Російсько-український підприємець Віктор Нусенкіс може створити перший в Росії машинобудівний холдинг з виробництва гірничо-шахтного устаткування. Поки мова йде про об'єднання чотирьох підприємств у Росії та за кордоном, але найближчим часом планується придбати інші активи.
Російсько-український підприємець Віктор Нусенкіс може створити перший в Росії машинобудівний холдинг з виробництва гірничо-шахтного устаткування. Поки мова йде про об'єднання чотирьох підприємств у Росії та за кордоном, але найближчим часом планується придбати інші активи, пише видання "Комерсант-Україна".
Про це виданню розповіли джерела в двох структурах бізнесмена. Мова йде про об'єднання Юргинського машинобудівного заводу, чеської T Machinery a.s., німецького заводу Esser і українського Донецького електротехнічного заводу. Всі вони в основному займаються виробництвом обладнання для гірничо-шахтних і вантажопідйомних робіт. Нова структура з робочою назвою "Корпорація важкого машинобудування" поки не зареєстрована, уточнюють співрозмовники.
Зараз всі чотири підприємства перебувають під управлінням МПО "Кузбас" - компанії, що управляє активами Нусенкіса. У цю керуючу компанію також входить вугільна компанія "Зарічна" (один з найбільших експортерів енергетичного вугілля), а також сільськогосподарська "Заріччя". Також Нусенкіс є власником сталеливарної компанії "Донецьксталь" і співвласником українського концерну "Енерго".
Крім чотирьох заводів, в створюваний машинобудівний холдинг можуть увійти й інші підприємства, придбання яких зараз розглядається, кажуть співрозмовники "Комерсант-Україна". Крім того, додають вони, на майданчику Юргинського машинобудівного заводу планується зборка напіввагонів.
За планами, очолить нову структуру Віктор Мажукін - колишній співвласник і президент холдингу "Російська корпорація транспортного машинобудування" (РКТМ), основним акціонером якого були "Російські машини" Олега Дерипаски (Мажукін продав свою частку в РКТМ "Російських машин" в серпні 2011 р.). Вчора Мажукин був недоступний для коментарів.
Якщо об'єднання відбудеться, це буде перший в країні великий холдинг з виробництва гірничо-шахтного устаткування, досі подібні підприємства в Росії в основному працюють окремо один від одного, зазначає Михайло Пак з "Атона". Чим більше буде нова структура, додає аналітик, тим легше їй буде конкурувати з лідерами цього ринку, такими як Caterpillar або Komatsu. Перший віце-президент Союзу машинобудівників Росії Володимир Гутен відзначає, що великим холдингам легше брати участь у великих державних проектах і розраховувати на держпідтримку. Нарешті, підкреслює він, така організаційна форма дозволяє проводити IPO.
Нусенкіс проживає в Підмосков'ї, маючи український і російський паспорт. Основний бізнес підприємця зосереджений у вугільних регіонах України і Росії. Нусенкіс відомий кількома скандальними конфліктами, у тому числі з керівництвом Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) і своїм бізнес-партнером Геннадієм Васильєвим.
Нусенкіс, за даними "Комерсант-Україна", надавав значну допомогу УПЦ МП, жертвуючи Київській митрополії щомісяця 1 млн грн. Потім бізнесмен виступив проти ідеї проти надання УПЦ МП статусу автокефальної церкви, посварившись з керівництвом УПЦ МП. Торік Нусенкіс і Васильєв (колишній генпрокурор України) вели публічну суперечку за акції "Донецьксталі" - потужної промислової корпорації країни. В результаті ДКЦПФР встановила 12-місячну заборону на проведення операцій з цінними паперами 12 підприємств, пов'язаних з групою "Донецьксталь" (невдовзі заборона була знята).
Нусенкіс є співвласником і главою концерну "Енерго", засновником групи "Донецьксталь". До групи "Донецьксталь" входять Донецький металургійний завод, Алчевський коксохімічний завод, Макіївський коксохімзавод, шахтоуправління Покровське, Донецький електротехнічний завод.