Влада Північної Кореї буде збирати з торгових і промислових підприємств лише 30% виручки. Раніше збирали всі 100%.
Влада Північної Кореї буде збирати з торгових і промислових підприємств лише 30% виручки. Раніше збирали всі 100%. Наступним кроком вони планують реформувати зарплати працівникам, повідомляє телеканал "Росія 24".
Читайте також: Кім Чен Ин доручив розгорнути дискусію про можливі економічні реформи в КНДР
У КНДР через місяць почнеться радикальна реформа управління промисловими підприємствами та магазинами. Останнім буде дозволено залишати собі 70% виручки і вільно розпоряджатися цими ресурсами.
Перетворення покликані підвищити зацікавленість працівників та активізувати інвестиції.
Читайте також: E&Y: До 2020 р. азіатські країни збільшать інвестиції до 400 млрд дол
На даний момент в КНДР торгові і промислові підприємства віддають державі всі свої доходи. Оборотні кошти на зарплату вони потім отримують з бюджету. У вже затвердженому плані реформи значиться, що тепер державі буде передаватися лише 30% виручки.
При цьому спершу планується реформувати тільки невеликі підприємства, щоб оперативно враховувати виникаючі проблеми і не створювати занадто сильного напруги в державній економіці.
Крім цього влада задумала запровадити системи диференційованих зарплат, які б відображали зусилля того чи іншого працівника. Раніше в червні лідер КНДР Кім Чен Ин висловився за те, щоб залишати частину виробленої продукції і сільськогосподарським кооперативам.
Спроби подібних економічних реформ робилися в КНДР ще в 2002 р. при Кім Чен Ірі, батька нинішнього лідера країни. Вони були спрямовані на скасування карткової системи і розширення ринкових відносин. Проте зважаючи на опір в уряді країни незабаром реформи були фактично згорнуті. Зараз велика частина підприємств КНДР перебуває у тяжкому становищі, а зарплата на деяких виплачується виключно виробленої продукцією. Перетворення і підвищення зацікавленості працівників покликані поліпшити інвестиційний клімат в країні для залучення іноземних капіталовкладень.
Нагадаємо, з 6 серпня ц.р. в Північній Кореї вступила в дію програма "Нової системи економічного управління". Перехід до нової економічної системи буде означати невелику відмову від планово-адміністративної економіки. Згідно з правилами нової реформи, підприємства зможуть самі встановлювати ціни на товари, а також обійдуться без жорсткого державного контролю. Втім, керівництво підприємств буде далі призначатися урядом, а приватним особам не можна буде відкрити свій бізнес.
Тим часом, південнокорейське Міністерство об'єднання двох країн повідомляє, що, можливо, йдеться про експеримент, що проводиться тільки в деяких частинах країни. "Ми не думаємо, що реформи проводяться у всій країні", - зауважили в міністерстві.
Вперше про намічені реформи в найбільш закритій країні світу стало відомо в липні. Проте, тоді ще було незрозуміло, в чому саме полягає суть реформ. Зокрема, передбачалося, що управління економікою може перейти від армії до цивільної владі.
Проти такого заходу виступив начальник Генштабу північнокорейської армії Лі Ен Хо, який був трохи пізніше відправлений у відставку під приводом хвороби. Крім цього, від різних інформаційних агентств надходили дані про перестрілку військовослужбовців під час усунення Лі Ен Хо з важливої посади. За різними даними, під час перестрілки було вбито 20-30 військовослужбовців.
Зараз, за закордонним оцінками, КНДР має істотні економічні труднощі. Причиною цього вважаються політика чучхе і надмірна мілітаризація країни. Економіка КНДР є однією з найбільш централізованих і закритих економік у світі. Північна Корея випробовує хронічну нестачу продовольства, що регулярно призводить до масового голоду в країні. За розрахунками експертів ООН, в нинішньому році брак тільки зернових в країні складе близько 414 тис. т., пише РБК daily.
Нагадаємо, Кім Чен Ин 11 квітня став першим секретарем Трудової партії Кореї. До цього Кім Чен Ин обіймав посаду заступника голови Державного комітету оборони КНДР, отриману ним у вересні 2010 р. Призначення лідером правлячої партії автоматично робить його головою цього комітету. Крім того, раніше Кім Чен Ин був призначений верховним головнокомандуючим збройними силами країни.
Кім Чен Ин успадкував владу від свого батька, Кім Чен Іра, який помер в результаті серцевого нападу 17 грудня у віці 69 років. Згідно з офіційним прес-релізу, Кім Чен Ір помер під час подорожі по країні.