В Осло відбулася церемонія вручення Нобелівської премії миру, повідомляє ВВС.
В Осло відбулася церемонія вручення Нобелівської премії миру, повідомляє ВВС.
Цього року її присудили Президенту Ліберії Еллен Джонсон Серліф, громадянці тієї ж Ліберії Леймах Гбоуі та йеменскій журналістці Тавакул Карман.
Нагадаємо, імена лауреатів Нобелівської премії миру стали відомий 7 жовтня. Всі жінки отримали премію за активну "ненасильницьку боротьбу за безпеку жінок і за їх право на участь у побудові миру".
Розмір премії нобелівським лауреатам склав 10 млн шведських крон або 1,45 млн дол.
Елен Джонсон-Серліф - Президент Ліберії з 2006 р. Вона - перша жінка на президентській посаді африканської країни. За суворий характер і рішучість її часто порівнюють із «залізною леді» Маргарет Тетчер.
У 1972, закінчивши Гарвардський університет, Джонсон-Серліф стала до роботи на посаді помічника міністра фінансів Ліберії, де її звинувачували у крадіжці понад 3 млн дол З 1980 р. по 1985 р. вона була міністром фінансів. Була засуджена на десять років за критику в парламенті військового режиму. Незабаром її звільнили і вигнали до Кенії. До Ліберії нинішній Президент повернулася в 1997 р. як економіст Світового банку. У листопаді с. р. вона була переобрана на пост Президента.
Леймах Гбові зуміла об'єднати жінок в Ліберії, незалежно від їх етнічного походження чи віросповідання, і забезпечила "слабкій статі" право брати участь у виборах в країні. Вона багато зробила для посилення впливу жінок в Західній Африці під час і після війни.
Тавакул Карман зіграла вирішальну роль в боротьбі жінок за права і демократію в Ємені до і під час "арабської весни".
Нобелівська премія миру вручається щорічно в Осло за досягнення в галузі зміцнення миру. Торік цю нагороду присудили китайському правозахиснику Лю Сяобо "за тривалу ненасильницьку боротьбу за фундаментальні права людини в Китаї". Китайський дисидент став єдиним в сучасній історії володарем Нобелівської премії, якому заборонили бути присутніми на церемонії вручення, а також отримати її через рідних і близьких.
Нобелівська премія вручається з 1901 р. Традиційно церемонія нагородження лауреатів відбувається в день смерті Альфреда Нобеля - 10 грудня. Розмір грошової винагороди складає 10 млн шведських крон (1,49 млн дол США).