За нинішньої динаміки в переговорах Україна зможе узгодити угоду про асоціацію до саміту Україна - ЄС в грудні 2011 р. Про це повідомив Президент України Віктор Янукович.
За нинішньої динаміки в переговорах Україна зможе узгодити угоду про асоціацію до саміту Україна - ЄС в грудні 2011 р. Про це повідомив Президент України Віктор Янукович, передає прес-служба глави держави.
"Хочу підтвердити чітку політичну волю завершити переговорний процес щодо укладення угоди про асоціацію у 2011 році. Про це ми сьогодні дуже добре поговорили з Президентом (Європейської Комісії Жозе Мануелем) Баррозу", - сказав В.Янукович в ході сьогоднішніх перемовин з делегацією Євросоюзу.
В.Янукович позитивно оцінив конструктивний хід переговорів по всіх частинам угоди про асоціацію, включаючи створення поглибленої і всеохоплюючої зони вільної торгівлі.
"При збереженні існуючої динаміки в переговорах ми зможемо узгодити документ до наступного саміту Україна - ЄС, який заплановано на грудень цього року в Києві", - сказав Президент України.
У цьому контексті глава держави наголосив: закріплення в остаточному тексті угоди про асоціацію положення щодо європейської перспективи України має для нас принципове значення.
Глава держави підкреслив, що Україна забезпечить швидке та якісне виконання плану дій у взаємодії з Європейською Комісією та державами-членами.
"Сподіваюся, що у ході наступного саміту Україна-ЄС ми зможемо констатувати перехід до нового етапу виконання плану дій", - сказав В.Янукович.
В своєю чергу, президент Європейської Комісії Жозе Мануель Баррозу заявив, що Європейський Союз (ЄС) підтверджує намір завершити до кінця року переговори з Україною щодо асоціації.
"Ми обоє (Україна та ЄС) підтверджуємо наші тверді наміри завершити ці переговори впродовж цього року. Але це означає, що перед нами стоїть дуже багато завдань, дуже багато роботи. Особливо відповідальними є питання, які стосуються поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі. Якщо говорити конкретно, то основними питаннями, що залишаються у наших переговорах - це необхідність забезпечити енергетичну главу наповненнями і також необхідність усунення експортних мит", - заявив Ж.Баррозу.
Він також наголосив, що в даній угоді є низка політичних аспектів, у тому числи це - дотримання прав людини та верховенства права. "Тому необхідно забезпечити консенсус серед всіх політичних партій щодо програми реформ", - додав Ж.Баррозу.
В той же час, Ж.Баррозу заявив, що неможливо мати угоду про зону вільної торгівлі (ЗВТ) і інтегруватися в Митний союз (МС).
Він наголосив, що Україна є абсолютно вільною в питанні укладення торгових угод, але це не повинно шкодити зобов'язанням України в рамках Світової організації торгівлі (СОТ) і ЗВТ.
"В той же час важливо мати інструменти співпраці з Митним союзом. Ми з нашого боку також розглядаємо дуже добре співпрацю і з Росією, і з іншими партнерами. Однак неможливо інтегруватися у Митний Союз і у той же час мати поглиблену та всеохоплюючу зону вільної торгівлі", - зазначив президент Єврокомісії.
В свою чергу, В.Янукович наголосив, що Україна повинна створити механізм співпраці з МС.
"Ми це обов'язково будемо робити і переконаний в тому, що це не тільки не буде перешкоджати ЗВТ України з ЄС, а в майбутньому це буде сприяти інтеграційному процесу на Євразійському просторі. І Росія, і Казахстан найближчим часом стануть членами СОТ і принципи наших стосунків між нашими країнами як на двосторонньому рівні так і на рівні співпраці України з Митним союзом будуть будуватися на принципах СОТ", - сказав В.Янукович.
Нагадаємо, 13 квітня В.Янукович у ході зустрічі з прем'єр-міністром Польщі Дональдом Туском заявив, що європейська інтеграція залишається незмінним пріоритетом України.
У свою чергу, Д.Туск заявив, що не можна говорити про скасування візового режиму з ЄС для України в цьому році. При цьому він підкреслив, що можливе скасування візового режиму в цьому році, в першу чергу, пов'язана з подіями у Північній Африці, стурбованістю щодо можливої незаконної міграції.
Д.Туск відзначив, що Польща обіцяє сприяти підписанню Україною угоди про зону вільної торгівлі та політичної асоціації з ЄС під час її головування в Європейському Союзі.
Днем раніше, 12 квітня, прем'єр-міністр Російської Федерації Володимир Путін на зустрічі з Миколою Азаровим зазначив, що приплив коштів в економіку України при інтеграції в ТЗ і ЄЕП може скласти 6,5-9 млрд дол В.Путін відзначив також, що "багато чого буде залежати від того, на яких умовах Україна планує створити ЗВТ з ЄС. За його словами, РФ буде змушена поставити питання про введення торгових обмежень для України.
Відзначимо, Верховна Рада (ВР) України 5 квітня прийняла за основу і в цілому проект постанови "Про заяву Верховної Ради України" Про співпрацю між Україною і Європейським Союзом у візовій сфері". Зокрема, ВР закликала ЄС продемонструвати політичну волю і зняти довгостроковий статус з перспективи введення ЄС безвізового режиму для громадян України, включивши відповідне положення в майбутню Угода про асоціацію між Україною та ЄС.
Раніше, 1 квітня ц.р. депутат Європейського парламенту Павел Залєвські заявив, що головування Польщі в Європейському Союзі у другому півріччі 2011 р. створить хороші умови для укладання угоди про зону вільної торгівлі між Україною і Євросоюзом. Він зазначив, що у нього і у багатьох його колег з Європарламенту досить великі надії, що переговори щодо створення вільної торгівлі між Україною і Євросоюзом можуть бути завершені до кінця цього року. Він також висловив думку, що Україна може спиратися на досвід Польщі при подальшій інтеграції в Євросоюз.
22 березня ц.р. перший віце-прем'єр, міністр економічного розвитку і торгівлі Андрій Клюєв заявив, що Україні вже у І півріччі 2011 р. закінчить переговори з ЄС щодо підготовки підписання угоди про зону вільної торгівлі (ЗВТ) та безвізовий режим.
15 лютого ц.р. В.Янукович доручив уряду вжити необхідних заходів щодо активізації переговорного процесу щодо укладення угоди про асоціацію між Україною та ЄС, включаючи положення про створення Зони вільної торгівлі.
Україна і ЄС почали переговори про нову угоду 5 березня 2007 р., а переговори про створення зони вільної торгівлі - 18 лютого 2008 р. На саміті Україна-ЄС у Парижі 9 вересня 2008 р. Україна не отримала гарантій вступу в ЄС. Замість цього було схвалено рішення про те, що новий документ, що регламентує відносини України та ЄС, матиме назву «Угода про асоціацію».