Аукціони з продажу квот на експорт зернових проводитися не будуть. Законопроект про внесення змін до закону "Про зовнішньоекономічну діяльність" був відкликаний, повідомив його автор - голова комітету Верховної Ради з питань агрополітики та земельних відносин Григорій Калетник, пише "Комерсант-Україна".
Аукціони з продажу квот на експорт зернових проводитися не будуть. Законопроект про внесення змін до закону "Про зовнішньоекономічну діяльність" був відкликаний, повідомив його автор - голова комітету Верховної Ради з питань агрополітики та земельних відносин Григорій Калетник, пише "Комерсант-Україна".
"Законопроект вже неактуальний. З урахуванням квот на зерно, які вже розподілені Кабміном, а також міждержавних угод України на постачання зерна в інші країни з урожаю нинішнього року не можна буде експортувати більше 0,5-1 млн т", - сказав він. На аукціонах продавати буде нічого, резюмує Г.Калетнік.
Раніше міністр агрополітики Микола Присяжнюк заявляв, що в Україні квота на експорт зерна продовжиться після нового року - до кінця поточного маркетингового року. "Квоту буде подовжено, це однозначно. Обсяги і методологія, я хотів би, аби вони вже в грудні були розраховані. Ви знаєте, що сьогодні в другому читанні у ВР знаходиться законопроект про проведення аукціонів... Якщо закон буде розглянуто і прийнято, квоти будуть виділені за цим законом (тобто будуть продані на аукціонах)", - сказав М.Присяжнюк.
Крім того, він повідомив, що Україна з початку маркетингового року експортувала більше ніж 5,5 млн т зернових. "На сьогоднішній день проекспортовано більше ніж 5,5 млн т зернових (з початку маркетингового року), і ви знаєте, що до нового року (до 1 січня 2011 р.) виділено ще 2,7 млн т зернових (квота на експорт). В цілому ми до нового року проекспортуємо 8,5 млн т зернових", - зазначив М.Присяжнюк.
Кабмін на період до 31 грудня ц.р. ввів квоти на експорт пшениці і суміші пшениці і жита (меслин) в обсязі 500 тис. т, кукурудзи - 2 млн т, ячменю - 200 тис. т, жита і гречки - по 1 тис. т. Тоді ж віце-прем'єр-міністр Борис Колесніков заявив, що уряд ухвалить рішення продавати квоти на аукціонах. За його словами, в цьому випадку весь їх обсяг могли б викупити японські компанії, які висловили зацікавленість в цьому під час візиту в Україні. Проти продажу квот на аукціонах виступили обіймавший на той момент посаду віце-прем'єра з питань аграрної політики Віктор Слаута і міністр агрополітики Микола Присяжнюк. Вони заявили, що принцип може бути введений тільки у разі внесення змін до чинного законодавства, і наполягали на розподілі квот за "історичним принципом".
Після цього Г.Калетнік зареєстрував у ВР законопроект про внесення змін до закону "Про зовнішньоекономічну діяльність". 20 жовтня депутати відмовилися розглядати цей документ і включати його до порядку денного. Напередодні Головне науково-експертне управління Верховної Ради у виданих їм висновках вказувало, що законопроект суперечить вимогам СОТ. 17 листопада зауваження до законопроекту опублікувало і Головне юридичне управління ВР, також зазначивши, що документ суперечить Конституції і вимогам СОТ.
Нагадаємо, ТОВ СП "Нібулон", ТОВ "Кернел-Трейд" і підприємство з іноземними інвестиціями "Серно" отримали 50,78% квот на експорт зерна, які в цілому складають 2 млн т до кінця року. Зокрема, "Нібулон" отримав право експортувати 415 тис. т зерна (20,75%), "Кернел-Трейд" - 373 тис. т зерна (18,63%), "Серно" - 228 тис. т (11,40 %).