Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте вручив королеві Беатрікс прохання про відставку його Кабінету, що означає необхідність проведення дострокових парламентських виборів.
Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте вручив королеві Беатрікс прохання про відставку його Кабінету, що означає необхідність проведення дострокових парламентських виборів, повідомляє Associated Press.
Як повідомила прес-канцелярія голландського уряду, королева прийняла відставку Кабінету міністрів, але доручила Рютте виконувати обов'язки прем'єра до формування нового уряду.
24 квітня 2012 р. Рютте виступить в парламенті країни, де представить проміжні бюджетні витрати і обговорить призначення дострокових виборів, які можуть бути призначені на вересень 2012 р.
Причиною звільнення Рютте стала невдача, яку коаліційний уряд потерпів при спробі погодити пакет антикризових заходів, що передбачають скорочення бюджетних витрат як мінімум на 16 млрд євро. У переговорах брали участь дві партії, що складають коаліцію: Народна партія за свободу і демократію Рютте і партія, що знаходиться в меншині, - "Християнсько-демократичний заклик". Крім того, в обговорення була залучена ультраправа Партія свободи, що володіє правом впливати на ухвалення рішень, але не має міністерського портфеля.
Саме члени Партії свободи, відомої своєю критикою євроінтеграції, відмовилися підтримати запропонований пакет заходів строгої економії. За словами лідера партії Гєєрта Вілдерса, Нідерландам немає потреби утримувати бюджетний дефіцит у встановлених Євросоюзом (ЄС) межах в 3%. Нагадаємо, згідно з новою фінансовою угодою Євросоюзу, країни, що приєдналися до нього, зобов'язані утримувати дефіцит на рівні менше 3% і держборг на рівні не більше 60% ВВП. Раніше Вільдерс, який виступає проти участі країни в програмах допомоги зіткнулися з труднощами державам єврозони, заявляв про необхідність проведення національного референдуму з питання можливого виходу Нідерландів зі складу валютного блоку. На його думку, повернення до національної валюти - гільдеру - обійдеться бюджету Нідерландів дешевше, ніж підтримка терплять лихо сусідів по єврозоні. За словами політика, громадянам країни має бути надана можливість брати участь у вирішенні цього питання.
Імовірно, офіційно оголошено про відставку уряду буде вже сьогодні, а дострокові вибори можуть бути призначені на вересень 2012 р.
За даними Eurostat, дефіцит бюджету Нідерландів за підсумками 2011 р. склав 4,7% ВВП.
Оприлюднені раніше прогнози свідчать, що бюджетний дефіцит Нідерландів може вийти за позначку в 3% (передбачену Маастрихськими критеріями), якщо країна не вживе термінових заходів, спрямованих на скорочення витрат. На тлі непростої ситуації в країні голландським платникам податків все важче погоджуватися на участь у нових програмах допомоги периферійним країнам єврозони: останні соцопитування свідчать про те, що громадяни країни песимістично дивляться на перспективи подальшого розвитку ситуації у валютному блоці.
Раніше незалежна дослідницька організація Maurice de Hond провела соцопитування, згідно з яким понад 55% населення країни хотіли б повернутися до нідерландському гільдеру. У той же час британська організація Lombard Street Research підрахувала, що вигода від членства країни в єврозоні складає 800 євро на людину в рік, в той час, як пов'язані з ним (з членством) витрати - 2,7 тис. євро на людину в рік через слабке економічне зростання і зниження рівня споживання.