В Україну сьогодні, 17 січня, вступає в силу закон № 4025-VI щодо гуманізації відповідальності за правопорушення у сфері господарської діяльності.
В Україну сьогодні, 17 січня, вступає в силу закон № 4025-VI щодо гуманізації відповідальності за правопорушення у сфері господарської діяльності.
Згідно із законом за вчинення злочинів у господарській сфері замість покарання у вигляді позбавлення волі вводиться санкція у вигляді штрафу. Штраф може бути замінений судом на інше покарання лише у разі його несплати в строк, встановлений судовим рішенням.
Також закон пропонує замінити позбавлення волі на штраф і в тих випадках, коли суб'єктом злочину є посадова особа юридичної особи приватного права.
Також законом встановлюється, що взяття під варту не може бути застосоване до раніше несудимих особам, підозрюваним або обвинуваченим у скоєнні злочину, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до п'яти років, за винятком випадків, коли вони ховаються від органів слідства або перешкоджають розслідуванню справи.
Законом передбачено, що у справах про господарські правопорушення пропонується використовувати запобіжний захід у вигляді застави. Сума застави буде становити від 5 тис. грн до 17 тис. грн, по тяжкому правопорушення - від 17 тис. грн до 76,5 тис. грн, з особливо тяжким правопорушенням у господарській сфері - від 76,5 тис. грн до 289 тис . грн.
Крім того, відповідно до закону, 17 складів злочинів декриміналізуються - це спричиняє закриття всіх кримінальних справ, які розслідуються правоохоронними органами або розглядаються судами, а також звільнення від усіх видів покарань осіб, засуджених за їх вчинення.
Засуджені за вчинення злочинів у сфері господарської діяльності особи, щодо яких основне покарання у вигляді позбавлення волі було замінено на штраф, з моменту вступу в силу закону будуть звільнені з місць позбавлення волі з наступною сплатою відповідного штрафу. Крім того, запобіжний захід у вигляді взяття під варту за такими кримінальними справами підлягає перегляду, а в разі його зміни на заставу - звільнення з місць попереднього ув'язнення відповідної особи після внесення застави.
Нагадаємо, Президент України Віктор Янукович підписав відповідний закон 13 грудня 2011 р.
Раніше Верховна Рада Україна (ВР) прийняла відповідний законопроект № 9221 від 27 вересня 2011 р. ініційований Президентом Януковичем у другому читанні і в цілому як закон 15 листопада 2011 р. 268 голосами народних депутатів. При цьому Рада відмовилася підтримати поправку № 95, що передбачала вилучення статті № 365 з Кримінального Кодексу України, за якою 11 жовтня 2011 р. Печерський райсуд виніс обвинувальний вирок екс - прем'єр-міністру Юлії Тимошенко. Сьогодні
Втім, дебати щодо питання про декриміналізації статті, за якою засуджена Тимошенко, тривають. БЮТБ наполягає на декриміналізаціі статті 365 КК.
Востаннє питання про декриміналізацію у Верховній Раді ставало 6 грудня 2011 р. Тоді Рада так і не змогла почату роботу, тому що депутати з БЮТБ заблокували трибуну. Фракції збиралися на переговори про долю 365 статті, але так нічого і не вирішили. На той момент лідер фракції БЮТБ Іван Кириленко говорив, що фракція готова йти на компроміси по суперечливим законопроектам, заради вирішення питання Тимошенко.
Фракція, після цієї заяви, зробила свою, в якій депутати сказали, що Кириленко висловив власну думку. Після цього Кириленко подав у відставку.
7 грудня 2011 р., фракція БЮТБ на своєму засіданні розглянула заяву Івана Кириленка про відставку з посади голови фракції і обрала новим головою Андрія Кожем'якіна.
Кількома днями пізніше лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов сказав, що фракція не буде голосувати за декриміналізацію 365 статті КК., навіть при новому керівництві фракції БЮТБ.