ua en ru

У Саудівській Аравії держпрограма домобудівництва на межі зриву через відсутність землі у містах

Автор: RBC.UA
Державна програма Саудівської Аравії з будівництва 500 тис. будинків для місцевого населення на 67 млрд дол. може бути зірвана. Нинішній правитель Саудівської Аравії король Абдалла роздав своїм підданим майже всю вільну землю в межах найбільших міст. Тепер влада зіткнулася з дилемою - викупляти землю назад за завищеною ціною або будувати в пустелі, витрачаючи на це додаткові кошти.

Державна програма Саудівської Аравії з будівництва 500 тис. будинків для місцевого населення на 67 млрд дол. може бути зірвана. Як повідомило Bloomberg, нинішній правитель Саудівської Аравії король Абдалла роздав своїм підданим майже всю вільну землю в межах найбільших міст. Тепер влада зіткнулася з дилемою - викупляти землю назад за завищеною ціною або будувати в пустелі, витрачаючи на це додаткові кошти.

Згідно з заявою Міністерства житлового будівництва Саудівської Аравії, у влади майже не залишилося вільної землі в межах міст. Річ у тому, що майже всі ділянки в міській межі король Абдалла роздарував своїм підданим (насамперед вдовам і чоловікам старшим 18 років) - понад 2,2 млн ділянок за останні декілька років, стверджують дані CBRE. "До 50% землі в межах міст зараз просто не використовується. Проте держава вимушена вишукувати нові ділянки під житлову забудову вже на межі з пустелею. Таке будівництво не виправдовує себе з економічної точки зору", - наголошується в заяві міністерства.

Читайте також: Саудівський принц звинуватив Forbes в заниженні його статків

На сьогоднішній день до 60% підданих короля Абдалли живуть у зйомних будинках і квартирах, навідріз відмовляючись обтяжувати себе іпотечними зобов'язаннями - в кредит в королівстві купується не більше 4% житла. Для успішного вирішення цієї проблеми влада повинна щорічно зводити в країні близько 85 тис. будинків. Сукупна потреба населення, яке росте на 2,5% в рік, оцінюється в 500 тис. будинків.

При цьому громадяни, які завдяки щедрості короля володіють земельними ділянками в містах, не поспішають будувати на них будинки, вважаючи за краще використовувати землю як інвестиційний актив. "Земля сприймається місцевими жителями як довгострокове вкладення, що приводить до зростання вартості ділянок і витісняє проекти зі зведення доступного житла все далі від міст", - вважає глава підрозділу CBRE з дослідження ринків Близького Сходу і Африки Майк Уїльямс. За останні роки вартість житла в багатьох містах Саудівської Аравії встигла вирости на 50-100%.

Читайте також: Кувейт, Саудівська Аравія і ОАЕ виділили 900 млн дол. на допомогу постраждалим у ході сирійського конфлікту

Примітно, що на сьогоднішній день у короля немає ніяких важелів тиску на підданих - в країні не існує податку на землю. Як вважають експерти, Ер-Ріяд теоретично може зважитися на введення спеціального збору на ділянки без споруд, проте на практиці такий крок виглядає маловірогідним через подальшу незадоволеність жителів. У влади існують лише два виходи: викупляти ділянки за завищеною ціною або далі боротися з пустелею. Другий варіант набагато більш витратний, оскільки зажадає зведення не тільки будинків, але і проведення всіх комунікацій і будівництва інфраструктури на зразок шкіл, лікарень і торгових центрів. В цьому випадку закладені урядом на зведення кожного будинку 133 тис. дол., запевняють аналітики, зростають як мінімум в два рази. В цьому випадку програма обійдеться казні вже в 134 млрд дол.