ua en ru

У Канаді суд почав розгляд позову на 29 млрд дол. до тютюнових компаній

Автор: RBC.UA
На цьому тижні в канадському Монреалі почалося судове слухання по двох групових позовів проти трьох тютюнових компаній - Imperial Tobacco, JTI-Macdonald та Rothmans Benson and Hedges, які звинувачуються в приховуванні шкоди куріння і маніпулюванні свідомістю людей через зменшення міцності сигарет.

На цьому тижні в канадському Монреалі почалося судове слухання по двох групових позовів проти трьох тютюнових компаній - Imperial Tobacco, JTI-Macdonald та Rothmans Benson and Hedges, які звинувачуються в приховуванні шкоди куріння і маніпулюванні свідомістю людей через зменшення міцності сигарет.

У разі якщо відповідачі будуть визнані винними, їм загрожує сукупний штраф у розмірі 29 млрд дол

Одразу дві групи канадських курців вирішили в судовому порядку зажадати компенсації у найбільших представників сектора країни. Так, перша група, що складається з 1,8 млн жителів провінції Квебек, має намір відсудити у тютюнових компаній по 10 тис. канадських доларів (10 100 доларів США) на людину за те, що виявилися не в змозі кинути цю згубну звичку. Претензії другої групи позивачів виглядають дещо більш обгрунтовано - близько 90 тис. людей вимагають від Imperial Tobacco, JTI-Macdonald та Rothmans Benson and Hedges компенсацію в 105 тис. канадських доларів на кожного за заподіяну шкоду здоров'ю: всі вони зіткнулися з важкими захворюваннями на зразок раку і емфіземи легенів та інших органів дихальної системи.

Як стало відомо після першого судового засідання, основна лінія захисту тютюнових компаній будується на тому, що у вже протягом кількох десятиліть вони ведуть власну діяльність в суворій відповідності з місцевим законодавством. Отже, влада країни також повинні бути притягнуті до відповідальності за подібними звинуваченнями. Більш того, один з відповідачів, Imperial Tobacco Canada, вже назвав поточні слухання "заповзятливої ​​спробою відхопити куш", пославшись на те, що уряд Канади "встановлює жорсткі законодавчі та податкові рамки" для представників сектора.

Як пояснив анонімне джерело в галузі, умови роботи тютюнових компаній в Канаді є одними з найважчих у світі. "Канада, наприклад, стала однією з перших країн, подбав про вимогу до графічного оформлення сигаретних пачок. Страхітливі картинки з наслідками куріння з'явилися там ще у 2000 році", - пояснило джерело.

Варто відзначити, що шанси позивачів на перемогу в поточному судовому спорі не так вже й малі, особливо якщо враховувати позицію канадської влади щодо представників тютюнового сектора. Справа в тому, що починаючи з 1998 року канадські провінції одна за однією почали приймати закони, які дозволяють їм у судовому порядку вимагати від тютюнових компаній компенсацію витрат на охорону здоров'я в області лікування хвороб легенів і інших супутників куріння. На даний момент відразу шість провінцій ведуть відповідні судові позови з представниками сектора, а ще кілька тільки мають намір подати позови. Сукупні вимоги по них обчислюються десятками мільярдів доларів.

Тим не менш канадським властям поки не вдалося повторити успіх своїх американських колег 1998 року. Тоді 46 штатів відсудили у чотирьох найбільших тютюнових компаній США 206 млрд дол, виплата яких розтягнута на 25 років. За останні роки "здобиччю" місцевих канадських властей в судовому протиборстві з галуззю стала сума у ​​розмірі 1,7 млрд американських доларів.

Нагадаємо, влітку 2011 р. п'ять тютюнових компаній США подали в суд в американське управління контролю за якістю продуктів і ліків через новий закон, який змусить їх розміщувати на пачках натуралістичні зображення наслідків куріння.

Варто відзначити, що останнім часом влада України також активізувала боротьбу з курінням.

Так, напередодні, 13 березня ц.р., Президент України Віктор Янукович підписав закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (щодо заборони реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів) ". Зокрема, закон забороняє будь-яку рекламу тютюнових виробів, а також рекламу знаків для товарів і послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими ці вироби випускаються.

В свою чергу, Верховна Рада Україна (ВР) прийняла за основу в першому читанні законопроект № 9474 від 7 листопада 2011 р. Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів. Законопроектом пропонується визначити ряд громадських місць, де будуть заборонено паління. Штраф за куріння в недозволених для цього місцях пропонується встановити від 1 до 10 тис. грн.