і послуг: захисні фарби, папір та інші матеріали, які використовуються для виготовлення бланків цінних паперів, документів суворої звітності (обліку) згідно зі схемою їх захисту; послуги з перевезення залізничним транспортом; природний і нафтовий газ та послуги з його транспортування, розподілу та постачання; послуги поштового зв´язку, поштові марки та марковані конверти; телекомунікаційні послуги, в тому числі з ретрансляції радіо- та телесигналів (за винятком послуг мобільного зв´язку та послуг інтернет-провайдерів);
централізоване водопостачання та водовідведення; електрична енергія, її передача та розподіл; централізоване постачання теплової енергії; ядерне паливо, неопромінені паливні елементи (твели) для ядерних реакторів; послуги з транспортування нафти і нафтопродуктів трубопроводами, інших речовин трубопровідним транспортом; нафта або нафтопродукти сирі; послуги з підготовки кадрів вищими навчальними закладами І - IV рівнів акредитації за державним замовленням.

Нагадаємо, 1 червня Верховна Рада (ВР) України прийняла в новій редакції закон "Про здійснення державних закупівель".

16 березня ц.р. В.Янукович ветував закон про державні закупівлі, прийнятий 11 лютого.

Раніше керівник управління програм допомоги делегації Євросоюзу в Україні Лаура Гараньяні і глава представництва Світового банку в Україні, Білорусі і Молдові Мартін Райзер рекомендували Президенту В.Януковичу і Кабінету міністрів ветувати прийнятий ВР закон "Про здійснення держзакупівель".

У листі Єврокомісії містилися 34 зауваження. У ЄК вважають необов'язковим участь у відкритих торгах мінімум двох учасників і не виключають, що держпідприємства (наприклад, ті що надають послуги ЖКГ) можуть бути виведені з-під дії закону. Європейські експерти рекомендували не надавати додаткові повноваження контролюючим органам - Держказначейству, КРУ, Рахунковій палаті. У них є свої функції, а контролює сферу держзакупівель уповноважений орган - Мінекономіки. ЄК пропонували також спростити тендерні процедури при закупівлі в одного учасника і переглянути "надмірні вимоги" до публікації інформації про торги (обов'язковими повинні бути лише повідомлення про проведення закупівлі та укладанні договорів). Найбільше зауважень викликали норми закону про створення та роботу органу з оскарження тендерних порушень. Як вважають в ЄК і СБ, він наділений надто великими повноваженнями, що дозволить впливати на весь процес закупівель.

Нагадаємо, віце-прем'єр-міністр України Сергій Тігіпко 28 травня заявив, що вважає "недоречним" законопроект про здійснення державних закупівель, який розробило Мінекономіки України.

Відзначимо, законопроект Мінекономіки передбачав створення Агентства з питань державних закупівель.