У столиці Південної Кореї м.Сеулі сьогодні відкривається міжнародний саміт, присвячений питанням ядерної безпеки. Основна тема саміту - розробка заходів для зниження ризику ядерного тероризму.
У столиці Південної Кореї м.Сеулі сьогодні відкривається міжнародний саміт, присвячений питанням ядерної безпеки. Основна тема саміту - розробка заходів для зниження ризику ядерного тероризму.
Україну в Сеулі представляє Президент Віктор Янукович. Під час саміту Янукович проінформує світову громадськість про повне виконання Україною зобов'язань позбутися до 2012 р. від запасів високозбагаченого урану, які Україна взяла на себе під час Вашингтонського саміту з ядерної безпеки у квітні 2010 р. Взяти участь в Сеулському саміті запрошені глави держав і урядів, високопосадовці з 53 країн світу, представники ООН, Європейського Союзу, МАГАТЕ і Інтерполу.
У рамках візиту також заплановано низку двосторонніх зустрічей Президента України, в тому числі - з керівництвом Республіки Корея, з генеральним секретарем ООН, главами делегацій інших країн і міжнародних організацій, зокрема, США і ЄС.
Перший саміт з ядерної безпеки відбувся в квітні 2010 р. у Вашингтоні з участю лідерів 47 країн і провідних міжнародних організацій. За його результатами було прийнято комюніке, в якому лідери країн-учасниць підтримали ініціативу Президента США про спільну розробку низки конкретних кроків із забезпечення безпеки вразливих ядерних матеріалів в 2014 р., а також домовилися зміцнювати співпрацю у сфері нерозповсюдження. У комюніке зазначалося, що режим ядерної безпеки не повинен порушувати права держав на використання атомної енергії в мирних цілях.
Головною метою другого саміту в Сеулі стане обговорення шляхів зменшення загрози ядерного тероризму в контексті реалізації положень комюніке і плану дій Вашингтонського саміту. Основне завдання Сеульського форуму - домогтися максимального зменшення загрози ядерного тероризму шляхом забезпечення надійного контролю над чутливими матеріалами, які можуть бути використані для виробництва ядерних вибухових пристроїв без переробки і додаткового збагачення.
Країни-учасниці будуть мати можливість представити національні доповіді щодо реалізації заходів, передбачених робочим планом Вашингтонського саміту. Національна доповідь України підготовлена у відповідності з указом Президента від 15 листопада 2010 р. "Про національний план з реалізації робочого плану Вашингтонського саміту з ядерної безпеки на 2010-2012 рр.".
За результатами роботи Сеульського саміту планується прийняти комюніке, в якому будуть зафіксовані політичні наміри держав-учасниць докладати зусилля з метою подолання загрози ядерного тероризму і посилення фізичного захисту власних ядерних матеріалів.
Особлива увага прикута до зустрічі Барака Обами і Дмитра Медведєва. Очікується, що Президенти Росії і США обговорять ситуацію в Сирії, іранську ядерну програму, розміщення ПРО в Європі, а також підведуть підсумки російсько-американського "перезавантаження".
Напередодні саміту з джерел в Білому домі стало відомо, що Обама вже думає про порядок денний на зустрічі з новим російським лідером Володимиром Путіним, яка відбудеться у травні 2012 р. Зокрема, він має намір обговорити з Путіним можливості нових скорочень ядерних озброєнь. Як повідомив представник Білого дому, Президент США має намір дотримуватися умов договору щодо СНО, який був укладений в 2010 р.
Новий Договір СНО-2 прийшов на зміну Договору СНО, підписаного в 1991 р., і Московського договору 2002 р. Термін дії чергового документа - 10 років. Він передбачає скорочення кількості боєголовок до 1550 одиниць у кожної зі сторін - це майже на 30% нижче того рівня, що існував до останнього часу. Згідно з умовами договору, сторони також можуть інспектувати ядерний потенціал один одного.
В даний час США мають приблизно 2200 ядерних зарядів, у той час як Росія має близько 3000 боєголовок. Договір СНО-2 також передбачає певну кількість ракет, які одночасно можуть бути розміщені сторонами на землі, на підводних човнах і бомбардувальниках.
Прибувши на саміт у Сеул, Обама відвідав кордон між Південною та Північною Кореями. Після попередніх переговорів з владою Південної Кореї Президент США попередив КНДР, яка має намір здійснити черговий ракетний запуск, що вона "нічого не доб'ється шляхом погроз і провокацій". Після переговорів з Президентом Південної Кореї Обама заявив, що якщо Пхеньян порушить домовленості, проти нього можуть бути введені нові санкції.