Україна оголосила відбір потенційних учасників тендеру на будівництво лінії електропередачі Запорізька АЕС - підстанція "Каховська" за кошти Європейського банку реконструкції та розвитку. Відповідне повідомлення розмістила сьогодні компанія "Укренерго", оператор магістральних електромереж.
Україна оголосила відбір потенційних учасників тендеру на будівництво лінії електропередачі Запорізька АЕС - підстанція "Каховська" за кошти Європейського банку реконструкції та розвитку. Відповідне повідомлення розмістила сьогодні компанія "Укренерго", оператор магістральних електромереж.
Попередній кваліфікаційний відбір здійснюється по 4 лотах: будівництво ЛЕП протяжністю 190 км, будівництво підстанції "Каховська", будівництво двох заходів напругою 330 кВ Новокаховська - Островська (2 по 27,9 км) і Новокаховська - Херсонська (2 по 15,9 км). Заявки приймаються до 17 січня 2012 р.
Раніше Україна домовилася з Європейським інвестиційним банком про кредит на 175 млн євро на будівництва повітряної лінії 750 кВ Запорізька АЕС - підстанція "Каховська". Фінансову і проектну угоду підписали міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Бойко, директор "Укренерго" Анатолій Ходаківський і віце-президент ЄІБ Антон Роп. Кошти виділяються на 20 років з 5% пільговим періодом за ставкою LIBOR + 0,7% річних.
Як повідомляв раніше Бойко, будівництво повітряної лінії 750 кВ Запорізька АЕС - "Каховська" буде завершено за 2,5 роки.
Переговори про кредит почалися в кінці липня 2011 р. у Люксембурзі. Головною метою проекту є підвищення надійності режимів роботи півдня об'єднаної енергосистеми України за рахунок зняття обмежень мережевих з видачі потужності Запорізької АЕС, стабілізація напруги в Південній та Кримській енергосистемах, збільшення пропускної здатності перетинів півдня ОЕС шляхом посилення зв'язку Каховського енерговузла з магістральними мережами.
У травні 2011 р. кабінет міністрів схвалив залучення 175 млн євро кредиту у ЄІБ на будівництво ЛЕП Запорізька АЕС - підстанція "Каховська". Загальна вартість проекту - 450 млн євро.
Вищезазначена угода між Україною та Європейським банком реконструкції та розвитку підписана 19 жовтня 2010 р.
Як тоді повідомлялось, із коштів кредиту фінансуватиметься будівництво підстанції 750 кВ у Каховці і двох заходів лінії електропередачі 330 кВ у Херсонської області України. Кредит також буде використано для реконструкції двох ліній електропередачі 330 кВ у Запорізької області і підстанції 330 кВ у Новій Каховці.
ЛЕП дозволить додатково видати в енергосистему 700 МВт потужності. Загальна вартість проекту складе 500 млн євро. 175 млн євро виділить Європейський інвестиційний банк, 150 млн євро - компанія "Укренерго", яка і залучає кредити.
Проект має першочергове значення для енергосистеми України, оскільки допоможе зменшити втрати під час передачі електроенергії і залежність країни від імпортного палива. Він дозволить використовувати незадіяні потужності Запорізької АЕС для електропостачання підприємств і домогосподарств в південній частині України і на Кримському півострові, що в даний час не є можливим зважаючи на обмежену пропускну спроможність ліній електропередачі.
Нагадаємо, 24 вересня 2010 р. керівник делегації ЄБРР, директор від Європейської комісії Васси Лелакіс повідомив про фінансування трьох проектів в Україні на суму близько 2 млрд євро, які будуть здійснюватися під гарантії держави. Зокрема він повідомив, що ЄБРР має намір інвестувати в енергобезпеку, енергозберігаючі технології та розвиток промисловості в Україні.
ЄБРР є найбільшим фінансовим інвестором в економіку України. За підсумками минулого року інвестиції ЄБРР в Україні становили 1,1 млрд євро або 1,5 млрд дол. За даними на 1 жовтня 2010 р. він узяв на себе зобов'язання щодо надання інвестицій на суму приблизно 5,1 млрд євро в рамках 204 проектів.
Мета ЄБРР, власниками якого є 61 країна і дві міждержавні установи, полягає в сприянні переходу від центрального планування до ринкової економіки в країнах від Центральної Європи до Середньої Азії. ЄБРР розпочав співпрацю з Україною в 1993 р.