ua en ru

Референдум у Молдові: хакери атакували автоматизовану систему "Вибори"

Автор: RBC.UA
За словами голови Центральної виборчої комісії республіки Євгена Штірбу, хакерської атаки державна автоматизована інформаційна система "Вибори" піддавалася хакерській атаці. В результаті втручання ззовні відбулося подвоєння всіх даних, закладених в інформаційну систему.

За словами голови Центральної виборчої комісії республіки Євгена Штірбу, хакерської атаки державна автоматизована інформаційна система "Вибори" піддавалася хакерській атаці. В результаті втручання ззовні відбулося подвоєння всіх даних, закладених в інформаційну систему.

Так, через збій автоматизованої системи відсоток явки розраховувався з урахуванням загального числа виборців у 6 млн чоловік, тоді як в списки для голосування включено всього близько 2,66 млн виборців Молдови. Голова ЦВК Молдови сказав, що в даний час компетентні органи визначають джерело хакерської атаки та осіб, причетних до цього втручання. Є. Штірбу пояснив, що Центрвиборчком паралельно веде підрахунок голосів, підтримуючи зв'язок по телефону з усіма виборчими дільницями країни. Він зазначив, що дані щодо явки на референдум будуть опубліковані пізніше.

Нагадаємо, у Молдові 5 вересня проходить всенародний референдум щодо внесення змін до Конституції республіки. Учасникам плебісциту належить вирішити, чи повернеться країна до прямих виборів Президента, повідомляє Deutsche Welle.

Виборцям належить відповісти на одне-єдине питання: "Чи згодні ви з тим, що вибори Президента Республіки Молдова повинні бути всенародними?". Якщо більшість учасників референдуму дасть позитивну відповідь - в Конституцію країни будуть внесені відповідні поправки, і вибори глави держави, заплановані на листопад, відбудуться вже за новими правилами.

За допомогою референдуму правляча коаліція намагається покласти край політичній кризі, в якій країна перебуває з квітня 2009 р.

Нагадаємо, напередодні літніх канікул молдавський парламент вніс поправки до Кодексу про вибори. Згідно з цими нововведеннями, референдум буде вважатися таким, що відбувся, якщо в ньому візьме участь третина всіх виборців Молдавії, а Конституція країни буде змінена, якщо половина тих, що проголосували підтримає прямі вибори Президента.

У дискусіях про необхідність проведення плебісциту брали участь 25 з 30 політичних партій Молдови, зареєстрованих в міністерстві юстиції країни. 21 партія проголосувала за безпосереднє обрання глави держави. Комуністи закликали виборців бойкотувати референдум.

Політична криза в Молдові почався в квітні 2009 р. Тоді після парламентських виборів комуністи отримали 60 депутатських мандатів. Їм не вистачило одного голосу для обрання Президента. Після цього парламент був розпущений, в Молдові пройшли дострокові вибори, за підсумками яких комуністи втратили більшість голосів і перейшли в опозицію. У країні було сформовано коаліційний уряд, однак новому парламенту теж не вдалося обрати Президента.