ua en ru

В українсько-російському газовому тунелі бачать світло

Автор: RBC.UA
Черговий раунд газових переговорів між Україною, Росією і Євросоюзом, який відбувся в Брюсселі 21 жовтня, не дав відповіді на запитання, чи закупить нарешті Україна у Росії необхідні 5 млрд куб. м газу на поточний осінньо-зимовий період. Однак і безрезультатними ці переговори назвати не можна.

Черговий раунд газових переговорів між Україною, Росією і Євросоюзом, який відбувся в Брюсселі 21 жовтня, не дав відповіді на запитання, чи закупить нарешті Україна у Росії необхідні 5 млрд куб. м газу на поточний осінньо-зимовий період. Однак і безрезультатними ці переговори назвати не можна.

Українська сторона повідомила, що 21 жовтня була узгоджена спільна позиція з таких питань:

- Україна закуповує у РФ газ по 385 дол. за тис. куб. м. газу в рамках так званого "зимового пакету". Росія здійснює поставки на основі передоплати. І відмовляється на цей період від принципу "бери або плати", який прописаний в контракті від 2009 р. При цьому обсяг газу, який Україна буде закуповувати на зазначених умовах, вона ще збирається уточнити додатково.

- Україна виплатить Росії 3,1 млрд дол. в якості боргу за попередні поставки російського газу на основі ціни в 268,5 дол. за тис. кубів. Причому перший транш у розмірі 1,45 млрд дол. надійде у Росії до кінця жовтня, а другий у розмірі 1,65 млрд дол. - до кінця 2014 р.

- Росія гарантує оплату транзиту газу через Україну.

Узгодження цих параметрів підтвердила і європейська сторона, зазначивши, що тепер Україні та Євросоюзу треба в терміновому порядку вирішити, де взяти гроші на покриття так званого "фінансового розриву", тобто гроші на передоплату російського газу. А це близько 2 млрд дол.

Російська сторона в свою чергу заявила, що могла б врегулювати газовий конфлікт з Україною і підписати угоду про постачання газу ще на зустрічі в Брюсселі 21 жовтня, якби Київ підтвердив свою спроможність внести оплату за газ і розрахуватися з боргами.

Наступний раунд консультацій призначений на 29 жовтня в Брюсселі.

У НАК "Нафтогаз Україна" не стали коментувати переговори. "Ми поки не коментуємо. Ми підтверджуємо, що наступний раунд на 29-е і на цьому все", - сказала РБК-Україна керівник прес-служби НАКу Олена Осмоловська.

Директор енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАНУ Валентин Землянський вважає, що домовленості між сторонами 21 жовтня були досягнуті.

"Я думаю, що домовилися. Просто остаточне рішення відкладено з двох причин. Перша і основна причина - це вибори, які мають відбутися 26 жовтня, друга - це фінансове питання. Потрібно знайти гроші для погашення боргу та оплати газу в опалювальний сезон", - заявив він в коментарі РБК-Україна.

Експерт вважає, що Україна зможе закупити газ цієї осені у Росії. "Я думаю, так. Основна перешкода для цього - знову ж фінанси. У нас проблеми з валютою. Нам потрібно, умовно кажучи, близько 4,5-5 млрд доларів тільки в цьому році. А в січні-лютому Україні потрібні будуть, за найскромнішими підрахунками, ще 4 млрд кубів газу, а це, відповідно, ще близько 1,5 млрд доларів. А їх потрібно буде провести за передоплатою", - заявив експерт.

Водночас співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич охарактеризував зазначені переговори як безрезультатні. "Черговий неуспішний раунд переговорів, тому що ні про що не домовилися. Всі думали, що домовилися, і навіть на рівні президентів нібито домовилися, але виявилося, що ні. Оскільки українську сторону не влаштовують деякі позиції. Існує ймовірність, що Україна залишиться без російського газу в опалювальний період. Ризики - дефіцит газу, форс-мажорні зриви поставок. Все можливо. І транзит російського газу в ЄС також може бути зірваний", - заявив він в коментарі РБК-Україна.

Не побачив результату в переговорах і кандидат технічних наук Інституту газу Національної академії наук України, незалежний експерт з енергетичних питань Володимир Саприкін. "Якщо глобально, то результат не досягнутий. Не було підписано жодного документа. Усні домовленості - це несерйозно. Йдеться про мільярди доларів, тому повинен бути підписаний відповідний договір. Якщо всі інші параметри узгоджені, то чому б не підписати якусь окрему тимчасову угоду. Домовленостям необхідно надати юридичну форму, в якій будуть прописані зобов'язання", - заявив він в коментарі РБК-Україна.

Саприкін вважає, що ймовірність досягнення домовленостей України та РФ підвищиться ближче до нового року. "Думаю, шанси підвищаться ближче до нового року. Російська сторона буде затягувати це питання, в надії, що Україна погодиться на російські умови зміняться цінові домовленості і так далі", - зазначив він. "А зараз шанси досягти домовленості оцінюються, якщо у відсотках, думаю, 10 з 100", - додав експерт.

Він бачить основною проблемою, що перешкоджає домовленостями, - політику Росії. "Бачу проблему в незговірливості Росії. Путін завжди керується більше політичними моментами, навіть на шкоду економіці. Покарати Україну - це пріоритет номер один для Москви. А вже після цього - економічний аспект. Ми бачимо, що Москва не знижує ціну - як було 385, так і залишається", - зазначив експерт.

"Хочу нагадати, "Газпром" раніше заявляв, що середня ціна для європейських споживачів становить 349 доларів в середньому за рік, тому неясно, чому Україна повинна при цьому платити 385. Ймовірно, це особливі братерські відносини між нашими країнами", - додав він.

А ось генеральний директор ТОВ "Нафтогазбудінформатика" Леонід Уніговський побачив у вчорашніх переговорах прогрес.

"Вчорашні переговори - це певний крок уперед, але не більше того. Прогрес все ж є, на мій погляд, він полягає в уточненні механізму оплати заборгованості. Але також є принципове питання, щодо якого поки немає зустрічного руху. А саме - як буде формуватися ціна 385 доларів. Це найбільш конфліктний момент на сьогодні", - заявив Уніговський в коментарі РБК-Україна.

Шанси України закупити газ цієї осені у Росії він оцінює на 60%. "Шанси є. Ймовірно, відсотків 60, що газ буде закуплений. Потрібно розуміти, що ризики при неукладенні угоди є в усіх. І у Росії, і у нас, і у Європи. Є чинники, які спонукають все ж укласти цю угоду. А от чи вистачить у всіх сторін здорового глузду, щоб домовиться, - це покаже тільки час", - резюмував експерт.

Євген Кізілов