Енергетична безпека є спільним стратегічним інтересом для України, Євросоюзу та Росії. Про це йдеться в щорічному посланні Президента України Віктора Януковича до Верховної Ради, передає радіо "Свобода".
Енергетична безпека є спільним стратегічним інтересом для України, Євросоюзу та Росії. Про це йдеться в щорічному посланні Президента України Віктора Януковича до Верховної Ради, передає радіо "Свобода".
"З огляду на необхідність пошуку балансу економічних інтересів усіх сторін України, треба запропонувати форми розширення співробітництва з Росією та ЄС, які передбачають залучення європейських i російських капіталів до модернiзацiї та розвитку української газотранспортної системи (ГТС)", - йдеться в посланні.
Автори документу наголошують, що Україна як потужний транзитер енергоресурсів має підстави для закріплення своїх прав в оновленій Енергетичній хартії.
Водночас для того, щоб зберегти роль транзитера й уникнути можливих негативних економічних наслідків, які можуть бути через реалізацію намірів ЄС i Росії будувати газопроводи в обхід України, потрібно реформувати енергетичний сектор, зокрема, підвищити його прозорість.
Відзначимо, міністр енергетики і вугільної промисловості Юрій Бойко прогнозує, що Україна розраховує отримати перші кредитні кошти для модернізації ГТС в кінці 2011 р. «До кінця року будуть отримані перші гроші і почнемо модернізацію», - сказав Ю.Бойко. При цьому він уточнив, що мова йде про газопроводі «Уренгой-Помари-Ужгород». За прогнозами міністра, техніко-економічне обгрунтування з модернізації ГТС буде розроблено в середині 2011 р.
Нагадаємо, раніше прем'єр-міністр України Микола Азаров запросив європейських інвесторів брати участь у тендерах із модернізації вітчизняної газотранспортної системи.
В грудні 2010 р. "Укртрансгаз" повідомив, що Україна почала модернізувати газотранспортну систему власними силами. У 2011 р. в оновлення буде вкладено 3,1 млрд грн. З них 1,22 млрд грн піде на модернізацію магістральних газопроводів і станцій, ще 1,5 млрд грн - на реконструкцію компресорних станцій і 200 млн грн - на модернізацію підземних газосховищ. Інвестиції будуть направлені на переоснащення газопроводів "Союз", Уренгой-Помари-Ужгород, Єлець-Кременчук-Кривий Ріг, Ананьєв-Тирасполь-Ізмаїл. На компресорних станціях "Яготин", "Бердичів" і "Комарно" газотурбінні агрегати будуть замінені електричними.
Нагадаємо, 23 березня 2009 р. в Брюсселі Україна підписала спільну декларацію з ЄС з питань модернізації української ГТС. Тоді мова йшла про виділення Євросоюзом кредиту в розмірі близько 2,5 млрд дол. на ці цілі. Однак при цьому Єврокомісія зажадала, щоб Україна реформувала організаційну структуру НАК "Нафтогаз Україна" і її дочірніх компаній, привівши її у відповідність з нормами європейського законодавства. Зокрема, вимоги ЄК включали відділення "Укртрансгазу" від НАК "Нафтогаз Україна".
Газотранспортна система України включає 37,5 тис. км газопроводів, 71 компресорну станцію і 13 підземних сховищ газу з загальним активним обсягом газу 32 млрд куб. м. Пропускна спроможність системи на вході - 288 млрд куб. м газу на рік, на виході - 175 млрд куб. м, у тому числі в країни Євросоюзу - 141 млрд куб. м.