ua en ru

У США демократи вимагають скасувати межу державного боргу

Автор: RBC.UA
Представники Демократичної партії підготували і подали законопроект про скасування межі державного боргу США, повідомляє телеканал "Росія-24" з посиланням на Associated Press. Подібний крок вони пояснюють тим, що "планка" держборгу не виконує своє завдання стримування рівня витрат. Більш того, цей інструмент не має практичного застосування і визначається в довільному порядку.

Представники Демократичної партії підготували і подали законопроект про скасування межі державного боргу США, повідомляє телеканал "Росія-24" з посиланням на Associated Press. Подібний крок вони пояснюють тим, що "планка" держборгу не виконує своє завдання стримування рівня витрат. Більш того, цей інструмент не має практичного застосування і визначається в довільному порядку.

Аналогічної позиції дотримується голова ФРС Бен Бернанке, який також пропонував відмовитися від цього механізму. "Я думаю, було б добре, якби у нас не було цього", - заявив Бернанке, виступаючи в Університеті Мічигану.

В той же час він оцінює шанси того, що Конгрес відмовиться від постійного підвищення, як мінімальні.

Читайте також: До кінця зими США повинні розібратися з межею держборгу, щоб уникнути краху економіки

Гранично допустимий рівень державного боргу США на 31 грудня минулого року становить 16,394 млрд дол. До тих пір поки верхня межа не буде підвищена, Казначейство не може займати більше цієї суми, а це необхідно для того, щоб розплатитися по всіх фінансових зобов'язань країни.

В той же час основною причиною виникнення необхідності відмови від "стелі" могло стати використання цього інструменту представниками Республіканської партії як засобу політичного шантажу своїх опонентів.

Такі різкі дії демократів пов'язані із заявою республіканців, які повідомили, що мають намір не поступатися демократам і вимагати для себе умов - ліміт держборгу буде підвищений тільки в обмін на скорочення витрат. Без цієї умови республіканці не будуть голосувати за підвищення ліміту і навіть готові допустити технічний дефолт.

Читайте також: США можуть оголосити дефолт вже в лютому, - Мінфін

Якщо республіканці продовжать наполягати на своїй позиції, то вони загрожують перетворити Америку в найбільшого неплатника у світі, що, природно, буде посилювати тиск на них з боку суспільства.

Майбутня сутичка між республіканцями і демократам буде дуже запеклою, і спори про збільшення податків перед Різдвом зараз здаються дитячою грою. Все означало, що ситуація з "фіскальним обривом" закінчиться тим, що багаті будуть платити більше податків, а зараз ніхто не може передбачити результати майбутнього бою.

"Ніхто не хоче дефолту, але ми не збираємося продовжувати надавати президентові безмежну кредитну карту", - заявив конгресмен-консерватор Джейсон Чафетз.

Поширена думка, що Обама і Конгрес зрештою досягнуть компромісу за видатками, що дозволить підвищити ліміт держборгу, продовжити фінансування уряду і змінить автоматичне секвестрування витрат на 1,2 трлн дол. до 1 березня.

Проблема тут у наступному: республіканці, швидше за все, не підуть на компроміс при скороченні витрат на 1,2 трлн дол. Це скорочення, про яке вдалося домовитися, республіканці вже вважають зробленою справою. Тепер вони хочуть скоротити конкретні програми, а не загальний обсяг витрат. Передбачається негайне скорочення половини зазначених видатків на оборону, а інша половина повинна скоротитися в інших програмах.

Читайте також: Економіка США збільшиться на 2,1% в 2013 р., - МВФ

У Обами зовсім інше бачення. Білий дім не лише хоче, щоб секвестр вирішив всі проблеми, він хоче замінити деякі скорочення додатковим підвищенням податків.

Позиції Бейнера і Обами вже не можуть піти далі, ніж в питанні збільшення стелі держборгу. Бейнер вимагає за долар, на який буде збільшено держборг, скорочення витрат на долар. Це означає, що витрати повинні бути додатково скорочені на 1 трлн дол. і більше, щоб питання про держборг було вирішено на тривалий час. Обама не піде на таке. Він не буде скорочувати витрати, і представник Білого дому заявив, що позиція президента не зміниться. Реального компромісу тут просто не існує, відзначають обидві сторони.